Japonská zmrzlina příchutě Byakuya značky Cellato se s cenou 6700 dolarů za kopeček stala oficiálně nejdražší zmrzlinou světa. Pochoutka je vyrobena z exotických ingrediencí a již byla oficiálně zařazena také do Guinessovy knihy rekordů.
Až do této chvíle byl za nejdražší zmrzlinu světa považován lanýžový dezert Black Diamonds dubajské cukrárny Scoopi Cafe v ceně zhruba 18 000 korun. Lahůdku s iránským šafránem a plátky zlata nyní v souboji porazila exkluzivní japonská značka Cellato, která se zaměřuje na výrobu té nejdelikátnější zmrzliny z čerstvých sezónních i exotických ingrediencí.
Balení příchutě Byakuya, tedy Bílá noc, o objemu 130 ml totiž prodává v přepočtu za 139 000 korun.
Lanýžový sen
Hvězdou exotický ingrediencí, které byly na tuto zmrzlinu využity, je bílý lanýž pěstovaný v italské Albě. Jde o naprosto výjimečnou pochoutku, která na trhu s lynýži stojí zhruba 150 000 korun dolarů za necelého půl kila.
Mezi další vybrané složky receptu patří italský sýr Parmigiano Reggiano a japonská tradiční ingredience saké kasu.
Jde o sedlinu, která vzniká při výrobě japonského rýžového vína a ve své nejjemnější podobě má bílou barvu s pastovitou texturou a ovocnou chutí. Vyvážený dezert, který spojuje evropské a japonské chutě, zdobí také plátky jedlého zlata.
Řemeslné mistrovství
Nejde ale jen o chuť zmrzliny, jejíž bohatou komplexitu dotváří pečlivě vybírané mléko, rýžový slad, černé lanýže či kešu oříšky. Japonská kultura je známá svým zaujetím pro zdokonalování nejmenších detailů, což se potvrzuje i v tomto případě.
Jen vyladění chuti trvalo cukrářům z Cellata rok a půl a jako expert byl k tomuto úkolu přizván Tadayoshi Yamada, šéfkuchař restaurace RiVi v Ósace, která je známá svou nápaditou fusion kuchyní.
Balení Byakuyi je navíc dodáváno s kovovou lžící, jíž ručně vyrobil mistr Kazarikanagu Takeuchi z Kjóta za použití stejných technik zdobení a materiálů, jaké se používají při stavbě chrámů a svatyní.
Servírování z mikrovlnky?
Značka Cellato také doporučuje ideální techniku servírování zmrzliny Byakuya. Ta spočívá v postupném přidávání bílého lanýžového oleje a míchání, dokud není dezert tak měkký, aby se do něj dala snadno ponořit lžíce.
Pro dosažení ideální teploty je dobré nechat zmrzlinu na chvíli při pokojové teplotě, Cellato ovšem zmiňuje i to, že je možné dát zmrzlý dezer na dest vteřin do mikrovlnné trouby, což v tomto případě zní skoro jako rouhání.
I když na balení nenajdete žádné datum spotřeby, Cellato doporučuje, aby se Byakuya spotřebovala do 10 dnů od nákupu, aby se zachovala chuť a textura.