Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči sami o sobě, někdy však potřebují zdokonalit image, nebo zlepšit své schopnosti. K tomu jim často pomáhají automobily.

Kde by byl James Bond bez legendárního vozu Aston Martin, Michael Knight bez mluvícího Kitta či Batman bez batmobilu Tumbler? Představíme vám auta, která se stala hvězdami filmů.

Ozbrojený Aston Martin Jamese Bonda

Slavný agent 007 James Bond si vyzkoušel pěknou řádku aut včetně BMW nebo Lotusu, ale tradičně je s ním spojován vůz Aston Martin DB5, který je pro jeho potřeby vybaven řadou velmi netradičních funkcí, například vystřelovacím sedadlem, zabudovanými kulomety, kouřovou clonou nebo rozprašovačem oleje.

Vůz se stal doslova ikonou, bez které si bondovky dnes už neumíme přestavit.

Tento ikonický automobil se objevil ve filmech Thunderball, Goldeneye, Zítřek nikdy neumírá, Casion Royale a Skyfall.Za jeho volant tak usedli Sean Connery, Pierce Brosnan i Daniel Craig.

Postava Jamese Bonda je spojena s vozidlem Aston Martin.
Postava Jamese Bonda je spojena s vozidlem Aston Martin.

Bankrotující britská ikona

Aston Martin je ikonická značka britských sportovních vozů, která po celou dobu své existence balancuje na hranici bankrotu. Po druhé světové válce automobilku koupil David Brown, který vytvořil sérii vozů s DB v názvu.

Nejprve DB2 pro závody Le Mans a následně i upravené verze pro movité klienty pro běžné silniční použití.Vozy Aston Martin DB5 byly ve své době čtyřikrát dražší než konkurenční Jaguary.

Smolná Eleanor Nicholase Cage

Ve filmu 60 sekund z roku 2000 se musí bývalý zloděj aut v podání Nicholase Cage znovu vrátit ke svému řemeslu a ukrást padesátku luxusních aut, aby zachránil svého bratra.

Mezi nimi i Ford Mustang Shelby GT 500 (ve skutečnosti šlo o upravený Dupont Pepper Grey 1967 Ford Mustang Fastback) z roku 1967 alias Eleanor.

Pokaždé, když se ho v minulosti pokusil ukrást, to dopadlo neslavně. Celkem bylo zhotoveno 12 vozů, natáčení jich přežilo sedm, z nichž tři byly nabídnuty k odkupu veřejnosti.

Jeden se prodal roku 2013 za 20 milionů korun. Sluší se připomenout, že 60 sekund je remakem filmu z roku 1974, v němž si zahrál upravený Ford Mustang Sportroof z roku 1971.

Ve filmu 60 sekund se Nicolas Cage marně pokoušel ukrást Mustang Shelby.
Ve filmu 60 sekund se Nicolas Cage marně pokoušel ukrást Mustang Shelby.

Geniální tah Fordu

První generace Fordu Mustang byla představena roku 1964 a založila zcela novou třídu tzv. ponny cars. Jde o sportovní auta, u nichž je pro snížení nákladů na vývoj použita převážná většina komponentů ze standardních vozidel.

Díky nižší ceně, než za jakou byla nabízena sportovní auta z britské nebo italské produkce, zaznamenal nebývalý prodejní úspěch a jen v prvním roce překonal původně plánované prodeje desetkrát, když se prodalo přes milion Mustangů.

Žlutý Chevrolet Camaro alias Bumblebee

Série filmů Transformers líčí boj mezi hrdinskými Autoboty a ďábelskými Decepticony, což jsou nezávislé robotické organismy z planety Cybertron, které na sebe na Zemi berou podobu strojů, nejčastěji automobilů.

Zlí Decepticoni chtějí zahubit lidstvo, v čemž se jim snaží zabránit Autoboti v čele s Bumblebeem (Čmelákem), který se transformuje do žlutého Chevroletu Camaro z roku 1977, později aktualizuje svůj vzhled na model z roku 2006.Se záchranou světa mu pomáhá člověk, Sam Witwicky, kterého Bumblebee chrání.

Žlutý Mustang jako Bumblebee patří dnes již mezi legendy.
Žlutý Mustang jako Bumblebee patří dnes již mezi legendy.

Kdo požírá Mustangy?

Úspěch Fordu Mustang nedal spát konkurenční automobilce General Motors, která proto již v roce 1966 uvedla na trh jeho přímého konkurenta, nazvaného Camaro.

Tehdejší generální manažer společnosti Chevrolet, spadající do koncernu General Motors, Pete Estez, při představování vozu přeložil jeho jméno jako: „Malé zlé zvířátko, které požírá Mustangy“.

Mluvící KITT Michaela Knighta

V 80. letech ovládl televizní obrazovky americký seriál Knight Rider. Hlavní postavu moderního „rytíře“ Michaela Knighta ztvárnil David Hasselhoff. S bojem za spravedlnost mu pomáhal KITT , inteligentní automobil ovládaný mikročipy.

Díky umělé inteligenci uměl černý 1982 Pontiac Firebird Trans Am Cobra skákat přes překážky, mluvit i řídit sám sebe.

Po zmáčknutí kouzelného tlačítka turbo boost dohnal KITT všechny zločince rychlostí blesku.Mnoho dospívajících tehdy toužilo mít právě takové auto.

Seriálový KITT uměl dokonce i mluvit.
Seriálový KITT uměl dokonce i mluvit.

Pontiac versus Ferrari

Značka Pontiac patřila v 60. letech spolu s Chevroletem do koncernu General Motors, ale na rozdíl od něj mířila na movitější klientelu. Pontiac Firebird byl sice postaven na stejném základu jako Chevrolet Camaro, ale nabízel luxusnější provedení.

Opět mířil proti Fordu Mustang, ale nikdy nedosáhl takových prodejních úspěchů, protože bohatší klientela už nepovažovala za zásadní cenový rozdíl Pontiacu oproti Ferrari.

Tajemný Batmobil Tumbler

Batman měl za svoji dlouhou „kariéru“ mnoho vozů. Například červený kabriolet podobný starému Cordu 812, následně jezdil Cadillacem Series 75 Convertible z roku 1939, v 60. letech pak upraveným Forden Fortuna.

V nejnovější trilogii o Batmanovi režiséra Chistophera Nolana se objevil vůz Tumbler, prototyp obrněného tanku vytvořený společností Wayne Enterprises.

Vůz vyrobený ze sklolaminátu byl zhotoven jen kvůli filmu, ale prošel důkladným testováním, aby zvládl všechny náročné scény. Replika se prodávala za milion dolarů.

Cena vozu s kompletním pancéřováním, dálkovým ovládáním a Batpodem za 1,5 milionu dolarů by se dnes pohybovala kolem 18 milionů dolarů.

Batmanův vůz připomíná obrněný tank.
Batmanův vůz připomíná obrněný tank.

Rychlost šneka

Stavba speciálních vozidel jen pro potřeby filmu má dlouhou tradici. Výjimkou není ani zmiňovaný Tumbler, který má trubkový rám používaný v pískových buginách a k jeho pohonu slouží osmiválec z Chevroletu Corvette.

Tato vozidla obvykle z bezpečnostních důvodů nedosahují rychlostí, kterými je následně vidíme jezdit ve filmech. Většina záběrů se tak točí v rychlostech do 50 kilometrů za hodinu a je následně urychlena a zdramatizována střihem.

Návrat do budoucnosti v De Loreanu

Ve filmové trilogii Návrat do budoucnosti režiséra Roberta Zemeckise vynalezne excentrický vědec Emmett Brown proudový kapacitátor, který umožňuje cestování v čase.

Umístí jej do automobilu DeLorean DMC-12 s ocelově šedou karoserií z nerezu a dveřmi vyklápějícími se nahoru.

Tyto sportovní vozy vyráběla společnost DeLorean Motor Company mezi lety 1981 a 1982, celkem sjelo z výrobní linky 8 583 DeLoreanů, do dneška jich zůstává v provozu asi 6500.Od roku 2008 jsou vyráběny repliky vozu v omezeném počtu 20 aut ročně.

