Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Oteplování klimatu zesvětluje zbarvení zvířat

Vlastně je to pochopitelné: Tmavé barvy pohlcují příliš mnoho tepla ze slunečního záření, což v případě srsti nebo peří může rychle vést k přehřátí těla.

Na změnu klimatu tak někteří živočichové reagují tím, že raději nechají své syté barvy vyblednout. Jenže pak je možné, že nebudou mít potomstvo.

Zvířata mají jen omezené možnosti, jak se vyrovnávat se stále vyšší okolní teplotou. Mohou si nechat narůst větší uši, delší zobáky nebo nohy. To jsou totiž relativně efektivní způsoby, jak přebytečné teplo z těla odvětrávat. Mohou se také zmenšit.

Drobnější tělo ztrácí mnohem víc tepla než velké. Jenže z těchto metod mají užitek až další generace. Co pomůže hned? Změna zbarvení. Pro řadu zvířat to není nic neobvyklého, barvu mění podle sezony.

Některé druhy hmyzu tak dokonce reagují na kolísající podmínky během dne. Vyblednutí pigmentů je relativně snadným způsobem, jak zvládnout příliš teplé počasí.

Princip je čistě fyzikální, od srsti, peří nebo povrchu těla hmyzu se začne více dopadajícího tepelného záření odrážet než pronikat do těla.

Americký gallinule nachový – vědci tvrdí, že změna klimatu zmatňuje honosné peří. Wikimedia.org
Americký gallinule nachový – vědci tvrdí, že změna klimatu zmatňuje honosné peří. Wikimedia.org

Důsledek evoluce

Nejde o nic nového, s pravidlem, že v teplém klimatickém pásmu budou převažovat živočichové světlejších barev, přišel už v polovině 20. století americký zoolog Charles Bogert.

Nemýlil se, i když tím původně mínil studenokrevné živočichy a hmyz. Protože nedokážou sami regulovat svou tělesnou teplotu a jsou odkázaní na teplo z prostředí, Bogert usoudil, že by pro ně tmavé zbarvení znamenalo větší riziko přehřátí.

Věda jeho pravidlo nejen potvrdila, ale rozšířila i na teplokrevné druhy. Nejen žáby, hadi nebo komáři jsou v teplejších oblastech světlejší. Vědci z Ornitologického ústavu Maxe Plancka zjistili, že se rozhodně týká i ptáků.

V rozsáhlé analýze 10 tisíc druhů zkoumali rozmanité evoluční vlivy prostředí, potravy, ale i zvyklostí kolem hnízdění na zbarvení ptactva.

Ze zprávy, kterou zveřejnili v prestižním časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), vyplynulo, že v teplých oblastech prokazatelně převažuje bílé a žluté peří nad modrým a černým. To jsme ale stále ještě u důsledků dlouhodobé evoluce.

Jenže se zdá, že se peří může měnit i během jedné generace. Trpělivým sledováním na to přišli biologové ve Francii.

Blednoucí sýkorky

Vlastně to byl dost nudný úkol: Doktorandi z Baskické univerzity a Francouzského centra pro evoluční výzkum (CEFE) měli sledovat hnízdící sýkory modřinky na jihu Francie a na Korsice.

Studie byla dlouhodobá, během 15 let se v ní vystřídalo několik generací doktorandů. Aby mohli porovnat vývoj zbarvení peří v průběhu let, odchytávali každé jaro ve stejnou dobu dospělé ptáky, když se starali o mláďata.

Odebírali jim vzorky modrých pírek na hlavě a žlutých na hrudi a v laboratoři měřili intenzitu jejich barvy. Analýza téměř 6000 vzorků opeření přinesla jasné zjištění: Modré hlavičky a žluté náprsenky sýkorek blednou.

Nejzřetelnější to bylo u korsických ptáků, sytost jejich odstínů se od počátku výzkumu snížila o více než 15 %. Za tu dobu na Korsice narostla průměrná teplota o 1,2 °C a současně se zhoršilo sucho.

Podle vedoucího studie Davida López-Idiáqueze je výsledek výzkumu varováním před hrozícím úbytkem stavů ptáků. Modřinky nejsou pěkně zbarvené proto, aby se líbily člověku.

Syté výrazné barvy jsou důležitým biologickým signálem, že mohou vyvést zdravé potomstvo. Samičky se podle něj orientují při výběru partnera.

S blednutím barev klesá jejich schopnost rozlišit mezi „kvalitními“ samci a těmi, kteří mají nízkou reprodukční úspěšnost.

Důsledky selhání barevné signalizace se nemusí týkat jen sýkorek, ve skutečnosti mohou být nedozírné zvláště u vzácnějších druhů, u nichž by narostla hrozba vyhynutí.

Výzkumy ukazují, že sytost zbarvení může hrát u ptáků roli už od vyklubání z vejce a rozhodovat o tom, jaké péče od rodičů se jim dostane.
Výzkumy ukazují, že sytost zbarvení může hrát u ptáků roli už od vyklubání z vejce a rozhodovat o tom, jaké péče od rodičů se jim dostane.

Barva jako ukazatel

Mají barvy skutečně takovou moc? Výzkumy ukazují, že sytost zbarvení může hrát u ptáků roli už od vyklubání z vejce a rozhodovat o tom, jaké péče od rodičů se jim dostane. K tomu aspoň dospěli američtí biologové při sledování lysek Fulica americana.

Tito vodní ptáci jsou v dospělosti zbarvení černě, ale jejich potomstvo má na hlavičce červenavé chmýří. A čím je červeň výraznější, tím více pozornosti i krmení mláďata dostávají.

Vědci z toho usuzují, že rodiče věnují větší péči potomkům, kteří jsou perspektivnější a u nichž se dá předpokládat, že budou atraktivním partnerem a vyvedou vlastní mladé. Jak to souvisí se zbarvením? Zřejmě je viditelným dokladem správné funkce genů.

Například melanin, jeden z nejdůležitějších pigmentů, vzniká součinností několika genů. Ty se ale zapojují i do řízení dalších funkcí, takže vysoká koncentrace melaninu pak může být jednoduše čitelným signálem dobré kondice.

Takoví jedinci pak obvykle mají vyšší sociální postavení, jsou průbojnější, odolnější stresu a sexuálně aktivnější. Jak velkou moc může mít zbarvení a ornamenty, které vytváří, ukázal v jiném výzkumu experiment s vrabci.

Dominantní jedinci mají na lících velkou černou skvrnu. U slabších zvířat je menší nebo zcela chybí. Když jim ji ale vědci domalovali, najednou se jejich prestiž zvýšila, aniž by byli agresivnější nebo se víc zapojovali do bojů o potravu. Stačilo jen zvýraznit barvu.

Deště vše mění      

Jenže vliv podnebí není tak přímočarý, jak to zatím vyznívá. Nezáleží totiž pouze na teplotě. Ve vlhkých oblastech, především v deštných lesích, ptáci o tmavé zbarvení navzdory rostoucím průměrným teplotám nepřicházejí. Pro vědu to překvapení není.

S tímto postřehem přišel už v roce 1833 německý ornitolog Constantin Gloger. Zjistil, že vlhké krajiny obývají mnohem častěji ptáci s černým než světlým peřím. Dnes už mají biologové také představu, proč tomu tak je.

Melanin totiž neslouží jen jako barvivo, ale také ochrana peří. Dává mu větší pevnost, což ulehčuje ptákům let za vlhka. Zvyšuje i odolnost peří vůči bakteriím a plísním v hnízdě.

I to už je experimentálně vyzkoušeno, bílé peří podléhalo rozkladu při napadení mikroby mnohem rychleji a ve větší míře než černé. Jiného druhu je praktická ochrana před predátory.

Deštivé oblasti bývají zpravidla zalesněné a vytvářejí přirozeně tmavší prostředí. Světlé peří by mohlo být riskem, pro predátory by byl takový pták snadným cílem.

Roztažené křídlo foto: Vítek Jiřinec
Roztažené křídlo foto: Vítek Jiřinec

Potíže má i hmyz

Na oteplování planety nereagují jen ptáci, množí se pozorování změny barvy také u dalších živočichů. Ve Francii zaznamenali blednoucí zbarvení ještěrek a tradiční hnědé ulity tamních hlemýžďů přecházejí do žluté. Největší zájem ale vzbuzují změny u hmyzu.

Je to pochopitelné, protože hmyz je důležitou součástí potravního řetězce. Postupující nárůst průměrných teplot navíc mění životní podmínky hmyzu ještě více než u ptáků. Teplo z prostředí využívají k ohřívání těla.

V chladném prostředí má tmavě zbarvený hmyz výhodu, získává víc tepla k letu, a tím pro hledání potravy a páření. Jenže když teploty příliš stoupnou, začnou mít tmavé druhy problém a musí se před sluncem skrývat.

To dává větší prostor světle zbarvenému hmyzu, který může být aktivnější. Že nejde o pouhou teorii, potvrzuje barevná mapka „hmyzí“ Evropy, kterou sestavili vědci z univerzity v Marburgu ve spolupráci s dánskými kolegy.

Do studie zařadili skoro pět stovek evropských druhů motýlů a vážek a došli k nepřekvapivému závěru, že světle zbarvené druhy dominují teplejšímu jihu Evropy, zatímco tmavší druhy převažují na chladnějším severu.

