Měla to být snadná záležitost. Teď ale Xerxes I. zuří. Jeho válečníci u Thermopyl roku 480 př. n. l. narážejí na neprostupnou spartskou obranu, marně buší do kulatých řeckých štítů, umírají po tisících.
Rozčílený perský velkokrál posílá do boje své elitní bojovníky – Nesmrtelné.
Název perským válečníkům dává řecký historik Herodotos (asi 484–430/420 př. n. l.). Vychází z toho, že když jeden z nich v boji padl či byl zraněn, okamžitě ho nahradil další, tudíž jejich oddíly budily dojem, že se nikdy nedají porazit. Nesmrtelných je vždy přesně 10 000, ani o jednoho víc, ani o jednoho míň.
Krotí koně
Perští chlapci jsou do armády verbováni ve velmi nízkém věku. Otcové si je přebírají od matek již ve věku pěti let a začínají je učit všemu potřebnému.
Během náročného tréninku se naučí zacházet se zbraněmi, ovládat válečné vozy a každý perský bojovník musí umět zkrotit divokého koně.
Oboustranná zbraň
Hlavní zbraní Nesmrtelných je zhruba 1,8 metru dlouhé kopí, zakončené bronzovým hrotem. Na jeho opačné straně se nachází kulovité zakončení, obvykle vyrobené ze stříbra. Pokud je použito zlato, voják stojí výše na společenském žebříčku. I tento konec kopí lze použít jako zbraň.
Připraveni na vše
K výbavě Nesmrtelných patří také luk a toulec se šípy, dýka zavěšená u pasu a tzv. sagaris – lehká sekyrka do ruky, opatřená na jedné straně klasickým ostřím, na druhé ostrým hrotem.
Množství zbraní, kterými Nesmrtelní disponují, jim umožňuje v bitvě větší flexibilitu.
V míru a ve zlatě
Na hrudi obvykle nosí šupinovou zbroj, složenou z drobných plátků bronzu nebo železa, které se navzájem překrývají. Aby dobře seděla, zajišťují ji kožené popruhy přes ramena.
Na mnoha starověkých vyobrazeních jsou Nesmrtelní také oděni do nákladně zdobených oděvů a ověšeni zlatem. Takto ale pravděpodobně netáhli do bitev, nýbrž se účastnili ceremoniálních událostí. V dobách míru jim totiž náleží i ostraha královského paláce.
Větší než ve skutečnosti
Nesmrtelné na válečných taženích doprovázejí jejich sloužící i konkubíny, čímž se opticky násobí pověstná síla perské armády. Ve vozech jedou také potraviny, určené speciálně pro jejich výživu.
(Zdroj: HISTORY revue)