Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Obludárium Jurského světa: Který byl největší či nejdravější?

Dinosauři sice žili před desítkami miliony let, ale fascinují nás dodnes. Stále o nich víme jen málo informací, přesto si však již dokážeme představit, jak asi mohli tito tvorové žít. Kdo byl dravým lovcem? Jaký dinosaurus byl největší? Který byl nejchytřejší?

Po dinosaurech už zbyly pouhé zkamenělé kosti. Tito plazi vládli naší planetě po dobu neuvěřitelných 134 milionů let. První z nich se zřejmě objevili na superkontinentu Gondwana a postupně se vyvíjeli.

K tomu jim dopomáhalo tehdejší klima, kdy se zvyšovaly vlhkost i teplota. Proč vlastně vyhynuli, se zatím nepodařilo naprosto průkazně objasnit. Vědci se přiklánějí k variantě velké pandemie, která se rozšířila mezi východní Asií a Severní Amerikou.

Nejčastější teorie však hovoří o katastrofě způsobené dopadem gigantického asteroidu o průměru 10 kilometrů, ke kterému došlo zhruba před 65 miliony let.

NEJVĚTŠÍ – Amphicoelias fragillimus

Velikost: délka asi 60 metrů

Hmotnost: 120 tun

Objeven: 1877 – Oramel Lucas

Kdy žil: cca před 150 miliony let

Kde žil: pravděpodobně na území dnešního státu Colorado ve Spojených státech

Dinosaurus dosahoval až 60metrové délky.
Dinosaurus dosahoval až 60metrové délky.

Tento gigantický sauropodní dinosaurus žil v období svrchní jury, přibližně před 150 miliony lety. Amphicoelias mohl být popsán podle jediného, avšak dnes už ztraceného hřbetního obratle, který měřil na výšku mezi 2,4 až 2,7 metru.

Poprvé padl do rukou hledači fosilií Oramelu Lucasovi, který pracoval pro známého amerického paleontologa E. D. Copea na sedimentech souvrství Morrison. Existence jeho nálezu je dnes zpochybňována, neboť se dochoval pouhý nákres.

Samotný vzorek se navíc nacházel ve velmi špatném stavu. Podle vědecké studie udělal Cope při popisu chybu a napsal jiný rozměr dochované části obratle.

Větší, než se zdálo

Hrubý odhad jeho velikosti se pohybuje mezi 45 a 60 metry na délku, přičemž pouze jeho krk mohl měřit kolem 16 metrů a ocas 32 metrů. Přibližná hmotnost se udává okolo 120 tun. Jeho zadní končetiny byly velmi dlouhé a tenké.

A i když se dnes jeho velikost zpochybňuje, stále se řadí mezi největší živočichy všech dob. Obří kovová kostra tohoto dinosaura stojí v americkém městě Savannah.

NEJVYŠŠÍ – Sauroposeidon proteles

Velikost: 28–32 metrů

Hmotnost: okolo 50 tun

Výška: 17–18 metrů

Objeven: 1994 – Dr. Richard Ciffeli

Kdy žil: před 155–83 miliony lety

Kde žil: dnešní Oklahoma na území Spojených států

Jeho rodové jméno odkazuje k antickému bohu moří a k zemětřesení, jaké by tento dinosaurus dokázal při chůzi vyvolat.
Jeho rodové jméno odkazuje k antickému bohu moří a k zemětřesení, jaké by tento dinosaurus dokázal při chůzi vyvolat.

Nejvyšší dinosaurus žil v období spodní křídy na území dnešních Spojených států. Jeho velikost se udává na základě nalezených 1,3 metru dlouhých krčních obratlů.

Podle nich měřil asi 18 metrů, jiné odhady tipují až okolo 21 metrů, což by odpovídalo přibližně šestipatrovému panelovému domu.

Krční obratle našel v roce 1994 v kraji Atoka paleontolog Dr. Richard Ciffeli, přičemž je původně považoval za zkamenělé kmeny stromů. Svůj formální vědecký název získal tvor až v roce 2000.

Úctyhodná výška

Podle všeho byl přibližně o třetinu vyšší než brachiosaurus, na délku měřil mezi 28 až 32 metry a dosahoval hmotnosti okolo 50 až 60 tun. Jediné, co zůstává vědcům záhadou, je jakým způsobem fungoval jeho krevní oběh vzhledem k výšce.

Vzhledem k zavalitému tvaru těla měl poměrně malou hlavu a dlouhý, štíhlý krk. Díky tomu se mohl živit rostlinnou stravou v korunách stromů. Ocas byl poměrně krátký, ale velmi silný. Tento dinosaurus měl přední končetiny delší než zadní.

NEJVĚTŠÍ DRAVÝ – Spinosaurus aegyptiacus

Velikost: 16–18 metrů

Hmotnost: okolo 10 tun

Výška: 4,3–7 metrů

Objeven: 1912 – Richard Markgraf

Kdy žil: před 112–94 milionů lety

Kde žil: Severní Afrika

Tento predátor se živil hlavně sladkovodními rybami, částečně i mršinami. Tomu odpovídají jeho zuby a čelisti, vhodné k lovení ryb ve vodě. Pro pohyb ve vodě využíval svého zploštělého ocasu.
Tento predátor se živil hlavně sladkovodními rybami, částečně i mršinami. Tomu odpovídají jeho zuby a čelisti, vhodné k lovení ryb ve vodě. Pro pohyb ve vodě využíval svého zploštělého ocasu.

Kdysi byl pokládán za největšího dravého dinosaura Tyrannosaurus rex. Podle poslední studie z roku 2006 se jím však stal spinosaurus, který žil v Severní Africe v křídových obdobích albu a cermanu.

Jeho fosilie poprvé objevil rodák z Čech, rakouský amatérský paleontolog Richard Markgraf. Nejčastěji se jeho ostatky objevovaly v souvrství Kem Kem na území dnešního Maroka a Alžíru.

První nalezené fosilie se ztratily při válečném bombovém náletu na mnichovské muzeum v dubnu roku 1944.

Největší ze všech

I když se jednalo o dravce, předpokládá se, že žil převážně ve vodě a po souši se pohyboval zcela netypicky po všech čtyřech končetinách.

Podle všeho vážil nejtěžší exemplář až 19 tun. Odhady se odvíjejí podle nalezené lebky, která mohla být dlouhá až 2,4 metru. Tento živočich měl charakteristické dlouhé zádové výběžky obratlů, které tvořily trny o délce přesahující dva metry.

Podle některých sloužily jako jakési signalizační zařízení, které zastrašovalo ostatní predátory, a také jím možná byli přitahováni sexuální partneři. Na rozdíl o ostatních dravých dinosaurů měl kuželovité, do sebe zapadající zuby.

SÍLA STISKU ČELISTÍ – Tyrannosaurus rex

Velikost: 12–14 metrů

Hmotnost: okolo 6,5 tuny

Síla čelisti: 35 kN (30,3 tuny na cm2)

Objeven: 1892 – Edward Cope

Kdy žil: před 68–66 miliony lety

Kde žil: západ Spojených států amerických, Kanada, Mexiko

Podle výzkumů mozkové dutiny měli tyranosauři výborných čich a zrak, a tak mohli aktivně vyhledávat potravu. Měli také citlivý senzorický orgán na čelistech, který jim umožňoval velmi dobře vnímat proudění větru.
Podle výzkumů mozkové dutiny měli tyranosauři výborných čich a zrak, a tak mohli aktivně vyhledávat potravu. Měli také citlivý senzorický orgán na čelistech, který jim umožňoval velmi dobře vnímat proudění větru.

Tyrannosaurus rex patří zřejmě k tomu neslavnějšímu druhu dinosaurů. Jedná se o teropoda, který měřil na délku okolo 13 metrů a vážil asi 6,5 tuny.

Jednalo se o jednoho z největších masožravých dinosaurů a zároveň jednoho z největších suchozemských predátorů všech dob. Podle nedávných nálezů mohl tento rod dinosaura existovat již o několik milionů let dříve. Jejich předci mohli přijít do Severní Ameriky z východní Asie.

Velmi běžný predátor

Exemplář objevený v roce 1991 v kanadském Saskatchewanu měřil asi 13 metrů. Navzdory ohromné velikosti a síle představoval velmi početný druh dinosaura.

Přitom dominantní predátoři byli poměrně vzácní a nepřesahovali obvykle 10 % celkového počtu jedinců v dané populaci. Jeho dominantou se stala hlavně síla stisku čelisti, která byla vzhledem k mohutným úponům pro čelistní svalovinu zřejmě enormní.

Podle nejnovější studie z roku 2017 činila síla stisku necelých 35 kN, což odpovídá působení hmotnosti 3600 kg, a tlaku na korunkách zubů až o hodnotě 2974 MPa, tedy asi 30,3 tuny na čtvereční centimetr.

