Tajemná svatyně na jihu Anglie skrývá mnoho záhad. Podle nejnovějších teorií nebyla dokonce postavena zde, ale přenesena ze vzdálenosti 290 kilometrů. Proč se pravěcí stavitelé rozhodli pro tak komplikovaný krok?
Odkud jsou kameny Stonehenge?
Nejnovější studie britských vědců odhalila záhadnou čtyřsetletou mezeru v historii slavné kamenné svatyně. Tým vedený britským archeologem Mikem Parker Pearsonem z University College London se zabýval kameny, které tvoří vnitřní prstenec monumentu.
Tvoří je zvláštní druh horniny zvané dolerit, který se na Britských ostrovech nachází pouze ve Walesu v pohoří Preseli. Z něj je to ke Stonehenge na Salisburských pláních po souši zhruba 290 kilometrů!
Pravěký kamenolom odhaluje tajemství
Pravěký kamenolom, kde byly lámány kameny pro Stonehenge, se nachází ve velšském pohoří Preseli v lokalitě Craig Rhois-y-felin a byl objeven v roce 2011. Našli se tu kamenné nástroje, cesty, rampy pro nakládání kamenů na saně a mnoho dalších pozůstatků po těžbě.
Kameny pro Stonehenge byly podle vědců nalámány kolem roku 3500 př. n. l. Vlastní budování Stonehenge ale nezačalo před rokem 3000 př. n. l. Kde byly nalámané kameny pět staletí?
Kameny zemřelých předků
Mike Parker Pearson se domnívá, že původně byla svatyně z preseliských kamenů postavena ve Walesu poměrně blízko lomu. Sloužila náboženským obřadům 500 let, než byla rozebrána, přenesena na Salisburské pláně a tam znovu postavena.
Proč by to ale dávní lidé dělali? Nebylo by jednodušší ponechat svatyni svému osudu a Stonehenge zbudovat z místního, snáze dostupného materiálu? Podle Pearsona totiž měly kameny zvláštní význam.
Snad každý z kamenů, kterých bylo původně kolem 80, představoval některého z jejich zemřelých předků.