Jablko před spaním pomáhá vyčistit zuby. Parodontóza je dědičná, proto nemá smysl s ní bojovat… a mýtů je daleko víc. Pojďme se na ně podívat.
Parodontóza je dědičná, tak proč s ní bojovat?
Určitý dědičný podíl parodontitidy existuje, ale je velmi nepatrný, mluví se zhruba o pěti procentech. Základní a jedinou prevencí tak zůstává důkladná a pravidelná hygiena.
Pokud si ale zuby čistíte špatně, čeká vás krvácení dásní, a případně i odhalování krčků, ať už po rodičích zdědíte špatné geny nebo ne.
Drahé zubní pasty jsou lepší
Podle firem jsou zubní pasty účinné pro různé typy pacientů.
Existují dětské pasty s nižším obsahem fluoridu, pasty pro dospělé, pasty vhodné pro ty, kteří trpí onemocněním dásní, pasty pro bělení zubů …
Podle stomatologů nejsou mezi pastami příliš velké rozdíly. Pokud si koupíte jakoukoli kvalitní od renomované firmy s obsahem fluoridu, neuděláte chybu.
Mléčné zuby nemá smysl léčit
Tvrzení, že mléčné zuby stejně vypadají, a proto není potřeba se o ně starat, je hloupost. V ústech mají celou řadu úkolů. Pomáhají při zpracování potravy, při správné mluvě a drží místo pro své následovníky – stálé zuby.
Pokud dítě o mléčné zuby předčasně přijde, pravděpodobně bude potřebovat drahou péči stomatologa. Navíc zkažené mléčné zuby jsou zdrojem infekce, od níž se mohou nakazit i zárodky zubů stálých. U těchto dětí se pak projevuje zvýšená kazivost druhých zubů.
Zuby moudrosti musí ven
To je mýtus! Někomu zuby moudrosti nenarostou, jiným už při samotném prořezávání vznikají potíže, u mnoha pacientů naopak mohou zůstat do vysokého staří. Pokud u nich stomatolog neodhalí zánět nebo kaz, není třeba je jakkoliv řešit.
Implantáty jsou nejlepším řešením
Ani sebelepší implantát nemůže nahradit vlastní zuby. Je to dobré řešení v případě, že se vlastní zub nedá zachránit. Málokdo ale ví, že implantáty potřebují daleko větší péči než původní chrup.