NEJMENŠÍ – Epidexipteryx hui

Velikost: 24–30 cm

Hmotnost: okolo 160 gramů

Objeven: 2008

Kdy žil: před 168–152 miliony lety

Kde žil: Čína

Dinosaurovi se nejvíc podobají dnešní ptáci.
Dinosaurovi se nejvíc podobají dnešní ptáci.

Epidexipteryx hui byl objeven celkem nedávno, v roce 2008, kdy se našla dobře zachovaná nekompletní kostra. Podle všeho měl tento microraptor na sobě jednoduché opeření, především dlouhá ocasní pera, která zřejmě sloužila k imponování partnerovi při páření. To by mohlo znamenat, že tito dinosauři měli vynikající barevné vidění.

Mini dinosaurus

Žil na území dnešní Číny na přelomu jury a křídy. Nejzajímavější na tomto dinosaurovi byly jeho zahnuté zuby, které směřovaly dopředu, aby mohl vytahovat larvy hmyzu ze stromů.

Podle fosilních nálezů měla kostra Epidexipteryxe na délku asi 25 cm a hmotnost kolem 164 gramů. Dnes se mu nejvíce podobají ptáci, kteří mají podobnou přední končetinu, ale také stehenní kost. Na rozdíl od nich však epideipteryx postrádal křídla a nemohl létat.

NEJRYCHLEJI BĚHAJÍCÍ – Ornithomimosauria

Velikost: 11 metrů

Hmotnost: okolo 6 tun

Objeven: 1976 – Rinchen Barsbolds

Kdy žil: před 75–70 miliony lety

Kde žil: Severní Amerika, Evropa, Asie

Dříve se odborníci domnívali, že tito pštrosovití dinosauři nosili přední končetiny skrčené s dlaněmi obrácenými dozadu, dnes si myslí, že to bylo naopak.
Dříve se odborníci domnívali, že tito pštrosovití dinosauři nosili přední končetiny skrčené s dlaněmi obrácenými dozadu, dnes si myslí, že to bylo naopak.

Jednalo se o tzv. pštrosí dinosaury, do kterých můžeme zařadit rod Gallimimus bullatus nebo Struthiomimus. Tito dinosauři žili v období křídy na území tehdejšího superkontinentu Laurasie.

Mezi typické znaky této skupiny patří malá hlava, dlouhý štíhlý krk a velmi silné nohy, které z nich dělaly rychlé běžce. I když měli na délku přibližně 11 metrů a hmotnost okolo 6 tun, dokázali vyvinout rychlost přes 60 km/hod.

Dva druhy

Gallimimus žil na území Mongolska, kde se našly tři téměř kompletní kostry na nalezišti Altan Úl v poušti Gobi. Měl poměrně dlouhý bezzubý zobák, dlouhý štíhlý krk a ohebný ocas.

Ve stejném období žil na území dnešní Kanady a USA Struthiomimus, který měl dlouhý tuhý ocas a neměl přední končetiny.

NEJCHYTŘEJŠÍ – Troodon formus

Velikost: 2,5 metru dlouhý, 1 metr vysoký

Hmotnost: okolo 35 kg

EQ: 6,5

Objeven: 1856

Kdy žil: před 77–74 miliony lety

Kde žil: Kanada, Spojené státy americké

Jejich srpovitý dráp patrně využívali jako nástroj k přidržování, nikoli k trhání kořisti.
Jejich srpovitý dráp patrně využívali jako nástroj k přidržování, nikoli k trhání kořisti.

Troodoni patřili mezi menší, vývojově vyspělé teropodní dinosaury. Jejich první fosilní zuby se našly na souvrství Judith River v Severní Americe a jde o nejstarší fosilie na americkém kontinentu.

Troodon měl protáhlou štíhlou lebku s malými, trojúhelníkovitými zuby. Charakteristický byl také dlouhý ocas, který byl vyztužen zkostnatělými šlachami.

Ptačí inteligence

Na svou velikost měl nejen poměrně velký mozek, ale také byl velmi inteligentní. Podle průzkumů dosahoval rekordního EQ (encefalizační kvocient), který měl hodnotu až 6,48. To lze srovnat s mozkovou kapacitou krokodýla.

Pro troodona byl charakteristický dlouhý ocas, který nebyl vyztužen zkostnatělými šlachami. Měl také chápavé přední končetiny, díky kterým zřejmě šplhal po stromech.

NEJVĚTŠÍ MOZKOVNA – Bambiraptor feinbergi

Velikost: asi 1,3 metru

Hmotnost: 5 kg

EQ: 12,5–13,8

Objeven: 1995 – Wes Linster

Kdy žil: před 75 miliony lety

Kde žil: Spojené státy americké

Jednalo se o malého dravého dinosaura, který žil přibližně před 75 miliony lety.

Jeho pozůstatky patří mezi nejlépe zachované vůbec, našlo se 95 % z kostry, kterou objevil teprve čtrnáctiletý chlapec Wes Linster v sedimentech geologického souvrství Two Medicine v Glacier National Park v Montaně.

Šlo však o fosilii nedospělého jedince, který měřil přibližně 90 cm a vážil 2 kg.

Neuvěřitelný mozek

Bambiraptor měl podle odhadů vědců vůbec největší mozek v poměru k velikosti těla ze všech známých dinosaurů. Jeho hodnota EQ se udává na 12,5 až 13,8. Mělo se tak jednat o velmi bystrého a agilního dravce, který žil zřejmě částečně na stromech. Díky dlouhým zadním končetinám mohl být také rychlým běžcem.

NEJDELŠÍ SPÁRY NA PŘEDNÍCH KONČETINÁCH  – Therizinosaurus cheloniformis

Velikost: 9–12 metrů

Hmotnost: 5 tun

Délka drápů: okolo 1 metru

Objeven: 1954 – Jevgenij Malejev

Kdy žil: před 71–68 miliony lety

Kde žil: Mongolsko

Jedná se největšího dnes známého terizinosaurida, kterého nalezl v roce 1954 ruský paleontolog Jevgenij Malejev v mongolské poušti Gobi. Jejich těla měla zavalitý tvar s malou hlavou a dlouhými krky a krátkými ocasy, i přesto se pohybovali po dvou končetinách. K tomu jim dopomáhaly mohutné zadní končetiny.

Dlouhé drápy

Tento dinosaurus měl dlouhé paže, o velikosti asi 2,5 až 3,5 metru, na kterých měl velké drápy. Ačkoliv dochovaná fosilní část měřila jen asi 70 cm, u živého zvířete mohly být s keratinovou vrstvou i přes jeden metr dlouhé.

Pravděpodobně je používal k obstarávání potravy a zároveň jako obranu před nepřáteli. Podle výzkumů to vypadá, že byl na částech těla opeřený.

NEJVĚTŠÍ VEJCE – Hypselosaurus

Velikost: 8–12 metrů

Hmotnost: okolo 10 tun

Velikost vejce: 30 cm na délku, 25,5 cm na šířku

Objeven: 1869 – Philippe Matheron

Kdy žil: před 70–66 miliony lety

Kde žil: Francie, Španělsko

Relativně malý sauropod, jenž měřil na délku asi 12 metrů a měl dlouhý krk i ocas. Na jeho velkém těle se zřejmě nacházely kostěné destičky, které pravděpodobně sloužily jako brnění proti predátorům.

První fosilie byly objeveny už v roce 1846 v lokalitě Rognac v jihofrancouzské Provenci a ve stejném roce badatelé našli i jeho vejce – první v historii paleontologie.

Formálně tohoto dinosaura popsal až geolog Philippe Matheron, včetně částečné stehenní kosti nebo páru ocasních obratlů. Jeho vejce byla kulatá a velká zhruba jako fotbalový míč.

Z vajíčka se pak vylíhl přibližně pětikilový jedinec, který postupně dorostl až do hmotnosti 10 tun.

NEJVYŠŠÍ POČET ZUBŮ – Nigersaurus taqueti

Velikost: 9 metrů

Hmotnost: okolo 2 tun

Počet zubů: V 50 řadách měl cca 500–600 zubů.

Objeven: 1976 – Phillip Taquet

Kdy žil: před 118–110 miliony lety

Kde žil: severní Afrika

Výměna zubů probíhala každých 14 dnů.
Výměna zubů probíhala každých 14 dnů.

Jednalo se o středně velkého dinosaura, který žil v oblasti dnešní jižní Sahary. Jeho fosilie byly poprvé objeveny až v 50. letech 20. století francouzskou expedicí, formálně ho popsal Phillip Taquet.

Jeho lebku pak popsal v roce 2005 Paul Seren. Po zkoumání CT skenem se ukázalo, že enormně široká tlama obsahovala okolo 500–600 zubů, které se neustále obnovovaly. Dinosaurův krk směřoval dolů, takže zřejmě spásal přízemní vegetaci.