Že nejde jen o důsledek přirozené evoluce dokládá porovnání s rokem 1988. „V Evropě došlo v tomto období k posunu směrem ke světlejším barvám,“ potvrzuje profesor Stefan Brunzel, který se na studii podílel.

Pro přírodu ani člověka to není dobrá zpráva. Znamená to, že se mění druhové složení hmyzu i jeho zbarvení. A tím dochází k témuž problému s plozením potomstva jako u ptáků, což zas potvrdila loňská australská studie.

U vážek pozorovali, že změna barvení vede k častějším soubojům o samičky, protože přirozený favorit už s blednutím zbarvení není tak jasně znát.

Foto: wikimedia.org, Vítek Jiřinec
reklama
Související články
Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy).  Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný prostor. Výsledkem je degradace a zánik těchto ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že pozitivní vliv na zasažené oblasti mohou mít překvapivě tropické cyklóny.   […]
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT se rozhodla od příštího akademického roku navýšit počet přijímaných studentů do magisterského studijního programu Space Applications ze současných 20 na dvojnásobek. Reaguje tak na kritický nedostatek kvalifikovaných pracovníků klíčových pro rozvoj místních firem působících ve vesmírném průmyslu. Vesmírný průmysl se na jižní Moravě v posledních letech rychle rozvíjí a […]
Voda pokrývá více než 70 % povrchu Země a je nezbytná pro život, jak ho známe. Odkud se ale vzala? Tato otázka vědce trápí už desítky let. Nyní nová teorie naznačuje, že voda mohla na naši planetu dorazit jiným způsobem, než jsme si dosud mysleli. Dlouho převládala představa, že voda na Zemi pochází především z […]
reklama
reklama
Historie
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Zajímavosti
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
Záhady a napětí
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
epochaplus.cz
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké
Ach, ta bolavá krční páteř
nejsemsama.cz
Ach, ta bolavá krční páteř
Bolest krční páteře je jako nechtěný dárek – nikdo o něj nestojí, ale stejně ho občas dostaneme. Ať už trávíte hodiny u počítače či televize, nebo jen špatně spíte, vaše krční páteř to pozná. Pokud trávíte celé dny v jedné poloze a hlavou otáčíte málo, pravděpodobně jste už zažila ten nepříjemný pocit, kdy vám ztuhne šíje a máte chuť si
Vědci objevili barvu, kterou dosud nikdo neviděl. Jmenuje se „olo“ a nelze ji zachytit běžnými prostředky
21stoleti.cz
Vědci objevili barvu, kterou dosud nikdo neviděl. Jmenuje se „olo“ a nelze ji zachytit běžnými prostředky
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímá
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Věděla, že už nastal její čas
skutecnepribehy.cz
Věděla, že už nastal její čas
Na posmrtný život jsem nikdy nevěřila. Tedy aspoň do té doby, než si moje umírající maminka začala povídat se svou zesnulou kamarádkou. Minulé léto, bezmála šest měsíců předtím, než moje maminka zemřela, jsem vešla do její ložnice jako obvykle. Pozdravila mě a poté pokračovala v rozhovoru se svou dlouholetou kamarádkou Ludmilou, která však tento svět opustila dva
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Tajemství dvojčete Ludvíka XIV.: Skončil za mřížemi nepohodlný sourozenec francouzského krále?
enigmaplus.cz
Tajemství dvojčete Ludvíka XIV.: Skončil za mřížemi nepohodlný sourozenec francouzského krále?
Francouzský Král Slunce Ludvík XIV. si pochutnává na luxusní večeři ve svém přepychově zařízeném paláci ve Versailles. „Váš bratr včera v noci zemřel,“ oznámí mu náhle jeho nejbližší poradce Jean-Bapt
Vondráčková v obavách: Proč odcházejí všichni muži z jejího života?
nasehvezdy.cz
Vondráčková v obavách: Proč odcházejí všichni muži z jejího života?
Z rozvodu s hokejistou Tomášem Plekancem (42) se Lucie Vondráčková (45) už oklepala. Třetím rokem randí se zápasníkem MMA Zdeňkem Polívkou (27), jenž sdílí domácnost s ní i s jejími syny Adamem (9)
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
iluxus.cz
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
Kolekce Longines Conquest, která se již více než sedmdesát let drží na výsluní sportovní elegance, vstupuje do nové éry. Rozšiřuje se o řadu svěžích modelů v různých velikostech, barevných provedeních
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
historyplus.cz
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
„Co je to s Kramářem? Včera se nezdržel ani na hlasování o vlastním návrhu,“ diví se čeští kolegové nadějného poslance v Říšské radě ve Vídni. I přátelé si všímají, že je Karel jaksi mimo. „Není zamilovaný?“ napadne kohosi. Déle už to tajit nedokáže, a tak se nejbližší přátelé a političtí kolegové, k nimž patří i Tomáš Garrigue Masaryk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz