Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Peníze, drogy a smrt: Kdo byli nejbohatší drogoví dealeři?

Lesk zlata, na zakázku vyrobené zbraně a především obrovská moc, na kterou mnozí narkobaroni doplatili vězením nebo smrtí. Kteří drogoví boháči dosáhli největšího jmění?

Pablo Escobar (1949 – 1993)

Jmění: 30 000 000 000 dolarů

Pablo Escobar si díky obchodu s drogami stal jedním z nejbohatších kriminálníků v historii. Už jako dvanáctiletý byl poprvé obviněn z krádeží aut a náhrobních kamenů.

Na trh s drogami vstoupil v roce 1975, kdy kokain pašoval ve starých letadlových pneumatikách. Následně spoluzaložil kartel Medellin, který kontroloval většinu drog mířících do Mexika, Portorika a Dominikánské republiky.

Stříbro nebo olovo

Touto strategií se myslí: buď se necháš koupit, nebo zemřeš. O tom svědčí i to, že je zodpovědný za smrt celkem 4 000 lidí, včetně prezidentského kandidáta Luise Carlose Galána nebo soudců Nejvyššího soudu.

Za největšího rozkvětu vynášel kartel více než 60 000 000 dolarů denně. V přepočtu za každou investovanou korunu dostal dvě stovky nazpět. Lidmi byl ale milován, jelikož stál za výstavbou fotbalových hřišť, nemocnic, škol a kostelů.

Vězení si postavil sám

V roce 1991 se vydal kolumbijské vládě, jelikož byl přijat zákon o nevydávání kolumbijských občanů do zahraničí. Výměnou zato přislíbil pozastavení své činnosti. Luxusní vězení zvané la Catedral si sám postavil i včetně únikového tunelu.

Když se ho o rok později snažili přemístit do opravdového vězení, podařilo se mu utéct. V roce 1993 ho ale speciální jednotky při přestřelce zabily. Podle verze jeho blízkých přátel se ale zastřelil sám, aby se nedostal do amerického zajetí. Po jeho smrti se Medellinský kartel rozpadl.

Amado Carrillo Fuentes (1956 – 1997)

Jmění: 25 000 000 000 dolarů

Fuentes se dostal k drogám velice snadno. Jeho strýc byl vůdce kartelu Guadalajara. Kartel Juárez převzal poté, co zavraždil předchozího bosse.

Pán oblak se mu říkalo kvůli početné flotile letadel, které vlastnil a pravidelně jimi převážel kokain do Spojených států.

Smrtelná změna identity

Když se ho snažily různé vlády dopadnout, podstoupil v roce 1997 v Mexiku plastickou operaci, aby si úplně změnil obličej. Během operace zemřel zřejmě na komplikace způsobené léky nebo na selhání respirátoru.

O 3 měsíce později byli oba lékaři, kteří prováděli operaci, nalezeni mrtví v betonu, přičemž jejich těla vykazovala známky mučení.

Dawood Ibrahim Kaskar (*1955)

Jmění:  6 700 000 000 dolarů

Dawood Ibrahim patří mezi nejhledanější zločince světa. Už jako mladý založil 70. letech v Bombaji spolu se svým bratrem syndikát D-Company. Tato organizace má na svědomí nájemné vraždy a obchodování s drogami.

Tyto obchody putují přes jižní Asii, Střední východ a Afriku. Podílí se na velké přepravě drog do Anglie a západní Evropy.

Spolupráce s Al-Kájdou

Celá organizace se trvale snaží destabilizovat indickou vládu prostřednictvím terorismu a občanských nepokojů. Údajně je zodpovědný za bombové útoky v Bombaji v roce 1993 a má úzké styky s Al-Kajdou, která mu má pomáhat s ukrýváním se v Pákistánu. Na jeho hlavu je vypsaná odměna 25 milionů dolarů.

Khun Sa (1934 – 2007)

Jmění: 5 000 000 000 dolarů

Khun Sa byl šanský vojenský velitel a drogový boss, který prosperoval především díky obchodu s opiáty a heroinem. Na konci čínské občanské války (1927-1950) utekl do Barmy, kde vybudoval regulérní armádu tvořenou stovkami mužů.

Cílem bylo vytvořit Šanský stát oddělený od Barmy. V drogové činnosti dohlížel na výrobu a transport opiátů do jihovýchodní Asie.

Heroinový Zlatý trojúhelník

Po zabrání hranic mezi Thajskem a Barmou se stal hlavní dealerem pro pašování opia v tzv. Zlatém trojúhelníku (Barma, Laos, Thajsko). Od roku 1974 do roku 1994 pocházel z 80 % veškerý pouliční heroin New Yorku právě ze Zlatého trojúhelníku.

V roce 1988 nabídl prodat celou zásobu heroinu australské vládě za 50 milionů dolarů s tím, že zastaví veškerý svůj drogový obchod. Australská vláda odmítla. Nakonec ho v roce 1996 dopadla policie, ale vzdal se barmské armádě, která ho do USA nikdy nevydala.

Jose Gonzalo Rodriguez Gacha (1947 – 1989)

Jmění: 5 000 000 000 dolarů

Gacha se narodil v chudé rodině. Už jako mladý se nechával zaměstnávat jako nájemný vrah pro různé organizace. V tomto prostředí se seznámil s obchodníky s drogami. Poté se přestěhoval do Bogoty, kde se setkal s královnou kokainu, Veronicou Riverou de Vargas.

Ta ho představila Pablo Escobarovi, se kterým spoluzaložil kartel Medellin. Brzy se stal průkopníkem nové trasy obchodu přes Mexiko do Spojených států, především do Kalifornie a Texasu.

Mstitel proti všem

Gacha postavil jednu z největších laboratoří v džungli, kde pracovalo více než 2 000 lidí.  Když začala kolumbijská vláda bojovat proti kartelu, sám organizoval politické únosy a bombové útoky proti policistům, soudcům a členům vlády.

V roce 1989 byl při přestřelce nejprve zraněn do nohy, posléze ho trefil kulomet z vrtulníku přímo do obličeje.

Gilberto Rodriguez Orejuela (*1939)

Jmění: 3 000 000 000 dolarů

Gilberto spolu se svým bratrem Miguelem založil v 70. letech kartel Cali.

Jako ostatní bratři začínali s marihuanou, v 80. letech rozšířili svoje „portfolio“ o kokain. Na rozdíl od konkurenčního Medellinu měl kartel Cali sklon spíše ke korupci než k násilí a soustředil se především na vydělávání peněz.

Skrýš v koupelnové skříňce

Po pádu Pabla Escobara se kolumbijské úřady zaměřily právě na Cali a v roce 1995 Gilberta zatkla policie. Jen o několik dní dříve, když policie prohledávala Gilbertův domov, se skrýval v duté koupelnové skříňce s nádržkou na kyslík.

Policie chytila i jeho bratra. V roce 2006 soud oba bratry odsoudil k třicetiletému vězení.

Carlos Lehder (*1949)

Jmění: 2 700 000 000 dolarů

Carlos Lehder se proslavil jako jeden ze zakladatelů kartelu Medellin. S nelegálním obchodem začal velmi brzo. Dodával rodinnému obchodu s auty kradená americká vozidla a obchodoval s marihuanou.

V té době ho poprvé zatkli a umístili do federálního vězení ve Spojených státech. Po propuštění se rozhodl kšeftovat s kokainem.

Drogy za státní dluh

Vylepšil systém pašování drog pomocí malých letadel, které nebylo možné spatřit na radarech. V 70. letech si díky výnosům z drog koupil ostrov na Bahamách, který sloužil jako centrála rozvážky drog do USA a Kolumbie.

Jeho jmění narostlo do takových výšin, že dvakrát nabídl Kolumbii, že zaplatí celý její státní dluh výměnou za volný obchod s drogami. Lehder byl nakonec Spojenými státy dopaden a odsouzen na doživotí.

Griselda Blanco (1943 – 2012)

Jmění: 2 000 000 000 dolarů

Griselda pocházela z komplikované rodiny, proto už od svých 11 let trávila čas na ulici, kde se živila nějaký čas jako prostitutka. Údajně už v té době měla na svědomí únos, loupeže a postřelení dítěte.

Svoji drogovou kariéru rozjela se svým manželem v 60. letech v New Yorku. Přezdívku Černá vdova si vysloužila tím, že svého prvního a třetího manžela zastřelila.

Plat 80 milionů dolarů měsíčně

Po pronásledování policií se přestěhovala do Miami, kde její obchod se enormně zvyšoval. Drogová válka byla v plném proudu a poptávka po kokainu stále stoupala. Měsíčně si přišla na desítky milionů dolarů.

Vymyslela několik důmyslných obchodních metod, jako například speciální spodní prádlo, které umožňovalo pašovat až dva kilogramy kokainu. Vymyslela i unikátní způsob vraždy, tzv. motorcycle asassin, kdy jeden muž řídí motorku a druhý střílí na svou oběť. O 30. let později byla zastřelená stejným způsobem.

Joaqin „El Chapo“ Guzmán Loera (*1957)

Jmění: 1 000 000 000 dolarů

El Chapo neboli Prcek měl krušné dětství. S drogami se setkal už v 15 letech, kdy prodával marihuanu. O pár let později přešel k pašování tvrdých drog a organizovanému zločinu. Jeho výdělky šly především z obchodu s kokainem, metanfetaminem, heroinem a extází. Jeho moc vzrostla, když rozšířil svoje obchody do Číny a Thajska.

Útěk klimatizovaným tunelem

Guzmán se proslavil především svými útěky z vězení. Když uprchl v roce 2001 poprvé, Spojené stá ve své ty na něj vypsaly odměnu 5 000 000 dolarů. V roce 2014 byl chycen, ale o rok později provedl svůj nejslavnější útěk.

Jeho komplici pro něj vykopali 1,6 m dlouhý tunel s klimatizací a osvětlením. Na svobodě ještě stihl poskytnout rozhovor herci Seanu Pennovi. V roce 2016 byl znovu zadržen a vydán do USA.

Pablo Escobar Dawood Ibrahim Kaskar José Rodriguez Gacha Griselda Blanco
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku.   Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde vychodí gymnázium. Absolvuje ho s vyznamenáním, ale profesory tehdy provokuje svými vlasteneckými aktivitami. […]
Rekordmanka Koubková se stala mužem
Úspěšná reprezentantka se vrací domů, ověnčená světovými tituly. Zraje v ní ale rozhodnutí, po kterém všechny medaile poletí do popelnice.   Dětství Zdeny Koubkové (1913–1986) ze slezského Paskova mohlo být úplně obyčejné. Dívka, šesté dítě šafáře Jakuba Koubka na velkostatku hraběte Stollberga, si ale otce příliš neužije. Vypukne první světová válka, Jakub Koubek narukuje na frontu […]
Kontroloval hamižný Černín i obilí v sýpkách?
Heřman Černín má jednu obrovskou vášeň, a to hromadit peníze. Po bitvě na Bílé hoře si přijde na obrovské jmění. Skupuje panství pod cenou a s velkým ziskem zásobuje Valdštejnova vojska.   V mládí to přitom Heřman (1576–1651) neměl vůbec jednoduché. Když mu umírá otec, je mu pouhých 14 let a zbývá mu po něm jen prázdná […]
Orlí hnízda: Měla Polsko chránit před Čechy?
Cestu z Krakova do Čenstochové střeží soustava hradů a hlídkových věží vybudovaných na vysokých skalách, kterým se díky jejich umístění říká orlí hnízda.   Obrovský obranný val nechává na hranici Polska se Slezskem, které je tehdy součástí Českého království, postavit král Kazimír III. Veliký (1310–1370). Důvod je prostý: Má bránit zemi proti nájezdníkům z Čech. Zvláště obléhání […]
Zajímavosti
Černý kašel: Zabiják, který se probouzí!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se však dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého!   Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se […]
Guinnessova kniha rekordů: Na počátku je hádka v hospodě
Zakouřená místnost s krbem, na stěnách plechové cedule, dřevěný interiér a starodávné pípy. Sklenice jsou plné Guinnessu, v rohu sedí tři muzikanti a hrají svižný jig. Je listopad roku 1951 a v hospodě začíná nejpamátnější hádka nad pivem.   Tím, kdo je v této hádce hlavním účastníkem, není nikdo jiný než Sir Hugh Beaver (1890–1967), ředitel pivovaru Guinness. […]
CECOT: Nejdrsnější věznice světa
Salvador – malá středoamerická zemička, kterou nechvalně proslaví války gangů. Tamní prezident Nayib Bukele (*1981) má všeho dost, a tak nechá postavit CECOT neboli Centrum pro izolování teroristů!   Na kalendáři se značí datum 26. března 2022, tehdy násilnosti dosáhnou pomyslného vrcholu. Za jediný den totiž v důsledku války gangů umírá na 62 lidí! Bukele […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí!   Zatímco Evropu zaměstnává navrátivší francouzský císař Napoleon Bonaparte (1769–1821), na opačné straně světa, v Indonésii, se probouzí k životu […]
Záhady a napětí
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může […]
Turistku v australské strašidelné léčebně prý napadl duch!
Návštěvnice jedné z nejstrašidelnějších australských atrakcí před nedávnem zažila bližší setkání s tamními paranormální jevy, než by sama přála. Během prohlídky bývalé psychiatrické léčebny na ni údajně zaútočilo cosi neviditelného a zanechalo to na jejích zádech viditelné škrábance! Napadl ženu duch některého z bývalých pacientů?   V roce 1867 je ve městě Ararat na jihovýchodě […]
Podivný útok na USS Stein: Co napadlo torpédoborec?
Torpédoborec amerického námořnictva USS Stein se v 70. letech minulého století účastní mnoha utajených bojových operací, za než si vyslouží četná ocenění. Přesto se do povědomí veřejnosti dostane hlavně díky záhadným událostem z roku 1978, kdy loď cosi napadne. Co vyděsilo posádku a poškodilo lodní sonar? Byl to snad legendární kraken?   Onoho osudného dne roku 1978 […]
Řádili v New Orleanse upíří bratři?
Po Royal Street, jedné z rušných tepen New Orleans, vrávorá mladá dívka. Vlasy má rozcuchané, ruce od krve a celá se třese. Záhy ji proto zastaví strážník. „Svázali nás. Uni… Unikla jsem jen se štěstím,“ drmolí slečna. „Věznili nás dva bratři a… a… a pili z nás krev,“ zašeptá k policistovu překvapení. Mluví pravdu?   Strážce […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
21stoleti.cz
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
epochanacestach.cz
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné komory
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
nejsemsama.cz
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
Co takhle si letos zpříjemnit zimu dovolenou na některém z krásných Kanárských ostrovů? Mají tam nejen úžasné pláže, ale i spoustu nádherných přírodních památek. Co může být lepšího než uniknout českému mrazivému počasí a alespoň část zimy strávit v teple u moře. Kanárské ostrovy jsou v tomto období jednou z nejoblíbenějších destinací. Jednotlivé ostrovy nabízí skvělé podmínky pro dovolenou, a pokud se plánujete vypravit
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
iluxus.cz
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
Společnost Victorinox oznamuje uvedení limitované edice Alox 2025, jedenáctého pokračování vysoce uznávané výroční série. Letos kolekce představuje výraznou barvu Stone Red - sytou, uklidňující červen
Výlety Dopity za milenkou?
nasehvezdy.cz
Výlety Dopity za milenkou?
Vypadá to, že je úplně na dně! Agáta Hanychová (39) marodila, musela brát antibiotika. A podle všeho zjistila, že ve svém manželovi nemá takovou oporu, jak doufala. Proslýchá se, že Miroslav Dopit
Interiér, který vznikal v dialogu
rezidenceonline.cz
Interiér, který vznikal v dialogu
Impulzem k prvotnímu setkání architekta a klienta bylo doporučení. Co se zpočátku jevilo jako klasická standardní práce, postupně se vyvinulo v něco daleko neočekávanějšího. Byt v pražských Vršovicích s výhledem do Nuselského údolí koupil jeho majitel v rezidenčním projektu. Obytná plocha 174 m2 měla svým obyvatelům poskytnout příjemné a klidné útočiště v rušném městském prostředí.
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
historyplus.cz
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
Údery kladiv do sekáčků zvoní do dáli. Nevzhledný kus žuly dostává pod rukama kameníků pevný tvar. „Ona si to zaslouží,“ prohodí jeden z upracovaných mužů, když si rukou utře zpocené čelo. Kamenná pocta pro mrtvou v podobě sloupu s výklenkem bude brzy hotova.   „Kam se zase zatoulal?“ ptá se sama sebe nešťastná žena a
Manžel se zamiloval do jiné
skutecnepribehy.cz
Manžel se zamiloval do jiné
Dobrák od kosti, pohodář, sympatický člověk. Tak nějak vidí mého manžela jeho kolegové, známí, naše děti a samozřejmě i já. Pak přišla sprcha! Byl to prostě odjakživa oblíbený a nekonfliktní člověk. Dával mi najevo lásku. Byla jsem přesvědčená, že málokdo má v životě takové štěstí jako já. Nemohla jsem si stěžovat na rodiče, kteří mi poskytli šťastné dětství
Plněné knedlíky z různých koutů světa
panidomu.cz
Plněné knedlíky z různých koutů světa
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
enigmaplus.cz
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
Městečko Van Meter v americkém státě Iowa bylo založeno v roce 1869. Za svůj neobvyklý název vděčí rodině přistěhovalců z Nizozemska. O několik desítek let později se tato poklidná komunita proslavila
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
epochaplus.cz
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz
Treska v koriandrové krustě
Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý až na talíři – vůně se na vás vyvalí, o chuti nemluvě. K rybě můžete připravit omáčku z bílého jogurtu, pár kapek citronu a špetky soli. Ingredience 1
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz