Je 21. srpna 1986. Nad kamerunským údolím u jezera Nyos se stmívá. Náhle se ozve rachot, který trvá asi 20 sekund, pak utichne. Nic dalšího se nestane, a tak jdou všichni klidně spát. Jenže v noci z jezera vyrazí do výšky 100 metrů mohutný gejzír, pak klesne v podobě husté mlhy, která se převalí přes severní břeh a doslova stéká do údolí.
Mlha, která se přelila přes dvě údolí a několik vesnic, zabila téměř vše v okruhu 25 km. Víc než 2 000 lidí (některé prameny tvrdí, že jich bylo víc než 3 000), tisíce kusů dobytka a nespočet dalších zvířat. Nejhůře postižené jsou vesnice Cha, Su’bum a zejména jezeru nejbližší Nyos, kde přežije jediný člověk. Mrtvá těla jsou všude. Muži, ženy, malé děti.
Když se objeví armáda, všechna těla z obavy před cholerou rychle a bez obvyklých pohřebních ceremonií končí v masových hrobech. Bez střechy nad hlavou zůstává přes 4 000 lidí, většina má problémy s dýcháním a popáleninami. Sužuje je těžký bolestivý kašel, pálí je oči a nos. Stovky jich jsou převezeny do nemocnice v Yaoundé, tisíce evakuovány.
Na místo přilétají experti z několika zemí, aby zjistili, co se vlastně stalo.
Jezero se obrátilo naruby
Za všechno může jezero. „Údajně se už pár dnů před katastrofou začaly na hladině objevovat mrtvé ryby a průzračně modrá voda se měnila v červenohnědou,“ píše novinář David Brown. Zjistit, že zabíjel oxid uhličitý, není těžké. Obtížnější je zjistit, co vlastně způsobilo jeho masivní únik z 200 metrů hlubokého jezera, ležícího v sopečném kráteru.
První zprávy uvádějí jako možnou příčinu sopečný výbuch, ten však experti odmítají. Nyos je vyhaslá neaktivní sopka. Nepravděpodobné je i zemětřesení, protože nebyly zaznamenány žádné otřesy. Po letech výzkumů a diskusí je záhada téměř rozluštěna. Nyos patří mezi jediná tři jezera na světě, kde dochází k tzv. limnickým erupcím.
Pod jezerem, přibližně v hloubce 80 km, se nachází magma, které uvolňuje oxid uhličitý a další plyny. Ty se hromadí u dna a v kritickém množství se mohou uvolnit a vylétnout nad hladinu. „Jako byste jezero obrátili naruby nebo bouchli šampaňské, kterým jste předtím pořádně zatřepali.
Ovšem šampaňským, které má kilometr na šířku a dva na délku.“ Nyos ho vychrlí asi 1,2 kubických kilometrů.
Facebook
Twitter
RSS