Historie

OPERACE TELEMARK – Velkolepé plány Němců zkřížil Einstein!

OPERACE TELEMARK – Velkolepé plány Němců zkřížil Einstein!

Je podzim roku 1939 a Albert Einstein píše ze svého azylu v USA zprávu prezidentu Rooseveltovi, že Německo pod vedením vědce Wernera Heisenberga aktivně pracuje na výrobě atomové bomby. Podmínkou pro stavbu jaderného reaktoru je získání dostatečného množství energeticky náročně vyráběné těžké vody…

Chyba za chybou

Tu vyrábí elektrolýzou už od roku 1934 nejvýkonnější vodní elektrárna světa, Vemork, poblíž norského městečka Rjukan v kraji Telemark. Když je tedy Norsko obsazeno nacisty, stává se právě tato elektrárna strategicky významnou během závodu mocností o sestavení jaderné zbraně. V rámci operace Telemark jsou proto právě sem směřovány veškeré sabotážní akce. 27. února 1943 je po několika neúspěšných pokusech zařízení odstřeleno, a to za pomoci členů norské speciální jednotky, schovaných v úkrytu na náhorní plošině Hardangervidda. O několik týdnů později však Němci škody opraví a výroba začíná nanovo.

Až do samotného konce války Němci neúnavně zkoumali, jak vyvolat jadernou řetězovou reakci.

Sudy skončí na dně jezera

Další příležitost se sabotérům naskytne o rok později, ve chvíli, kdy okupanti převážejí 50 sudů těžké vody do Německa. Jde o desetinu množství potřebného pro výrobu atomové bomby. Nákladem obtěžkaná loď Hydro se po atentátu potápí na dno jezera Tinnsjå. Očití svědci však popisují, že několik sudů se Němcům přesto podaří vylovit a odeslat do německého města Haigerloch, ve kterém stojí Heisenbergův pokusný reaktor. Až do samotného konce války zde vědci neúnavně zkoumají, jak vyvolat jadernou řetězovou reakci. Opuštěný a nedostavěný reaktor objevuje americké speciální komando ve sklepení pod zámeckým kostelem až v březnu 1945.

O výrobě atomové bomby věděl Albert Einstein, který varoval prezidenta Roosevelta.

Hrozba obrovské exploze

Počátkem května téhož roku je Heisenberg spolu s dalšími devíti kolegy zatčen během operace Epsilon a internován do Anglie. Dlouho není známo, jak daleko nacisté ve výzkumu došli, ale dnes už víme, že po několika neúspěšných pokusech, kdy reaktor v Lipsku roku 1942 dokonce exploduje, je v Berlíně nový a údajně zcela funkční reaktor skutečně postaven.

(Foto: wikipedia.org, pinterest.com)

Více z Historie

Bitva u Azincourtu: Utonuly francouzské naděje v bahně?

Historie30.10.2020

Vražda Filipa Makedonského: Měla v ní prsty jeho vlastní manželka?

Historie23.10.2020

Pád Konstantinopole: prach, trosky a ulice zbrocené krví

Historie20.10.2020

Odvážný Sókrates: Otec moudrosti na bitevním poli

Historie16.10.2020

Měla ošklivá káčátka zachránit Evropu?

Historie14.10.2020

Bitva u Poitiers: Triumf Černého prince

Historie13.10.2020

Bitva u Kresčaku: Těžká jízda proti lučištníkům

Historie2.10.2020

Bulharský poklad: Rilský monastýr vzdoroval Osmanům

Historie30.9.2020

PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?

Historie25.9.2020
Historie
Časopis, který by vás mohl zajímat