Přestože je rakovina považována za jednu z civilizačních chorob, je mnohem starší než se dosud myslelo.
Malý nádor pravděpodobně způsoboval před 255 miliony lety velké bolesti zubu zvířeti, které se nazývá gorgonopsid a je vzdáleným příbuzným moderních savců.
Gorgonopsidi žil před tím, že se na Zemi objevili dinosauři. Jednalo se o vrcholové dravce svrchními permu. Největší měřili až 3,5 metru a vážili půl tuny. Podle výzkumníků tento objev ukazuje, že nádory tzv.
odontomy, které jsou v podstatě nepovedené zuby a obsahují měkké a tvrdé zubní tkáně, existovaly dávno předtím, než se vyvinuli savci. Dosud nejstarší nalezený případ odontomu přitom pocházel z poslední doby ledové.
„Myslíme si, že toto je zdaleka nejstarší známý příklad složeného odontomu.
To by naznačovalo, že se jedná o starobylý typ nádoru,“ řekl hlavní autor studie Christian Sidor, profesor biologie na University of Washington a kurátor paleontologie obratlovců v Burke Museum of Natural History and Culture v Seattlu.
Sidor objevil čelist gorgonopsida už v roce 2007 v Ruhuhu Valley na jihovýchodě Tanzanie. Tehdy však ještě o nádoru nevěděl.
Vědci na něj narazili teprve v okamžiku, když chtěla Megan Whitneyová, postgraduální studentka biologie na University of Washington, zkoumat způsob, jakým jsou zuby tohoto zvířete zasazeny do důlků.
Vědci rozřezali čelist na plátky tenčí než list papíru a poté je prozkoumali pod mikroskopem. Téměř okamžitě spatřili podivné shluky malých kulatých objektů v těsné blízkosti kořene špičáku.
„Tento gorgonopsid měl něco, co vypadá jako učebnicový příklad složeného odontomu,“ řekla Whitneyová. Zjištění přitom přišlo jako blesk z čistého nebe, protože gorgonopsidi nebyli savci a dříve byly složené odontomy zdokumentovány pouze u savců.