Zajímavá lebka

Jeho lebka měla unikátní ultratenké, až skoro papírové stěny, celá kostra byla vysoce pneumatizovaná neboli naplněná vzduchovými prostory spojenými se vzduchovými vaky. Typické zuby měly tvar drobných semknutých lopatek.

Šířka tlamy připomínala rozšířený konec trubice vysavače. Zuby v dolní čelisti mohly být o 20–30 % menší než v horní čelisti.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici […]
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus, […]
Naverbovali Britové do svých služeb skálu?
Čedičová skála, která se tyčí do výšky 175 metrů z vln Karibiku nedaleko hlavního města ostrova Martiniku Fort-de-France, je dlouho jen lahodnou pastvou pro romantické oči.   Své jméno Diamond Rock neboli Diamantová skála dostala podle světelných odrazů, které slunce dokáže vyčarovat na jejích nepravidelných stěnách. Boj o tento přírodní unikát si ale nakonec vyžádá i […]
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš nudné.   Sotva školu absolvuje, Carsten Borchgrevink (1864–1934) odpluje do Austrálie…Čtyři roky pendluje kontinentem se zeměměřičskými týmy, až se nakonec přece jen usadí v městečku Bowenfels. […]
Zajímavosti
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg!   Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli guaranu přímo do hustých lesů v povodní řeky Amazonky, bylo by nejlepší hledat oči, které se shora dívají přímo na vás.   Tato dřevnatá liána, šplhající po stromech, které jí slouží jako podpěry, totiž dorůstá výšky až 10 metrů. Plodí červené bobule, které se po dozrání […]
Paříž 1900: Olympiáda plná chaosu
V pořadí druhé novodobé olympijské hry se pořadatelům vymknou z rukou a není nouze o bizarní situace, od závodiště v rozbahněném poli až po facky mezi soupeři.   Zatímco první novodobé olympijské hry, navazující na starověké sportovní hry v řecké Olympii, proběhnou v roce 1896 v Athénách zcela bez problémů, ty druhé o 4 roky […]
Cuketa: Kdy se z ní stane nebezpečný zabiják?
Zelený plod, podobný baňaté okurce, se dnes dá najít na většině českých zahrádkách. V bývalém Československu se přitom masově rozšíří teprve v 80. letech minulého století a podobně je to i ve zbytku světa.   Lze ji nalézt v různých tvarech a velikostech, od klasických válcových až po kulaté, a dokonce i vroubkované odrůdy. Jde […]
Záhady a napětí
Měsíc Europa v hledáčku NASA: Odhalí nová sonda mimozemský život?
Lovci mimozemského života upírají zrak k Europě, jednomu z Jupiterových měsíců. Hostí tenhle zamrzlý svět s oceánem a silnou vrstvou ledu život? Právě to chce zjistit NASA. Posílá sem sondu Europa Clipper. Fascinující měsíc má detailně prozkoumat.   Kosmická loď Europa Clipper je už 85 milionů kilometrů daleko od Země. Míří k jupiterovu měsíci Europa, […]
Český okultista Pierre de Lasenic: Pronikl do tajů sexuální magie?
Na počátku minulého století přichází na svět mnoho významných osobností z oblasti mystiky a hermetismu. Jednou z výrazných postav je i Petr Pavel Kohout (1900–1944), který později začne používat pseudonym Pierre de Lasenic neboli Petr z Lásenice. Proč toho o něm víme dodnes tak málo?   Petr Kohout se narodí v Brně, avšak rodina se brzy stěhuje do Prahy, […]
Co skrývá jeskyně černého ďábla?
V srdci sibiřské Chakasie, v pohoří Kuzneckij Alatay, se skrývá tajemná jeskyně černého ďábla, která od nepaměti děsí i fascinuje. Místní ji považují za průchod do světa mrtvých, což podporují legendy o krvavých obětech přinášených bohům podsvětí. Staří Chakasové věří, že podzemí skrývá síly, které je nutné usmířit. Speleologové i vědci zde nacházejí stopy starověkých […]
Skotské médium Daniel Dunglas Home: Dokázal levitovat a mluvit s mrtvými?
Daniel Dunglas Home (1833–1886) přichází na svět v Edinburghu ve Skotsku v březnu 1833. Když je mu devět, emigruje se svou tetou do amerického Connecticutu. Během dospívání zjistí, že má neobyčejné schopnosti. V sedmnácti má vizi o smrti své matky, která byla taktéž jasnovidka, po jejím úmrtí se pak tajemné události rozběhnou naplno. Měl Home skutečně […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
historyplus.cz
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř
Rozkvetlá kartička místo pugétu
panidomu.cz
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz