Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Oteplování klimatu zesvětluje zbarvení zvířat

Vlastně je to pochopitelné: Tmavé barvy pohlcují příliš mnoho tepla ze slunečního záření, což v případě srsti nebo peří může rychle vést k přehřátí těla.

Na změnu klimatu tak někteří živočichové reagují tím, že raději nechají své syté barvy vyblednout. Jenže pak je možné, že nebudou mít potomstvo.

Zvířata mají jen omezené možnosti, jak se vyrovnávat se stále vyšší okolní teplotou. Mohou si nechat narůst větší uši, delší zobáky nebo nohy. To jsou totiž relativně efektivní způsoby, jak přebytečné teplo z těla odvětrávat. Mohou se také zmenšit.

Drobnější tělo ztrácí mnohem víc tepla než velké. Jenže z těchto metod mají užitek až další generace. Co pomůže hned? Změna zbarvení. Pro řadu zvířat to není nic neobvyklého, barvu mění podle sezony.

Některé druhy hmyzu tak dokonce reagují na kolísající podmínky během dne. Vyblednutí pigmentů je relativně snadným způsobem, jak zvládnout příliš teplé počasí.

Princip je čistě fyzikální, od srsti, peří nebo povrchu těla hmyzu se začne více dopadajícího tepelného záření odrážet než pronikat do těla.

Americký gallinule nachový – vědci tvrdí, že změna klimatu zmatňuje honosné peří. Wikimedia.org
Americký gallinule nachový – vědci tvrdí, že změna klimatu zmatňuje honosné peří. Wikimedia.org

Důsledek evoluce

Nejde o nic nového, s pravidlem, že v teplém klimatickém pásmu budou převažovat živočichové světlejších barev, přišel už v polovině 20. století americký zoolog Charles Bogert.

Nemýlil se, i když tím původně mínil studenokrevné živočichy a hmyz. Protože nedokážou sami regulovat svou tělesnou teplotu a jsou odkázaní na teplo z prostředí, Bogert usoudil, že by pro ně tmavé zbarvení znamenalo větší riziko přehřátí.

Věda jeho pravidlo nejen potvrdila, ale rozšířila i na teplokrevné druhy. Nejen žáby, hadi nebo komáři jsou v teplejších oblastech světlejší. Vědci z Ornitologického ústavu Maxe Plancka zjistili, že se rozhodně týká i ptáků.

V rozsáhlé analýze 10 tisíc druhů zkoumali rozmanité evoluční vlivy prostředí, potravy, ale i zvyklostí kolem hnízdění na zbarvení ptactva.

Ze zprávy, kterou zveřejnili v prestižním časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), vyplynulo, že v teplých oblastech prokazatelně převažuje bílé a žluté peří nad modrým a černým. To jsme ale stále ještě u důsledků dlouhodobé evoluce.

Jenže se zdá, že se peří může měnit i během jedné generace. Trpělivým sledováním na to přišli biologové ve Francii.

Blednoucí sýkorky

Vlastně to byl dost nudný úkol: Doktorandi z Baskické univerzity a Francouzského centra pro evoluční výzkum (CEFE) měli sledovat hnízdící sýkory modřinky na jihu Francie a na Korsice.

Studie byla dlouhodobá, během 15 let se v ní vystřídalo několik generací doktorandů. Aby mohli porovnat vývoj zbarvení peří v průběhu let, odchytávali každé jaro ve stejnou dobu dospělé ptáky, když se starali o mláďata.

Odebírali jim vzorky modrých pírek na hlavě a žlutých na hrudi a v laboratoři měřili intenzitu jejich barvy. Analýza téměř 6000 vzorků opeření přinesla jasné zjištění: Modré hlavičky a žluté náprsenky sýkorek blednou.

Nejzřetelnější to bylo u korsických ptáků, sytost jejich odstínů se od počátku výzkumu snížila o více než 15 %. Za tu dobu na Korsice narostla průměrná teplota o 1,2 °C a současně se zhoršilo sucho.

Podle vedoucího studie Davida López-Idiáqueze je výsledek výzkumu varováním před hrozícím úbytkem stavů ptáků. Modřinky nejsou pěkně zbarvené proto, aby se líbily člověku.

Syté výrazné barvy jsou důležitým biologickým signálem, že mohou vyvést zdravé potomstvo. Samičky se podle něj orientují při výběru partnera.

S blednutím barev klesá jejich schopnost rozlišit mezi „kvalitními“ samci a těmi, kteří mají nízkou reprodukční úspěšnost.

Důsledky selhání barevné signalizace se nemusí týkat jen sýkorek, ve skutečnosti mohou být nedozírné zvláště u vzácnějších druhů, u nichž by narostla hrozba vyhynutí.

Výzkumy ukazují, že sytost zbarvení může hrát u ptáků roli už od vyklubání z vejce a rozhodovat o tom, jaké péče od rodičů se jim dostane.
Výzkumy ukazují, že sytost zbarvení může hrát u ptáků roli už od vyklubání z vejce a rozhodovat o tom, jaké péče od rodičů se jim dostane.

Barva jako ukazatel

Mají barvy skutečně takovou moc? Výzkumy ukazují, že sytost zbarvení může hrát u ptáků roli už od vyklubání z vejce a rozhodovat o tom, jaké péče od rodičů se jim dostane. K tomu aspoň dospěli američtí biologové při sledování lysek Fulica americana.

