Modré diamanty jsou velmi vzácné a pokud už se objeví v aukci, dá se očekávat, že utrží obrovské sumy. Zvláště pokud jde o tak výjimečný kousek, jakým je The De Beers Blue, největší modrý diamant svého druhu, který kdy byl v dražbě nabídnut.
Tento klenot jednoznačně soutěžil o to, stát se nejdražším modrým diamantem světa.
Tento mimořádný 15,10karátový stupňovitě broušený modrý diamant pochází z výjimečného surového kamene, který byl objeven v dubnu 2021 v jihoafrickém dolu Cullinan. Společnost Petra Diamonds, která důl vlastní, pak kámen o váze 39,35 karátů prodala společnosti De Beers.
Ta se postarala o jeho vybroušení a nabídla jej nyní k prodeji v mistrně dotažené podobě jako největší sytě modrý diamant, který se kdy objevil na aukci. O jeho prodej se pak starala prestižní aukční síň Sotheby’s v Hong Kongu.
Vzácný klenot
Mezi barevnými diamanty patří ty modré k nejvzácnějším. Jejich zabarvení je způsobeno stopovým množstvím boru v chemickém složení kamene. Zatímco však jiné barevné diamanty lze nalézt v dolech po celém světě, zdrojů pro modré diamanty je jen velmi málo.
Většina pak byla vytěžena právě z dolu Cullinan v Jižní Africe. Této lokalitě vděčíme za celou řadu nejslavnějších diamantů světa, včetně 530karátové Velké hvězdy Afriky, největšího bezbarvého diamantu s fasetou na světě.
Mezi další poklady patří i několik významných modrých diamantů, zejména pak De Beers Millennium Jewel 4, tento oválný 10,1 karátu vážící fancy vivid diamant se v dubnu 2016 prodal v Sotheby’s Hong Kong za 31,8 milionu.
I mezi těmito však De Beers Blue vyniká.
Nejvyšší kvalita
Aktuálně prodaný kámen označil Gemological Institute of America za největší interně bezchybný modrý diamant svého druhu, který kdy tento institut klasifikoval.
Kámen navíc obdržel hodnocení „fancy vivid blue“, což je nejvyšší třída hodnocená, které dosáhne asi jen jedno procento diamantů.
Výjimečně vzácných modrých kamenů tohoto typu se proto v aukcích objevilo zatím jen pět v historii a žádný z nich svou váhou dosud nepřesáhl 15 karátů. De Beers Blue tedy svou konkurenci jednoznačně překonal i svou velikostí.
Klenot se může pochlubit i výjimečnou jasností, protože jej GIA označila za vnitřně bezchybný s vynikajícím leskem typu IIb, což je kategorie, které dosáhne méně než 0,5 % všech diamantů.
Na atraktivitě jen přidal i klasický stupňovitý brus, který je u vzácných barevných kamenů nesmírně vyhledávaný. Všechny tyto okolnosti se nakonec odrazily i na ceně 57,5 milionu dolarů, za kterou byl nakonec kámen v Hongkongu prodán.