Mít krásné zuby chce každý. A tak většina lidí o ně pečuje. I stomatologie pokročila a umí téměř zázraky. Přesto se některé mýty, které se tradují, nedaří vyvrátit. Které?
Večer místo čištění snězte jablko
Jedna z nejoblíbenějších pověr už z časů našich babiček, kterou se rozhodně nevyplatí praktikovat. Jablko opravdu zuby nevyčistí. Obsahuje sacharidy, které bakterie v ústech přeměňují na kyseliny. Ty pak poškozují sklovinu stejně jako kyseliny z citrusů.
Zdravé jsou je bílé zuby
Ne. O barvě zubů rozhodují geny. Každý člověk má jiný vrozený odstín zubů, který čištěním nezměníte. Vliv na zbarvení zubů má věk, nebo třeba užívání některých léků, typicky tetracyklinu.
Dočasně pak mohou zuby zbarvit i některé ústní vody určené k léčení zánětů a samozřejmě některé nápoje.
Čím čistím častěji, tím lépe
Ani to není pravda. Člověku se zdravými zuby bez problémů s kazy a dásněmi stačí 2x denně zuby důkladně vyčistit. S tím souvisí i to, že po jídle byste měli vyčkat půl hodiny. Důležité je i technika.
Kartáček by měl být v úhlu 45 stupňů tak, aby polovina byla na zubu a polovina na dásni. A čistit byste měli tak dlouho, dokud zuby nejsou hladké.
Nejlepší kartáček je nejtvrdší
I když tenhle mýtus zubaři stále dokola vyvracejí, stejně se najde dost lidí přesvědčených, že tvrdší kartáček zuby lépe vyčistí. Tvrdé štětiny ale mohou poškozovat dásně.
Pravdou ovšem je, že koupit správný kartáček je malá věda. Štětiny mají být nejen měkké, ale také rovně zastřižené a velikost hlavičky se musí řídit vašimi ústy. Obecně je lepší menší.
Lepší jsou dražší zubní pasty
Určitě ne. Zubní pasta by měla obsahovat fluor, který působí preventivně proti zubnímu kazu a dokonce i vývoj již stávajícího dokáže mírně přibrzdit. Jinak je účinnost zubních past podobná.
Pokud věříte na bělicí pasty, pak je potřeba vědět, že je zubaři příliš nedoporučují. Pasta sice dokáže odstranit usazeniny a pigmenty ze zubů, ale také může poškodit sklovinu.