Tito vodní ptáci jsou v dospělosti zbarvení černě, ale jejich potomstvo má na hlavičce červenavé chmýří. A čím je červeň výraznější, tím více pozornosti i krmení mláďata dostávají.

Vědci z toho usuzují, že rodiče věnují větší péči potomkům, kteří jsou perspektivnější a u nichž se dá předpokládat, že budou atraktivním partnerem a vyvedou vlastní mladé. Jak to souvisí se zbarvením? Zřejmě je viditelným dokladem správné funkce genů.

Například melanin, jeden z nejdůležitějších pigmentů, vzniká součinností několika genů. Ty se ale zapojují i do řízení dalších funkcí, takže vysoká koncentrace melaninu pak může být jednoduše čitelným signálem dobré kondice.

Takoví jedinci pak obvykle mají vyšší sociální postavení, jsou průbojnější, odolnější stresu a sexuálně aktivnější. Jak velkou moc může mít zbarvení a ornamenty, které vytváří, ukázal v jiném výzkumu experiment s vrabci.

Dominantní jedinci mají na lících velkou černou skvrnu. U slabších zvířat je menší nebo zcela chybí. Když jim ji ale vědci domalovali, najednou se jejich prestiž zvýšila, aniž by byli agresivnější nebo se víc zapojovali do bojů o potravu. Stačilo jen zvýraznit barvu.

Deště vše mění      

Jenže vliv podnebí není tak přímočarý, jak to zatím vyznívá. Nezáleží totiž pouze na teplotě. Ve vlhkých oblastech, především v deštných lesích, ptáci o tmavé zbarvení navzdory rostoucím průměrným teplotám nepřicházejí. Pro vědu to překvapení není.

S tímto postřehem přišel už v roce 1833 německý ornitolog Constantin Gloger. Zjistil, že vlhké krajiny obývají mnohem častěji ptáci s černým než světlým peřím. Dnes už mají biologové také představu, proč tomu tak je.

Melanin totiž neslouží jen jako barvivo, ale také ochrana peří. Dává mu větší pevnost, což ulehčuje ptákům let za vlhka. Zvyšuje i odolnost peří vůči bakteriím a plísním v hnízdě.

I to už je experimentálně vyzkoušeno, bílé peří podléhalo rozkladu při napadení mikroby mnohem rychleji a ve větší míře než černé. Jiného druhu je praktická ochrana před predátory.

Deštivé oblasti bývají zpravidla zalesněné a vytvářejí přirozeně tmavší prostředí. Světlé peří by mohlo být riskem, pro predátory by byl takový pták snadným cílem.

Roztažené křídlo foto: Vítek Jiřinec
Roztažené křídlo foto: Vítek Jiřinec

Potíže má i hmyz

Na oteplování planety nereagují jen ptáci, množí se pozorování změny barvy také u dalších živočichů. Ve Francii zaznamenali blednoucí zbarvení ještěrek a tradiční hnědé ulity tamních hlemýžďů přecházejí do žluté. Největší zájem ale vzbuzují změny u hmyzu.

Je to pochopitelné, protože hmyz je důležitou součástí potravního řetězce. Postupující nárůst průměrných teplot navíc mění životní podmínky hmyzu ještě více než u ptáků. Teplo z prostředí využívají k ohřívání těla.

V chladném prostředí má tmavě zbarvený hmyz výhodu, získává víc tepla k letu, a tím pro hledání potravy a páření. Jenže když teploty příliš stoupnou, začnou mít tmavé druhy problém a musí se před sluncem skrývat.

To dává větší prostor světle zbarvenému hmyzu, který může být aktivnější. Že nejde o pouhou teorii, potvrzuje barevná mapka „hmyzí“ Evropy, kterou sestavili vědci z univerzity v Marburgu ve spolupráci s dánskými kolegy.

Do studie zařadili skoro pět stovek evropských druhů motýlů a vážek a došli k nepřekvapivému závěru, že světle zbarvené druhy dominují teplejšímu jihu Evropy, zatímco tmavší druhy převažují na chladnějším severu.

Že nejde jen o důsledek přirozené evoluce dokládá porovnání s rokem 1988. „V Evropě došlo v tomto období k posunu směrem ke světlejším barvám,“ potvrzuje profesor Stefan Brunzel, který se na studii podílel.

Pro přírodu ani člověka to není dobrá zpráva. Znamená to, že se mění druhové složení hmyzu i jeho zbarvení. A tím dochází k témuž problému s plozením potomstva jako u ptáků, což zas potvrdila loňská australská studie.

U vážek pozorovali, že změna barvení vede k častějším soubojům o samičky, protože přirozený favorit už s blednutím zbarvení není tak jasně znát.

Foto: wikimedia.org, Vítek Jiřinec
Související články
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu […]
Kakapů je momentálně na světě 242 a každý z nich má své jméno, i ti žijící v lesích. Všechny totiž znají ochranáři z Nového Zélandu. Dávají jim nejen jméno, ale i šanci, aby tento unikátní druh papoušků nevyhynul. Měl k tomu nakročeno, v 90. letech žilo posledních 51 kakapů.   Kakapo soví (Strigops habroptilus) není žádný drobeček, váží kolem […]
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, […]
Světově unikátní způsob dlouhodobého uchování léčivých bylin vyvinuli čeští odborníci z Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC). Zpracování do tzv. bylinných homogenátů zajistí, že cenné látky obsažené v rostlinách neztratí ani po několika letech skladování v chladu na kvalitě. Nová technologie se již uplatnila v prvních volně prodejných potravinách.    Čerstvé byliny mají omezenou […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz