I tak lze přizpůsobit známou parafrázi.
Při zkoumání očního pozadí totiž lékař dokáže vyčíst vážná onemocnění. Pomocí speciální metody, při které vám lékař bezbolestně rozšíří zornici, může posoudit rozsah nemocí, jako jsou cukrovka, ateroskleróza nebo vysoký krevní tlak.
Pohled až na sítnici
Oftalmolog během odborného vyšetření nejprve zornice vyšetřovaných očí takzvaně rozkape. Skrze rozšířenou panenku má možnost lépe vyšetřit sítnici, na které může zaznamenat změny související se stářím, vysokým krevním tlakem či cukrovkou.
Zaměří se také na optický nerv, který bývá poškozen především při zeleném zákalu.
Kdy se vyšetření používá
Oční pozadí lékař nejspíš vyšetří při opakovaných bolestech hlavy a poruchách vidění. Pravidelné prohlídky podstupují diabetici a pacienti s dlouhodobě vysokým krevním tlakem.
K čemu vyšetření slouží
Oftalmoskopie především pomůže odhalit postižení oka. Slouží k diagnostice onemocnění sítnice, poruch jejího krevního zásobení a poškození zrakového nervu. Včasné objevení a odstranění problémů může zabránit trvalé ztrátě zraku.
Jak vyšetření probíhá
Vyšetření se provádí pomocí oftalmoskopu či štěrbinové lampy. Přístroje mají zdroj světla a soustavu čoček, které několikanásobně zvětší obraz sítnice. Oftalmoskop je přenosný a vypadá jako baterka.
Štěrbinová lampa je stabilní součástí vyšetřovny očního lékaře. Vyšetření pomocí ní je přesnější. Před vyšetřením dochází k rozkapání – lékař aplikuje oční kapky s látkou k roztažení zornic.
Co vyšetření ukáže
Za normálních okolností má sítnice, její cévy i zrakový nerv normální vzhled a velikost. Při některých chorobách může lékař pozorovat odchlípení sítnice, poškození jejích částí nebo otok zrakového nervu.
Při vysokém krevním tlaku a cukrovce může dojít k poškození cév na sítnici a ke krvácení. Předcházejí mu změny v průběhu a stavbě cév na sítnici (zvýšená cévní kresba).
Změny barvy sítnice mohou představovat místa poškození nebo zvýšené ukládání odpadních produktů metabolismu.
(Foto: Shutterstock)