Čína zahájila montáž největšího radioteleskopu na světě. V odlehlé oblasti, v údolí mezi kopci, v krajině vápencového pohoří na jihozápadě země v provincii Kuej-čou se už leskne do daleka obří zapuštěný talíř o průměru půl kilometru!
Kromě světového prvenství ve velikosti má mít také nejmodernější techniku. Navíc možná právě odtud Číňané a s nimi celý svět poprvé uslyší hlasy mimozemšťanů. Proč právě z teleskopu, pojmenovaného FAST (anglická zkratka pro pětisetmetrový sférický teleskop)? Jedním z nezanedbatelných úkolů obra bude totiž vyhledávání mimozemských civilizací.
Mamutí astronomický objekt překoná svými rozměry dosavadní největší teleskop v observatoři Arecibo v Portoriku. „Nový přístroj by měl zásadně rozšířit kapacity Číny při pozorování vesmíru. S citlivějším teleskopem budeme moci zachycovat slabší a vzdálenější rádiové signály,“ prohlásil generální ředitel čínské astronomické společnosti Wu Siang-pching.
Stavba teleskopu začala v březnu 2011.
Ideální lokalita
Nedávno technici zahájili montáž 4 450 panelů trojúhelníkového tvaru na reflektor parabolické antény. Anténa bude mít o dvě třetiny větší průměr než teleskop v Arecibu. Základní projekt obou teleskopů je dost podobný. Na rozdíl od Areciba ale budou jednotlivé díly FASTu pohyblivé. Anténa proto bude moci měnit tvar a vlastnosti.
Nastavením jednotlivých panelů může být talíř antény až o 200 metrů menší. Po této úpravě bude moci sledovat i ty části vesmíru, na které by nepohyblivá anténa nemohla být nasměrována. Moderní technologický pokrok umožní provést v jediné chvíli více než dvakrát tolik měření než v Arecibu. A proč se radioteleskop staví právě v této odlehlé oblasti?
Jednak jsou tu dobré podmínky pro stavbu velké jámy k ukotvení teleskopu a také je to místo, kde by nemělo hrozit žádné zemětřesení. Navíc je daleko od velkých sídel, kde by nejrůznější technická zařízení mohla rušit příjem rádiového signálu. V okruhu pěti kilometrů kolem teleskopu nejsou žádná města.
Výhodou je i okolní vápencový kras s řadou velkých prohlubní, který bude hrát roli funkční bariéry.
Facebook
Twitter
RSS