Při poškození mrazem jsou nejohroženější prsty na rukou i nohou, brada, nos a ušní boltce. Musíme s omrzlinami k lékaři, nebo je stačí ošetřit doma? A jak na to?
Co jim nahrává
Nebezpečí vzniku omrzlin zvyšuje vedle mrazu a silného větru i vlhkost vzduchu, dehydratace osoby, její fyzické vyčerpání a nedostatek energie. U nepohyblivého a nedostatečně oblečeného člověka se tak mohou při chladném počasí objevit velmi rychle.
Pak hraje důležitou roli čas. Čím déle je tělo mrazu vystaveno, tím hlubší je poškození tkáně a hrozí.
Jak se poznají
Omrzliny poznáte snadno. Díky překrvení způsobeném chladem nejprve postižené místo zčervená a začne bolet. Bolest je pálivá. Následně se stáhnou tepénky, tím se omezí krevní oběh a zasažená část je najednou bledá a necitlivá.
Bolest se mění v bodavou, může se objevit mravenčení. Posléze se mohou vyskytnout puchýře… Jak omrzliny postupují hlouběji do tkáně, snižuje se pohyblivost zasažených částí.
Pomoc
Hodně záleží na rychlosti.
* Je důležité dostat postiženého člověka do závětří (nejlépe do suché, teplé místnosti) a velmi zvolna a postupně omrzliny zahřívat – vhodné je opatrné tření rukama nebo oplachování vlažnou (nikdy ne teplou, natož horkou) vodou.
Zajistěte mu teplo a klid.
* Je-li to možné, vyměňte mokrý oděv za suchý. U postižení rukou sundejte prstýnky, náramky a hodinky, z uší pak náušnice. Boty ani oblečení by neměly být těsné.
* Podejte teplý nápoj, který můžete i osladit.
Chraňte se
Jaká je prevence? Samozřejmě nikdo nechce, abychom v zimě seděli doma u krbu nebo u topení a nevycházeli vůbec ven. To je nesmysl. Vyplatí se ale chlad nepodceňovat a zajistit se proti němu, a to vhodným oděvem a kvalitní obuví. Výlet do hor si teplé oblečení zkrátka vyžaduje.
Základ je už v kvalitním termoprádle a teplých ponožkách. Nevycházejte bez teplých rukavic a čepice. Obličej a ušní boltce ošetřete vhodným ochranným krémem.