Kam s odpadem, jenž se okolo nás neustále hromadí? Dříve běžné vyhazování „na skládku“ je v poslední době nahrazováno ekologickým spalováním sloužícím zároveň i jako nezanedbatelný zdroj tepelné energie.
„Skládky se musí ještě 30 let po svém naplnění bedlivě monitorovat a draze rekultivovat.
Naproti tomu moderní centra pro energetické využívání odpadů vypouštějí výrazně méně emisí, než většina tepláren a jiných lokálních energetických zdrojů na tuhá paliva, a obyvatelé z nich získávají teplo a elektřinu,“ vysvětluje jednatel AVE CZ odpadové hospodářství Peter Hodecek.
Opírá se přitom o výsledky Centra pro energetické využití odpadů společnosti AVE v rakouském Welsu, které díky čistému spalování odpadů a se svojí kapacitou 300 000 tun odpadů ročně dodává teplo a elektřinu pro 65 000 obyvatel.
Evropa skládky nechce
Podle odhadu odborníků bude v roce 2020 v ČR vyprodukováno asi 2 70 000 tun směsného komunálního odpadu. Dle evropské směrnice 99/31 ES by se 2 000 000 tun neměly uložit na skládky, ale spálit.
Současná kapacita našich spaloven se však pohybuje okolo 600 000 tun, a Česko se tak zřejmě nevyhne sankcím.
Spalovny se u nás však netěší dobré pověsti. Jejich odpůrci tvrdí, že znečišťují životní prostředí. Spalování prý nadměrně znečišťuje ovzduší a do prostředí unikají i vysoce toxické látky.
Realita je však jiná. Současná moderní zařízení jsou schopna snížit emise škodlivin na zlomky předepsaných hodnot. To potvrzují i zkušenosti ze států s vyspělým odpadovým hospodářstvím.
Například ve Švýcarsku se již přes 10 let nesmí objevit žádná nová skládka a v současnosti zde stojí již 30 spaloven (v celé Evropě jich je okolo 400 a přibývají další), u nás jsou pouze 3 (Brno, Liberec, Praha).