Sázka na špatného koně

Automobilka DeLorean existovala pouhých sedm let mezi roky 1975 a 1982. Její zakladatel John DeLorean přišel s inovativní myšlenkou vyrábět auta s nerezovou karoserií.

Kvůli vysoké ceně chtěl současně továrnu vybudovat v místě s vysokou nezaměstnaností, a tudíž s podporou tamní vlády. Ač Američan, výrobní závod nakonec postavil v Severním Irsku, zmítaném koncem 70. let sektářským násilím.

Nerezová auta však na trhu neobhájila svoji cenu, protože ve stejné době dobyly americký trh japonské automobilky, pyšnící se tehdy nedostižnou kvalitou výroby.

Rychlý a zběsilý Dodge Charger

Klasický Dodge Charger z let 1968–1970 zazářil v nejednom snímku. Objevil se například v televizní show Mistři hazardu nebo ve snímku Dirty Mary Crazy Larry.

Opravdovou filmovou ikonou se však vůz stal až poté, co se proměnil v hrozivý černý pouliční závodní stroj Vina Diesela ve filmu Rychle a zběsile. Obří zadní pneumatiky, velký motor a kompresor vyčnívající z kapoty z něj učinily vskutku drsňácké auto.

Kam se hrabe Ferrari

Dodge Charger patří do skupiny amerických ponny cars, uváděných na trh v druhé polovině 60. let. Byl podstatně větší než konkurenční Ford Mustang a nabízel i výkonnější motory. Současně byl však i výrazně dražší.

Jeho poslední inkarnace je nyní nabízena jako čtyřdveřový sedan, ale ani ten se nevzdal brutálních motorů.

Speciální verze Demon je nejlépe zrychlujícím produkčním autem, které ke zrychlení z 0 na 100 km/hod.potřebuje jen 2,3 sekundy.Nejnovější Ferrari SF90 to trvá 2,5 sekundy, a navíc i stojí mnohonásobně víc.

Bullittův Ford Mustang

Detektivka Bullittův případ se Stevem McQueenem v hlavní roli by ve filmové historii zřejmě zapadla, nebýt ikonické filmové honičky, trvající ve své době neuvěřitelných 10 minut.

V ní detektiv Frank Bullitt za volantem Fordu Mustang 390 FT Fastback pronásledoval ulicemi San Francisca Dodge Charger R/T 400 se dvěma padouchy. Scéna plná smyků, skoků a jízdy na plný plyn je podbarvená řevem dvou silných osmiválců.

Co na tom, že Mustang v zelené Highland Green museli upravit, aby Chargeru stačil. Pro natáčení byly použity dva Mustangy, jeden skončil na vrakovišti, po druhém se na 40 let jako by slehla zem.

Až v roce 2014 kontaktoval syn posledního majitele společnost Ford, aby ji informoval o osudu vozu, který nakonec nabídl v aukci.

Šílený Ford Mela Gibsona

V sérii postapokalyptických sci-fi filmů Šílený Max z let 1979–1985, odehrávajících se v prostředí australských pouští, si hlavního hrdinu Maxe Rockatanskeho zahrál Mel Gibson. Silnice v nich terorizují zločinecké motorkářské gangy.

Přežít ve světě bez pravidel pomohl Maxovi vytuněný Ford Falcon XB GT Interceptor vybavený falešným kompresorem, který zvyšoval výkon, kdykoli jeho řidič potřeboval rychle uniknout.

Ve filmu se objevil i vůz s názvem Gigahorse, v němž by upravený Cadillac hledal málokdo, a v navazujícím snímku z roku 2015 si pak zahrála i česká Tatra 815, a to jako cisternový náklaďák The War Rig.

Australský Mustang

Ford Falcon byl specifický model, vyráběný Fordem pouze v Austrálii – byl místní inkarnací amerických ponny cars, jako jsou Mustang nebo Charger. Tyto upravené verze se účastnily i celé řady závodů.

V průběhu let vzniklo přes 200 000 Falconů všemožných verzí, včetně speciální XB s motorem o objemu téměř šest litrů.Právě ta potom posloužila jako základ pro filmovou úpravu.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz