Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči sami o sobě, někdy však potřebují zdokonalit image, nebo zlepšit své schopnosti. K tomu jim často pomáhají automobily.

Kde by byl James Bond bez legendárního vozu Aston Martin, Michael Knight bez mluvícího Kitta či Batman bez batmobilu Tumbler? Představíme vám auta, která se stala hvězdami filmů.

Ozbrojený Aston Martin Jamese Bonda

Slavný agent 007 James Bond si vyzkoušel pěknou řádku aut včetně BMW nebo Lotusu, ale tradičně je s ním spojován vůz Aston Martin DB5, který je pro jeho potřeby vybaven řadou velmi netradičních funkcí, například vystřelovacím sedadlem, zabudovanými kulomety, kouřovou clonou nebo rozprašovačem oleje.

Vůz se stal doslova ikonou, bez které si bondovky dnes už neumíme přestavit.

Tento ikonický automobil se objevil ve filmech Thunderball, Goldeneye, Zítřek nikdy neumírá, Casion Royale a Skyfall.Za jeho volant tak usedli Sean Connery, Pierce Brosnan i Daniel Craig.

Postava Jamese Bonda je spojena s vozidlem Aston Martin.
Postava Jamese Bonda je spojena s vozidlem Aston Martin.

Bankrotující britská ikona

Aston Martin je ikonická značka britských sportovních vozů, která po celou dobu své existence balancuje na hranici bankrotu. Po druhé světové válce automobilku koupil David Brown, který vytvořil sérii vozů s DB v názvu.

Nejprve DB2 pro závody Le Mans a následně i upravené verze pro movité klienty pro běžné silniční použití.Vozy Aston Martin DB5 byly ve své době čtyřikrát dražší než konkurenční Jaguary.

Smolná Eleanor Nicholase Cage

Ve filmu 60 sekund z roku 2000 se musí bývalý zloděj aut v podání Nicholase Cage znovu vrátit ke svému řemeslu a ukrást padesátku luxusních aut, aby zachránil svého bratra.

Mezi nimi i Ford Mustang Shelby GT 500 (ve skutečnosti šlo o upravený Dupont Pepper Grey 1967 Ford Mustang Fastback) z roku 1967 alias Eleanor.

Pokaždé, když se ho v minulosti pokusil ukrást, to dopadlo neslavně. Celkem bylo zhotoveno 12 vozů, natáčení jich přežilo sedm, z nichž tři byly nabídnuty k odkupu veřejnosti.

Jeden se prodal roku 2013 za 20 milionů korun. Sluší se připomenout, že 60 sekund je remakem filmu z roku 1974, v němž si zahrál upravený Ford Mustang Sportroof z roku 1971.

Ve filmu 60 sekund se Nicolas Cage marně pokoušel ukrást Mustang Shelby.
Ve filmu 60 sekund se Nicolas Cage marně pokoušel ukrást Mustang Shelby.

Geniální tah Fordu

První generace Fordu Mustang byla představena roku 1964 a založila zcela novou třídu tzv. ponny cars. Jde o sportovní auta, u nichž je pro snížení nákladů na vývoj použita převážná většina komponentů ze standardních vozidel.

Díky nižší ceně, než za jakou byla nabízena sportovní auta z britské nebo italské produkce, zaznamenal nebývalý prodejní úspěch a jen v prvním roce překonal původně plánované prodeje desetkrát, když se prodalo přes milion Mustangů.

Žlutý Chevrolet Camaro alias Bumblebee

Série filmů Transformers líčí boj mezi hrdinskými Autoboty a ďábelskými Decepticony, což jsou nezávislé robotické organismy z planety Cybertron, které na sebe na Zemi berou podobu strojů, nejčastěji automobilů.

Zlí Decepticoni chtějí zahubit lidstvo, v čemž se jim snaží zabránit Autoboti v čele s Bumblebeem (Čmelákem), který se transformuje do žlutého Chevroletu Camaro z roku 1977, později aktualizuje svůj vzhled na model z roku 2006.Se záchranou světa mu pomáhá člověk, Sam Witwicky, kterého Bumblebee chrání.

Žlutý Mustang jako Bumblebee patří dnes již mezi legendy.
Žlutý Mustang jako Bumblebee patří dnes již mezi legendy.

Kdo požírá Mustangy?

Úspěch Fordu Mustang nedal spát konkurenční automobilce General Motors, která proto již v roce 1966 uvedla na trh jeho přímého konkurenta, nazvaného Camaro.

Tehdejší generální manažer společnosti Chevrolet, spadající do koncernu General Motors, Pete Estez, při představování vozu přeložil jeho jméno jako: „Malé zlé zvířátko, které požírá Mustangy“.

Mluvící KITT Michaela Knighta

V 80. letech ovládl televizní obrazovky americký seriál Knight Rider. Hlavní postavu moderního „rytíře“ Michaela Knighta ztvárnil David Hasselhoff. S bojem za spravedlnost mu pomáhal KITT , inteligentní automobil ovládaný mikročipy.

Díky umělé inteligenci uměl černý 1982 Pontiac Firebird Trans Am Cobra skákat přes překážky, mluvit i řídit sám sebe.

Po zmáčknutí kouzelného tlačítka turbo boost dohnal KITT všechny zločince rychlostí blesku.Mnoho dospívajících tehdy toužilo mít právě takové auto.

Seriálový KITT uměl dokonce i mluvit.
Seriálový KITT uměl dokonce i mluvit.

Pontiac versus Ferrari

Značka Pontiac patřila v 60. letech spolu s Chevroletem do koncernu General Motors, ale na rozdíl od něj mířila na movitější klientelu. Pontiac Firebird byl sice postaven na stejném základu jako Chevrolet Camaro, ale nabízel luxusnější provedení.

Opět mířil proti Fordu Mustang, ale nikdy nedosáhl takových prodejních úspěchů, protože bohatší klientela už nepovažovala za zásadní cenový rozdíl Pontiacu oproti Ferrari.

Tajemný Batmobil Tumbler

Batman měl za svoji dlouhou „kariéru“ mnoho vozů. Například červený kabriolet podobný starému Cordu 812, následně jezdil Cadillacem Series 75 Convertible z roku 1939, v 60. letech pak upraveným Forden Fortuna.

V nejnovější trilogii o Batmanovi režiséra Chistophera Nolana se objevil vůz Tumbler, prototyp obrněného tanku vytvořený společností Wayne Enterprises.

Vůz vyrobený ze sklolaminátu byl zhotoven jen kvůli filmu, ale prošel důkladným testováním, aby zvládl všechny náročné scény. Replika se prodávala za milion dolarů.

Cena vozu s kompletním pancéřováním, dálkovým ovládáním a Batpodem za 1,5 milionu dolarů by se dnes pohybovala kolem 18 milionů dolarů.

Batmanův vůz připomíná obrněný tank.
Batmanův vůz připomíná obrněný tank.

Rychlost šneka

Stavba speciálních vozidel jen pro potřeby filmu má dlouhou tradici. Výjimkou není ani zmiňovaný Tumbler, který má trubkový rám používaný v pískových buginách a k jeho pohonu slouží osmiválec z Chevroletu Corvette.

Tato vozidla obvykle z bezpečnostních důvodů nedosahují rychlostí, kterými je následně vidíme jezdit ve filmech. Většina záběrů se tak točí v rychlostech do 50 kilometrů za hodinu a je následně urychlena a zdramatizována střihem.

Návrat do budoucnosti v De Loreanu

Ve filmové trilogii Návrat do budoucnosti režiséra Roberta Zemeckise vynalezne excentrický vědec Emmett Brown proudový kapacitátor, který umožňuje cestování v čase.

Umístí jej do automobilu DeLorean DMC-12 s ocelově šedou karoserií z nerezu a dveřmi vyklápějícími se nahoru.

Tyto sportovní vozy vyráběla společnost DeLorean Motor Company mezi lety 1981 a 1982, celkem sjelo z výrobní linky 8 583 DeLoreanů, do dneška jich zůstává v provozu asi 6500.Od roku 2008 jsou vyráběny repliky vozu v omezeném počtu 20 aut ročně.

Sázka na špatného koně

Automobilka DeLorean existovala pouhých sedm let mezi roky 1975 a 1982. Její zakladatel John DeLorean přišel s inovativní myšlenkou vyrábět auta s nerezovou karoserií.

Kvůli vysoké ceně chtěl současně továrnu vybudovat v místě s vysokou nezaměstnaností, a tudíž s podporou tamní vlády. Ač Američan, výrobní závod nakonec postavil v Severním Irsku, zmítaném koncem 70. let sektářským násilím.

Nerezová auta však na trhu neobhájila svoji cenu, protože ve stejné době dobyly americký trh japonské automobilky, pyšnící se tehdy nedostižnou kvalitou výroby.

Rychlý a zběsilý Dodge Charger

Klasický Dodge Charger z let 1968–1970 zazářil v nejednom snímku. Objevil se například v televizní show Mistři hazardu nebo ve snímku Dirty Mary Crazy Larry.

Opravdovou filmovou ikonou se však vůz stal až poté, co se proměnil v hrozivý černý pouliční závodní stroj Vina Diesela ve filmu Rychle a zběsile. Obří zadní pneumatiky, velký motor a kompresor vyčnívající z kapoty z něj učinily vskutku drsňácké auto.

Kam se hrabe Ferrari

Dodge Charger patří do skupiny amerických ponny cars, uváděných na trh v druhé polovině 60. let. Byl podstatně větší než konkurenční Ford Mustang a nabízel i výkonnější motory. Současně byl však i výrazně dražší.

Jeho poslední inkarnace je nyní nabízena jako čtyřdveřový sedan, ale ani ten se nevzdal brutálních motorů.

Speciální verze Demon je nejlépe zrychlujícím produkčním autem, které ke zrychlení z 0 na 100 km/hod.potřebuje jen 2,3 sekundy.Nejnovější Ferrari SF90 to trvá 2,5 sekundy, a navíc i stojí mnohonásobně víc.

Bullittův Ford Mustang

Detektivka Bullittův případ se Stevem McQueenem v hlavní roli by ve filmové historii zřejmě zapadla, nebýt ikonické filmové honičky, trvající ve své době neuvěřitelných 10 minut.

V ní detektiv Frank Bullitt za volantem Fordu Mustang 390 FT Fastback pronásledoval ulicemi San Francisca Dodge Charger R/T 400 se dvěma padouchy. Scéna plná smyků, skoků a jízdy na plný plyn je podbarvená řevem dvou silných osmiválců.

Co na tom, že Mustang v zelené Highland Green museli upravit, aby Chargeru stačil. Pro natáčení byly použity dva Mustangy, jeden skončil na vrakovišti, po druhém se na 40 let jako by slehla zem.

Až v roce 2014 kontaktoval syn posledního majitele společnost Ford, aby ji informoval o osudu vozu, který nakonec nabídl v aukci.

Šílený Ford Mela Gibsona

V sérii postapokalyptických sci-fi filmů Šílený Max z let 1979–1985, odehrávajících se v prostředí australských pouští, si hlavního hrdinu Maxe Rockatanskeho zahrál Mel Gibson. Silnice v nich terorizují zločinecké motorkářské gangy.

Přežít ve světě bez pravidel pomohl Maxovi vytuněný Ford Falcon XB GT Interceptor vybavený falešným kompresorem, který zvyšoval výkon, kdykoli jeho řidič potřeboval rychle uniknout.

Ve filmu se objevil i vůz s názvem Gigahorse, v němž by upravený Cadillac hledal málokdo, a v navazujícím snímku z roku 2015 si pak zahrála i česká Tatra 815, a to jako cisternový náklaďák The War Rig.

Australský Mustang

Ford Falcon byl specifický model, vyráběný Fordem pouze v Austrálii – byl místní inkarnací amerických ponny cars, jako jsou Mustang nebo Charger. Tyto upravené verze se účastnily i celé řady závodů.

V průběhu let vzniklo přes 200 000 Falconů všemožných verzí, včetně speciální XB s motorem o objemu téměř šest litrů.Právě ta potom posloužila jako základ pro filmovou úpravu.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává […]
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na […]
Udělal Galileo z papeže hlupáka?
Devětašedesátiletý učenec stojí v síni římského kláštera při kostelu Santa Maria sopra Minerva proti inkvizičnímu tribunálu. Své učení ze strachu odvolá, ale svobodného bádání se nikdy nevzdá!   Synové často přejímají povolání svých otců, a pokud by tomu tak bylo i v případě Galilea Galileiho (1564–1642), stal by se hudebníkem. Stejně jako otec je i on skvělým […]
Castillo de Colomares: Kolumbův památník ozdobila torza jeho lodí
Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví…   Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New […]
Zajímavosti
Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na vánoční dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by totiž oběžná dráha měla být plná hotelů!   Počátek 21. století přinese nový trend – vesmírný turismus. Miliardáři jsou ochotni zaplatit nepřestavitelné částky za pobyt na Mezinárodní vesmírní […]
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657). […]
Camerlengo: Šedá eminence Vatikánu
Kdyby aktuální papež František (*1936) zemřel, církev si co nejdříve zvolí nového Svatého otce. Než se tak ale stane, nezůstane církev bez svého nejvyššího představitele. Odpovědnost přebírá kardinál komoří, v církevním slangu známý jako camerlengo.   Za prvním představitelem musíme hluboko do historie, konkrétně do roku 1073, kdy je zvolen papež Řehoř VII. (1015–1085). Během […]
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí. Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.   Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví […]
Záhady a napětí
Nejtajemnější mayský vladař: Byl mimozemského původu?
Rozechvělý archeolog Alberto R. Lhuillier nevěří vlastním očím. Před sebou má sarkofág nejvýznamnějšího mayského vládce. Tím je legendární Pakal, jehož podobiznu je možné spatřit také na víku rakve. Podle dávných mayských životopisců neměl panovník lidský původ. Je možné, že pocházel z jiné galaxie?     Z vrcholku Chrámu nápisů se naskýtá jedinečný pohled na kdysi výstavní indiánskou […]
Příšera pod hladinou norského jezera: Skrývají ji místní před světem?
I Skandinávie má svého tajemného kryptida. Je jím legendární tvor Selma, který má žít v jezeře Seljord, u stejnojmenné obce v regionu norského Telemarku. Ačkoli se prý velmi podobá skotské Nessie z jezera Loch Ness, Selma zdaleka nedosáhla takové popularity u světové veřejnosti. Proč?   Žebřiňák se senem drkotá po kamenité cestě. Vrata statku se […]
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do […]
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velký návrat Vandy Hybnerové ke staré lásce?
nasehvezdy.cz
Velký návrat Vandy Hybnerové ke staré lásce?
Herečka Vanda Hybnerová (55) ze seriálu Ulice loni s hořkostí v hlase přiznala, že jí vztah s mladším partnerem Jakubem Chourou (42) nevyšel. Dnes je ale všechno jinak! Oba si zřejmě uvědomili, že
Nejkrásnější rostliny do koupelny
panidomu.cz
Nejkrásnější rostliny do koupelny
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor Šáchory patří mezi obyvatele bažin
Akta včely: Jaká je role opylovačů v krajině a co je ohrožuje?
21stoleti.cz
Akta včely: Jaká je role opylovačů v krajině a co je ohrožuje?
S počtem zhruba 54 tisíc včelařů se Česká republika řadí mezi jednu z největších včelařských velmocí a ve světovém žebříčku zaujímá dokonce čtvrté místo. Podle dokumentu, který v roce 2016 schválila v
Rozvlňte lesklou hřívu, ať všichni žasnou
nejsemsama.cz
Rozvlňte lesklou hřívu, ať všichni žasnou
Nenechte své vlasy napospas sluníčku a dejte jim, co potřebují. Sluníčko pálí, a naše vlasy tak trochu sesychají jako kytky bez vody. V létě se totiž mění jejich ohebnost a textura a rapidně se vysušují. Jak z nich zase vykouzlit korunu krásy? Voňavé olejíčky Mňam, na olejíčku si suché vlasy rozhodně pochutnají. Kápněte si do
Stínicí prvky zvyšují uživatelský komfort
rezidenceonline.cz
Stínicí prvky zvyšují uživatelský komfort
Jsou nejen praktickým doplňkem, který chrání před slunečním zářením, teplem a nežádoucími pohledy, ale podílejí se rovněž na estetických kvalitách interiéru: dotvářejí totiž celkový vzhled a výslednou atmosféru obytného prostoru. Vnitřní i vnější stínicí prvky zvyšují soukromí a zároveň dodávají interiéru styl a eleganci. K jejich dalším přednostem patří zvýšení akustické a tepelné izolace místností,
Duchové straší turisty i houbaře: Může za to temná aura Šibeničního vrchu?
enigmaplus.cz
Duchové straší turisty i houbaře: Může za to temná aura Šibeničního vrchu?
Okolí polského města Nowa Ruda nabízí dobré podmínky pro sběr lesních hub. Má to však jeden háček. Na houbaře zde útočí nejen klíšťata, ale i duchové. Místní jsou přesvědčeni, že za to může lokalita z
Za sluncem na Korsiku
epochanacestach.cz
Za sluncem na Korsiku
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním
Nejlepší učitel mi ukázal, jak může být život krásný
skutecnepribehy.cz
Nejlepší učitel mi ukázal, jak může být život krásný
Jsou vzpomínky, které zůstanou navždy. Asi každý si pamatuje svou nejmilejší učitelku nebo učitele, na kterého vzpomíná s láskou. Mně ta tajná láska přinesla zázrak. Neměla jsem hezké dětství. Maminka zemřela brzy, babička byla už hodně nemocná a otec byl tyran. Byly jsme tři holky a on si z nás udělal služky. V deseti letech jsem musela prát, vařit, uklízet. Na
Salát s avokádem a kuřetem
tisicereceptu.cz
Salát s avokádem a kuřetem
Někdy přijde vhod i salát typu „co dům dal“. Základem je listový salát, dobrá zálivka a poté přidejte ingredience, které máte po ruce. Zpracujete tak veškeré zbytky zeleniny i masa. Ingredience na
Výstava v trutnovské galerii EPO1 propojuje cyklistiku a současné umění
iluxus.cz
Výstava v trutnovské galerii EPO1 propojuje cyklistiku a současné umění
Výstava Jízda, která se uskuteční v Centru současného umění EPO1 v Trutnově ve spolupráci s platformou Sport in Art, představí ztvárnění bicyklů a jejich význam v životě člověka. Už od 3. května jsou
Saint Germain: Nesmrtelný génius nebo jen geniální kecal?
epochaplus.cz
Saint Germain: Nesmrtelný génius nebo jen geniální kecal?
Opravdu se osobně znal s Ježíšem i Kleopatrou? Byl to cestovatel v čase? Nebo je nesmrtelný? Anebo je to jen geniální podvodník? Pokud existuje člověk, který je ztělesněným tajemstvím, pak je to bezpochyby dobrodruh, který se do historie zapíše jako Hrabě Saint Germain. Vynoří se z neznáma Jeho skutečné jméno dones nikdo nezná. Stejně tak
Vzkvétal na jihu Itálie muslimský emirát?
historyplus.cz
Vzkvétal na jihu Itálie muslimský emirát?
Francký mnich Bernard má oči navrch hlavy. Se dvěma dalšími poutníky dorazil do jihoitalského Bari, které je od pádu Římské říše důležitým centrem křesťanství. Stojí zde katedrála a sídlí tu arcibiskup. Když sem ale Bernard kolem roku 865 vstoupí, narazí v centru města na mešitu a arabské paláce!   Berberský vojevůdce Kalfün (†asi 852) na sebe