Obrazy oživí, zkrášlí, zatraktivní každý interiér. Při nevhodné volbě nebo necitlivém rozmístění na zdi mu však naopak mohou i ublížit.
Než si půjdete nějaký obraz, plakát nebo velkoformátovou pohlednici či fotografii pořídit, zamyslete se nad pěti otázkami, které s jejich pořízením souvisí.
1. Jeden velký dominantní nebo série malých?
Menší obrazy patří do menšího pokoje, větší do většího. Obecně výběr obrazů krom velikosti místnosti závisí také na výši stropu a celkovém stylu. Pokud je byt přeplněný nábytkem a na stěnách zůstává jen málo prostoru, buďte s obrazy decentní.
2. Jaké motivy vybírat?
Volte podle toho, co se vám líbí. Ne podle toho, co je módní. Nástěnná dekorace se spolupodílí na vytváření atmosféry pokoje. Do ložnice si proto nedávejte motiv bitvy nebo zákoutí s ovocem.
Moderní interiér podtrhnou velké černobílé nebo barevné pop artové motivy v kovovém rámu.
3. Hrají roli i rámy?
Určitě. Vždyť rám obraz dotváří. Měl by umocnit jeho krásu a dát mu na zdi vyniknout. Rám dokáže obraz opticky zvětšit i zjemnit velké kontrasty. Velké, zdobné rámy jsou vhodnější na olejomalby a do pokojů zámeckého stylu. Jednoduché, hladké rámy k akvarelu nebo grafice.
4. Jak správně obraz umístit na zeď?
Jakkoliv. Zkrátka tak, aby se vám jejich uspořádání líbilo a dělalo vám radost. Na výstavách se dávají na střed do výšky očí. Dá se také řídit podélnou osou, zavěsit obrazy na horní či spodní spad. Záleží i na skladbě obrázků a rámečcích. Série grafik lze umisťovat do bloků.
5. Na co obraz pověsit?
Stěna okolo obrazu by měla být jednobarevná, aby svým vzhledem obraz nepřebíjela. Vedle klasických háčků, hřebíčků, šroubků a hmoždinek všeho typu můžete na lehčí obrázky do 5 kg použít i samolepicí podložky nebo oboustranné samolepicí pásky.
Není pak nutné vrtat do zdi. Dalšími variantami je pověšení obrazu na lišty nebo postavení na polici či podlahu.