V letech 1943 a 1944 budují Němci v severní Francii, přibližně 40 kilometrů od pobřeží, důmyslný podzemní komplex La Coupole coby odpalovací základnu pro rakety V-2, nacisty přezdívané „zbraně odplaty“.
Ty mají směřovat na Londýn, vzdušnou čarou vzdálený jen asi 200 kilometrů.
Obsadit a zničit!
Ačkoli je pevnost sama o sobě masivní, je postavena v měkkém křídovém lomu, a tak ji nakonec spojenci v září roku 1944 obsadí a na příkaz Winstona Churchilla (1874–1965) také znehodnotí, aby už nemohla být dál používána jako vojenská základna.
To vše v rámci operace s původním názvem Bodyline, která je později přejmenována na Crossbow, neboli Samostříl. Popularitu jí později v roce 1965 zajistí stejnojmenný film.
„Zbraně odplaty“ prohrávají s rušičkami
Díky četným průzkumným letům RAF nad Francií je zjištěno, že nacisté zde stačí jen během května 1943 vybudovat jedenáct takových odpalovacích komplexů, z toho šest určených pro rakety V-2. V listopadu téhož roku je potom odhaleno 96 ramp pro rakety nižší kvality V-1, které jsou podstatně méně dokonalé – jsou hlučné a často míjejí cíl.
Spojenecké letectvo tak začíná intenzivně pracovat na jejich likvidaci a časem vyvíjí systém pro rušení naváděcího systému V-2, který snižuje přesnost útoků a dokáže také určit přibližné místo odpalu. Tam už Britové posílají stíhačky RAF vyzbrojené pumami.
Osudový omyl zamilovaného pilota
14. února 1945, na svátek Valentýna, vylétá v rámci operace Samostříl v roji stíhaček RAF také pilot Thomas „Cupid“ Love.
Znenadání se před ním objeví čerstvě odpálená raketa V-2. Tváří v tvář jisté smrti na ni Thomas reflexivně pálí, naštěstí pro něj však mine a raketa mizí. Dík své neschopnosti zasáhnout cíl tak paradoxně celému roji kamarádů ve stíhačkách zachrání život.
Příběhů jako je tento, je z operace Samostříl mnoho a ne všechny dopadají šťastně. Piloti v rojích vylétají ničit odpalovací rampy až do samotného konce války v květnu 1945, a to nejen nad Francií, ale také nad Nizozemím nebo Německem.
(Foto: wikipedia.org, pinterest.com)