Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou.
Datum 8. května 1980 je oficiálně považováno za den, kdy lidstvo vymýtilo pravé neštovice -infekci, která po tisíciletí neztrácela svou děsivost. Vědci odhadují, že jen ve 20. století připravila o život kolem 300 milionů lidí a nespočetně dalších zohavila.
První očkování
Strach z pravých neštovic vedl k objevu principu očkování, když v roce 1796 anglický lékař Edward Jenner úspěšně ochránil osmiletého chlapce před nákazou pravými neštovicemi po aplikaci sekretu z puchýře dojičky, která se předtím nakazila kravskými neštovicemi.
S nástupem očkování virus, který napadal jen člověka, v přírodě vyhnul. S vymýcením pravých neštovic ztratilo očkování proti této infekci smysl. Poslední čtyři desítky let ale stále přibývá lidí, kteří proti této infekci nemají žádnou ochranu.
A nejen proti ní. Háček je totiž v tom, že zkřížená imunitní ochrana, která spojila kravské a lidské neštovice, nebyla jednostranná.
Vakcinace držela lidem dále od těla spolu s pravými neštovicemi také ty kravské a dokonce i několik dalších blízkých příbuzných ze skupiny ortopoxvirů, kam pravé neštovice patří.
Nebezpečná mutace
Hlavní nebezpečí spočívá v tom, že dosud nepříliš závažné infekce kravskými nebo opičími neštovicemi by se lehce mohly stát obrovskou hrozbou, kdyby se virům povedla mutace, která by jim umožnila hladký přenos z člověka na člověka.
To totiž zatím moc neumí.
K přenosu obvykle potřebují těsnou blízkost, proto se o opičích neštovicích psalo jako o nákaze, která se šíří hlavně při sexu mezi muži. Jenže u toho dlouho zůstat nemusí.
Předpokládá se, že i pravé neštovice kdysi zvládly tento skok, když se zaměřily na člověka, a naučily se šířit kapénkami ve vzduchu.
Návrat neštovic?
Opičí neštovice totiž nejsou jediným ortopoxvirem, který má předpoklady vyvinout se v mnohem větší nebezpečí. Šanci mají i kravské neštovice, které jsou běžné i v Evropě. K vám domů se mohou dostat docela jednoduchým způsobem.
Jejich hlavním rezervoárem jsou hlodavci. A pokud máte kočku, může s kořistí chytit i infekci a pak si přijít pro pohlazení. Pak už by šlo jen o to, jak by vir využil příležitost, aby zaujal místo uvolněné pravými neštovicemi.