I když mají játra poměrně dobrou schopnost regenerace, na světě každoročně umírají miliony lidí následkem chronických onemocnění tohoto orgánu. Naděje změnit tento stav teď svítá díky nečekaným pomocníkům: pásovcům a bakteriím, způsobujícím lepru.
Malomocenství neboli lepra je jedna z nejstarších nemocí, která pronásleduje lidstvo. Způsobují ji dvě parazitické bakterie, Mycobacterium leprae nebo Mycobacterium lepromatosis.
I když nemoc kvůli jejím děsivým projevům obklopují obavy a strach, lepra není příliš nakažlivá.
Šíří se teprve opakovaným těsným kontaktem s hlenem infikované osoby a i poté může být vyléčena.
Bakterie této nemoci se přirozeně vyskytují u pásovců devítipásých (Dasypus novemcinctus) a při výzkumu interakce mezi mikroby a jejich hostiteli si vědci všimli zajímavé věci – parazit má neočekávanou schopnost přeprogramovat buňky.
Bakterie lepry podporují růst zdravých jater
Vědci z britské University of Edinburgh infikovali skupinu pásovců bakterií Mycobacterium leprae a následně porovnali jejich játra se zdravými zvířaty. K jejich překvapení infikovaným pásovcům narostla větší játra, jejichž funkce však zůstala zcela normální.
Kromě toho, že byla zvětšená játra naprosto zdravá a nevykazovala žádné známky patologických změn nebo infekcí, byly také aktivovány geny proti stárnutí a deaktivovány ty, které naopak se stárnutím úzce souvisí.
To výzkumníky nadchlo. Stárnutí je totiž jednou z největších překážek úspěšné regenerace jater u lidí s chronickým onemocněním tohoto důležitého orgánu. Jaterní buňky přestávají registrovat potřebu doplnit ztracenou tkáň.
Bezpečnější než jiné metody?
„Pokud dokážeme identifikovat, jak bakterie v tomto ohledu fungují a jak způsobují tyto změny, aniž by vyvolávaly nežádoucí účinky u živých zvířat, můžeme být schopni tyto znalosti využít k vývoji bezpečnějších terapeutických metod k omlazení stárnoucích jater a regeneraci poškozených tkání u lidí,“ vysvětlují britští biologové.
Přeprogramování tkání je slibnou oblastí výzkumu v oboru regenerativní medicíny, ale co se týká bezpečnosti, vzbuzuje poměrně velké obavy.
Široce používaná metoda pro přeměnu zralých buněk na kmenové buňky v laboratorních podmínkách může nakonec způsobit agresivní formy rakoviny.
Naproti tomu původci malomocenství přirozeně vyvolávají částečné přeprogramování dospělých tkání. Odhalení tajemství Mycobacterium leprae by proto mohlo pomoci vyvinout bezpečnější metody k dosažení žádoucích změn.
Velká výzva, dlouhá cesta
Také vědečtí kolegové, kteří se výzkumu neúčastnili, vyjadřují uznání.
„Tato studie nám může pomoci pochopit, jak aktivovat regeneraci a růst jater bezpečným způsobem, udržovat neporušenou strukturu a funkčnost orgánů bez vývoje nežádoucích účinků, jako je tvorba nádorů a zjizvení,“ říkají například experti z Roger Williams Institute of Hepatology v Londýně.
Ale přesto existují faktory, které je třeba vzít v potaz. Protože u výzkumu byla použita zvířata, není jasné, zda a jak se tyto slibné výsledky mohou promítnout do biologie lidských jater.
A protože bakterie použité v dané studii způsobují onemocnění, bylo by nutné zdokonalení použitých metod a zajištění jejich bezpečného využití.
(Foto: archiv)