Žraloci se vyvíjeli v mořích a oceánech po miliony let. Lidé však chtějí stejné moře a oceány využívat k rekreaci a sportu. Veřejnost má pod vlivem akčním filmů a křiklavých novinových titulků o žralocích pokřivené mínění.
Útoky žraloků a ty smrtelné zvláště, jsou jen velmi vzácné. A tak když se tito tvorové objeví na dohled veřejné pláže, pomyslí na jejich ochranu málokdo.
V důsledku velkého vybíjení se řada žraločích druhů ocitla na seznamu ohrožených živočichů.
Pro ochranu žraloků byl v roce 2004 založen projekt Shark Spotters, který v současné době čítá 40 specializovaných žraločích ochránců. Ti mají na starosti především systém včasného varování pro všechny plavce, potápěče a surfaře na plážích při Kapském Městě.
Díky nim mohou mořskou vodu, i když ne samozřejmě ve stejnou chvíli, sdílet obě skupiny, aniž by došlo k nějakému ohrožení.
Jihoafričtí vědci hledají způsob, jak zastrašit žraloky a přitom jim neublížit. Popud jim k tomu daly autority Kapského Města. Dříve se na zdraví a životy žraloků nehledělo, prioritou bylo ochránit lidi ve vlnách.
Nyní však úřady otočily, rozhodly se učinit přítrž utrácení žraloků ve velkém a vyzvaly vědce, aby se pokusili najít způsob, jak odehnat žraloky bez toho, aniž by byli zraněni či dokonce zabiti.
Výzkumníci představili několik shark-friendly technologií, jež se jim podařilo vyvinout a otestovat. Mezi nimi například šetrné protižraločí sítě – zdokonalené tak, aby chrupavčitým rybám nezpůsobovaly zranění.
Vědci je instalovali na pláži Fish Hoek, kde dříve docházelo ke smrtelným útokům žraloků.
Nové sítě jsou šetrnější než ty tradičně používané jinde ve světě. Mají menší oka a na noc se vytahují.
Mobilní síť ve Fish Hoek je sice jen 350 metrů dlouhá, za to vytvarovaná tak, aby přiléhala ke dnu oceánu a chránila plavce, kteří se oddávají svým radovánkám. Její použití je omezeno právě na malé chráněné pláže.
Neřeší tak riziko, které podstupují surfaři trávící více času v hlubších vodách.
Pro ty vědci předvedli surfovací prkna nesoucí na sobě žraloky odrazující vzor, jímž je zpodobnění černo-bílého břicha kosatky dravé (Orcinus Orca).
Ta je též známá jako velryba zabiják a stojí na vrcholu mořského potravního řetězce – nad žraloky, kteří jsou také součástí jejího bohatého jídelníčku.