Proč byl bývalý prezident Spojených států uznán vinným z mučení?
Přestože se jednalo o symbolický soudní tribunál, jeho verdikt zněl zcela jasně. Bývalý americký prezident George W. Bush je válečný zločinec!
V malajské metropoli Kuala Lumpur se v listopadu roku 2011 konal symbolický soudní tribunál na popud bývalého malajského premiéra Mahathira Mohamada (*1925).
Ten byl ve své funkci známý jako obhájce třetího světa i jako mezinárodní aktivista vystupující kupříkladu proti jihoafrickému apartheidu.
On a sedm dalších hříšníků
Tribunál v Kuala Lumpur stavěl na výpovědích bývalých iráckých vězňů i vězňů ze základny Guantanamo.
Na jejich základě byl ve své nepřítomnosti bývalý prezident USA George W. Bush (*1946) shledán vinným z mučení, válečných zločinů a zločinů proti mezinárodnímu právu.
Obvinění se ale netýkalo jen jeho osoby, stejných zločinů se mělo dopustit i dalších sedm členů jeho vlády, včetně tehdejšího viceprezidenta Dicka Cheneyho (*1941), bývalého amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda (*1932), bývalého Bushova poradce Alberta Gonzalese (*1955) nebo bývalého hlavního poradce viceprezidenta Davida Addingtona (*1957).
Proč nikdo z nich nezasáhl?
Podle tribunálu se všichni tito muži podíleli na činech vedoucích ke společnému plánu a spiknutí páchat mučení a válečné zločiny. Současně byli jednomyslně shledáni vinnými podle článku 6 Norimberské charty.
George W. Bush, Dick Chaney i Donald Rumsfeld podle soudu dobře věděli, že Spojené státy americké porušovaly Konvenci o mučení z roku 1984 a Ženevské konvence, ale přesto proti tomuto porušování nijak nezasáhli.
Verdikt tribunálu poputuje Mezinárodnímu trestnímu soudu, OSN a Radě bezpečnosti OSN, přitom jména odsouzených se objeví na seznamu válečných zločinců Komise pro válečné zločiny.