Také se leknete po přečtení přebalu na sáčku s vaší oblíbenou pochutinou? Vyděsí vás obsah éček a různých konzervantů, nebo spíš přimhouříte oko a složení potraviny hodíte za hlavu?
Podobně postupuje asi většina konzumentů: Chceme sice jíst zdravě, ale v běžném každodenním shonu na to nebývá čas.
Jinak však uvažuje už poměrně početná skupina zaměřená výhradně na zdravotní stránku potravin. Limity, které si pro jejich výběr nastavili, jsou tak přísné, že vedou až k hladovění.
Této poruše příjmu potravin se odborně říká ortorexie a jde chorobný strach z konzumace nezdravých potravin a patologické zaujetí zdravou výživou Postihuje většinou mladé lidi ve věku 30–40 let, častěji ženy.
Krůček k závislosti
Ortorexie je stejně nebezpečná jako anorexie. Vzniká nenápadně, člověk bedlivě studuje obaly, dlouze vybírá, nakupuje jen biopotraviny. Pod kontrolou má všechno, co sní. Jenže zdravá výživa tělu prospívá jen do doby, než se z ní stane posedlost. Tělu pak začne chybět energie z potravin i některé živiny.
Vedlejší účinky
Ortorektici s plně rozvinutou poruchou už nejsou schopni přemýšlet a hovořit o něčem jiném než o zdravém jídle. Dostávají se do takové izolace, že s nimi přestávají komunikovat přátelé. Začínají trpět úzkostnými poruchami.
Po hrstech polykají antidepresiva, nemohou spát. A teprve při odborné terapii vyjde najevo, že jsou závislí na zdravé stravě.
Pomůže psychiatr
Na začátku byla snaha žít zdravě, na konci může být podvýživa, deprese, v krajním případě i smrt.
Statistiky o rozšíření této poruchy neexistují, ale podle odhadů počet nemocných stále roste…Pokud vás tedy přespříliš fascinuje složení jídla, raději včas navštivte lékaře.
(Zdroj: Paní domu)