Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Peníze, drogy a smrt: Kdo byli nejbohatší drogoví dealeři?

Lesk zlata, na zakázku vyrobené zbraně a především obrovská moc, na kterou mnozí narkobaroni doplatili vězením nebo smrtí. Kteří drogoví boháči dosáhli největšího jmění?

Pablo Escobar (1949 – 1993)

Jmění: 30 000 000 000 dolarů

Pablo Escobar si díky obchodu s drogami stal jedním z nejbohatších kriminálníků v historii. Už jako dvanáctiletý byl poprvé obviněn z krádeží aut a náhrobních kamenů.

Na trh s drogami vstoupil v roce 1975, kdy kokain pašoval ve starých letadlových pneumatikách. Následně spoluzaložil kartel Medellin, který kontroloval většinu drog mířících do Mexika, Portorika a Dominikánské republiky.

Stříbro nebo olovo

Touto strategií se myslí: buď se necháš koupit, nebo zemřeš. O tom svědčí i to, že je zodpovědný za smrt celkem 4 000 lidí, včetně prezidentského kandidáta Luise Carlose Galána nebo soudců Nejvyššího soudu.

Za největšího rozkvětu vynášel kartel více než 60 000 000 dolarů denně. V přepočtu za každou investovanou korunu dostal dvě stovky nazpět. Lidmi byl ale milován, jelikož stál za výstavbou fotbalových hřišť, nemocnic, škol a kostelů.

Vězení si postavil sám

V roce 1991 se vydal kolumbijské vládě, jelikož byl přijat zákon o nevydávání kolumbijských občanů do zahraničí. Výměnou zato přislíbil pozastavení své činnosti. Luxusní vězení zvané la Catedral si sám postavil i včetně únikového tunelu.

Když se ho o rok později snažili přemístit do opravdového vězení, podařilo se mu utéct. V roce 1993 ho ale speciální jednotky při přestřelce zabily. Podle verze jeho blízkých přátel se ale zastřelil sám, aby se nedostal do amerického zajetí. Po jeho smrti se Medellinský kartel rozpadl.

Amado Carrillo Fuentes (1956 – 1997)

Jmění: 25 000 000 000 dolarů

Fuentes se dostal k drogám velice snadno. Jeho strýc byl vůdce kartelu Guadalajara. Kartel Juárez převzal poté, co zavraždil předchozího bosse.

Pán oblak se mu říkalo kvůli početné flotile letadel, které vlastnil a pravidelně jimi převážel kokain do Spojených států.

Smrtelná změna identity

Když se ho snažily různé vlády dopadnout, podstoupil v roce 1997 v Mexiku plastickou operaci, aby si úplně změnil obličej. Během operace zemřel zřejmě na komplikace způsobené léky nebo na selhání respirátoru.

O 3 měsíce později byli oba lékaři, kteří prováděli operaci, nalezeni mrtví v betonu, přičemž jejich těla vykazovala známky mučení.

Dawood Ibrahim Kaskar (*1955)

Jmění:  6 700 000 000 dolarů

Dawood Ibrahim patří mezi nejhledanější zločince světa. Už jako mladý založil 70. letech v Bombaji spolu se svým bratrem syndikát D-Company. Tato organizace má na svědomí nájemné vraždy a obchodování s drogami.

Tyto obchody putují přes jižní Asii, Střední východ a Afriku. Podílí se na velké přepravě drog do Anglie a západní Evropy.

Spolupráce s Al-Kájdou

Celá organizace se trvale snaží destabilizovat indickou vládu prostřednictvím terorismu a občanských nepokojů. Údajně je zodpovědný za bombové útoky v Bombaji v roce 1993 a má úzké styky s Al-Kajdou, která mu má pomáhat s ukrýváním se v Pákistánu. Na jeho hlavu je vypsaná odměna 25 milionů dolarů.

Khun Sa (1934 – 2007)

Jmění: 5 000 000 000 dolarů

Khun Sa byl šanský vojenský velitel a drogový boss, který prosperoval především díky obchodu s opiáty a heroinem. Na konci čínské občanské války (1927-1950) utekl do Barmy, kde vybudoval regulérní armádu tvořenou stovkami mužů.

Cílem bylo vytvořit Šanský stát oddělený od Barmy. V drogové činnosti dohlížel na výrobu a transport opiátů do jihovýchodní Asie.

Heroinový Zlatý trojúhelník

Po zabrání hranic mezi Thajskem a Barmou se stal hlavní dealerem pro pašování opia v tzv. Zlatém trojúhelníku (Barma, Laos, Thajsko). Od roku 1974 do roku 1994 pocházel z 80 % veškerý pouliční heroin New Yorku právě ze Zlatého trojúhelníku.

V roce 1988 nabídl prodat celou zásobu heroinu australské vládě za 50 milionů dolarů s tím, že zastaví veškerý svůj drogový obchod. Australská vláda odmítla. Nakonec ho v roce 1996 dopadla policie, ale vzdal se barmské armádě, která ho do USA nikdy nevydala.

Jose Gonzalo Rodriguez Gacha (1947 – 1989)

Jmění: 5 000 000 000 dolarů

Gacha se narodil v chudé rodině. Už jako mladý se nechával zaměstnávat jako nájemný vrah pro různé organizace. V tomto prostředí se seznámil s obchodníky s drogami. Poté se přestěhoval do Bogoty, kde se setkal s královnou kokainu, Veronicou Riverou de Vargas.

Ta ho představila Pablo Escobarovi, se kterým spoluzaložil kartel Medellin. Brzy se stal průkopníkem nové trasy obchodu přes Mexiko do Spojených států, především do Kalifornie a Texasu.

Mstitel proti všem

Gacha postavil jednu z největších laboratoří v džungli, kde pracovalo více než 2 000 lidí.  Když začala kolumbijská vláda bojovat proti kartelu, sám organizoval politické únosy a bombové útoky proti policistům, soudcům a členům vlády.

V roce 1989 byl při přestřelce nejprve zraněn do nohy, posléze ho trefil kulomet z vrtulníku přímo do obličeje.

Gilberto Rodriguez Orejuela (*1939)

Jmění: 3 000 000 000 dolarů

Gilberto spolu se svým bratrem Miguelem založil v 70. letech kartel Cali.

Jako ostatní bratři začínali s marihuanou, v 80. letech rozšířili svoje „portfolio“ o kokain. Na rozdíl od konkurenčního Medellinu měl kartel Cali sklon spíše ke korupci než k násilí a soustředil se především na vydělávání peněz.

Skrýš v koupelnové skříňce

Po pádu Pabla Escobara se kolumbijské úřady zaměřily právě na Cali a v roce 1995 Gilberta zatkla policie. Jen o několik dní dříve, když policie prohledávala Gilbertův domov, se skrýval v duté koupelnové skříňce s nádržkou na kyslík.

Policie chytila i jeho bratra. V roce 2006 soud oba bratry odsoudil k třicetiletému vězení.

Carlos Lehder (*1949)

Jmění: 2 700 000 000 dolarů

Carlos Lehder se proslavil jako jeden ze zakladatelů kartelu Medellin. S nelegálním obchodem začal velmi brzo. Dodával rodinnému obchodu s auty kradená americká vozidla a obchodoval s marihuanou.

V té době ho poprvé zatkli a umístili do federálního vězení ve Spojených státech. Po propuštění se rozhodl kšeftovat s kokainem.

Drogy za státní dluh

Vylepšil systém pašování drog pomocí malých letadel, které nebylo možné spatřit na radarech. V 70. letech si díky výnosům z drog koupil ostrov na Bahamách, který sloužil jako centrála rozvážky drog do USA a Kolumbie.

Jeho jmění narostlo do takových výšin, že dvakrát nabídl Kolumbii, že zaplatí celý její státní dluh výměnou za volný obchod s drogami. Lehder byl nakonec Spojenými státy dopaden a odsouzen na doživotí.

Griselda Blanco (1943 – 2012)

Jmění: 2 000 000 000 dolarů

Griselda pocházela z komplikované rodiny, proto už od svých 11 let trávila čas na ulici, kde se živila nějaký čas jako prostitutka. Údajně už v té době měla na svědomí únos, loupeže a postřelení dítěte.

Svoji drogovou kariéru rozjela se svým manželem v 60. letech v New Yorku. Přezdívku Černá vdova si vysloužila tím, že svého prvního a třetího manžela zastřelila.

Plat 80 milionů dolarů měsíčně

Po pronásledování policií se přestěhovala do Miami, kde její obchod se enormně zvyšoval. Drogová válka byla v plném proudu a poptávka po kokainu stále stoupala. Měsíčně si přišla na desítky milionů dolarů.

Vymyslela několik důmyslných obchodních metod, jako například speciální spodní prádlo, které umožňovalo pašovat až dva kilogramy kokainu. Vymyslela i unikátní způsob vraždy, tzv. motorcycle asassin, kdy jeden muž řídí motorku a druhý střílí na svou oběť. O 30. let později byla zastřelená stejným způsobem.

Joaqin „El Chapo“ Guzmán Loera (*1957)

Jmění: 1 000 000 000 dolarů

El Chapo neboli Prcek měl krušné dětství. S drogami se setkal už v 15 letech, kdy prodával marihuanu. O pár let později přešel k pašování tvrdých drog a organizovanému zločinu. Jeho výdělky šly především z obchodu s kokainem, metanfetaminem, heroinem a extází. Jeho moc vzrostla, když rozšířil svoje obchody do Číny a Thajska.

Útěk klimatizovaným tunelem

Guzmán se proslavil především svými útěky z vězení. Když uprchl v roce 2001 poprvé, Spojené stá ve své ty na něj vypsaly odměnu 5 000 000 dolarů. V roce 2014 byl chycen, ale o rok později provedl svůj nejslavnější útěk.

Jeho komplici pro něj vykopali 1,6 m dlouhý tunel s klimatizací a osvětlením. Na svobodě ještě stihl poskytnout rozhovor herci Seanu Pennovi. V roce 2016 byl znovu zadržen a vydán do USA.

Pablo Escobar Dawood Ibrahim Kaskar José Rodriguez Gacha Griselda Blanco
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz