Švestky, blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně. Mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Co všechno dovedou?
Ulevují při otocích. Hospodaření s vodou v těle závisí na rovnováze mezi sodíkem a draslíkem. Sodík vodu v těle zadržuje, draslík ji naopak pomáhá odvádět ledvinami.
A zatímco sodíku jíme se solí asi dvojnásobek toho, co medicína doporučuje, s draslíkem je to horší. K hlavním dodavatelům draslíku patří právě švestky, zvláště sušené plody.
Pomáhají snižovat cholesterol
Je to tím, že obsahují velké množství rozpustné vlákniny pektinu a také celulózy. Ta tvoří drobná nestravitelná vlákna, která pomáhají odvádět ze střeva tuk obsažený v jídle. Pak se ho méně dostane do krve. Po mastném chodu si tedy místo dezertu dopřejte raději dvě lžičky povidel.
Zlepšují pohyb střeva
I za tuto schopnost vděčí vysokému obsahu vlákniny a celulózy a spolu s nimi také účinku ovocných kyselin. Proto jsou sušené švestky oblíbeným lidovým prostředkem proti zácpě.
Jsou dobré na nervy
Švestky jsou totiž bohaté na vitaminy řady B, konkrétně B1, jehož nedostatek se projeví úzkostmi, depresemi, únavou, dále B2, který je důležitý mimo jiné pro správnou funkci zrakového nervu.
B3 je kromě nervů zapotřebí i pro dobré trávení a B6 pro dobrý spánek a proti podrážděnosti.
Chrání před volnými radikály
Platí to hlavně pro fialové a temně rudé typy slivoní. Těm dávají barvu flavonoidy, látky, které mají současně významný ochranný efekt na naše buňky. Brání je před poškozením volnými radikály, které by pak mohlo vést k mutacím a nekontrolovatelnému dělení.