Známý herec a bavič právě opouští divadlo, když ho u dveří odchytne podivný maník. Má na sobě pruhované kalhoty, špatně střižený kabát a korunu všemu nasazuje citronově žlutá kravata. „Nezajímal by vás můj nejnovější vynález?“ ptá se usměvavý mužík. Dvojice si později plácne a odstartuje dobu mixérovou!
Mají ho doma všichni a restaurace se bez něj neobejdou! O kom je řeč? No přeci o jednom z nejdůležitějších přístrojů, který nesmí chybět na kuchyňských linkách. Mixér letos sfoukne z narozeninového dortu 100 svíček!
Důležitý zlepšovák
Celá historie začíná nedaleko od nás, v polské Varšavě. Právě tady poprvé vykoukne na svět Stephen Poplawski (1885–1956). Už v devíti letech ale s rodiči rodnou hroudu opouští a všichni odplouvají hledat lepší budoucnost do Spojených států.
Jejich cílem je Wisconsin, konkrétně město Racine, kde žije početná komunita lidí ze střední Evropy. Poplawski navštěvuje školu, kde mu jde hlavně matika, a tak nikoho nepřekvapí, že z něj vyroste vynálezce.
Krátce po válce, v roce 1919, ho zaměstná firma, která se specializuje na výrobu sladového mléka a mléčných koktejlů. Na Poplawském je, aby vše zjednodušil, a tak polský vykuk umístí rotující čepel na dno nádoby, do níž schová motor.
Voilà a mixér je na světě! Koncem února 1922 odevzdává veškerou dokumentaci, patent získá o dva roky později. V dalších letech se věnuje tomu, jak dostat nového pomocníka do domácností.
Hlavní je reklama!
Poplawskému se ale nedaří vynález dotlačit na komerční trh, a tak pomyslnou štafetu přebírá v roce 1936 Fred Osius (1915–1981), mimochodem rodák z Racine.
Ten mixér upraví pro maloobchodní prodej, chybí mu však finance, a tak osloví populárního baviče a hudebníka Freda Waringa (1900–1984).
Muž, který dokonce spolupracuje s Frankem Sinatrou (1915–1998), zrovna odchází z divadla. „Je to revoluce ve stravovacích návycích,“ chlubí se moderně vypadajícím mixérem. Waring investuje do projektu přes 20 000 dolarů, propůjčí mu také svou tvář.
Zlom nastává roku 1937 na jedné z kuchyňských výstav, kombinace známé tváře a šikovné věcičky na drcení potravy zafunguje! S blížící se válkou musí být jejich podnikání utlumeno, protože přednost má válečný průmysl.
Firma, která nakonec nese název po slavnějším Waringovi, patří i v dnešní době mezi největší výrobce mixérů. Využití se postupně rozšíří i do dalších odvětví.
V laboratoři s ním například pracuje Jonas Salk (1914–1995), objevitel vakcíny proti dětské obrně.
Epocha dodává:
V Československu zlepšovák představuje společnost ETA, jenže její model Pragomix nechává zpočátku tehdejší hospodyňky v klidu. Až po rozsáhlé propagační kampani koncem 50. let berou ženy obchody útokem.