Kvetoucí je krásná na pohled, ale pro zahradníky znamená obtížný plevel, který hyzdí pěstěné trávníky. Ve skutečnosti je jednou z nejužitečnějších léčivých bylin – smetanka lékařská neboli pampeliška.
Léčivá je celá rostlina – květy, stvoly, listy i kořeny. Listy se sbírají před květem, kořeny na jaře a na podzim, stvoly s květy po dobu kvetení. Široký rozsah účinků dělá z pampelišky skvělou bylinu pro každého, kdo dbá o své zdraví.
Je plná vitaminů
Pampelišku byste měli teď na jaře rozhodně okusit, třeba v podobě nejrůznějších salátů, nebo jen tak, syrovou. Kromě toho, že je plná vitaminů A, B, C a D, je také zdrojem spousty minerálních látek, např. křemíku, draslíku, vápníku a také železa.
Široká pomoc
Pampeliška pomáhá i při jiných chorobách. Účinné látky v ní obsažené podporují funkci žlučníku a jater, což oceníte po těžkém jídle plném tuků. Snižuje rovněž hladinu krevního cukru i cholesterolu a působí také jako výrazné antirevmatikum.
Léčivé látky, které obsahuje, jsou také důležité při léčení chorob látkové výměny (metabolismu).
JAK SE CO DĚLÁ
Smoothie i koktejl pro čištění krve
Pampeliškové listy můžete přidávat k libovolným smoothie, což je výživný, krémově hustý, mixovaný nápoj, jehož základem je ovoce a zelenina (bez přidaného cukru a konzervantů).
Na pročištění krve se doporučuje popíjet denně po dobu tří týdnů půl deci rozmixovaných listů a kořene. Tělo se tak zbaví toxinů.
Léčivý čaj
Použít můžeme sušený mletý kořen (či najemno nakrájený čerstvý) nebo listy. Jednu až dvě lžičky léčivky přelijeme šálkem velmi horké vody a necháme 15 minut louhovat. Čaj pijeme vlažný, 2–3krát denně, nejlépe před jídlem, lze ho přisladit medem. Po měsíci užívání si vždy uděláme měsíční pauzu.
Káva
Kořeny pampelišky upečeme v troubě, rozemeleme a použijeme k přípravě nápoje, který nahradí kávu. Neobsahuje kofein, ale zbavuje únavy a revitalizuje tělo.
Ocet
Připravíme ho z asi 20 listů a 10 květů. Vše zalijeme 1 l vinného octa a necháme tři týdny louhovat.