Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Peníze, drogy a smrt: Kdo byli nejbohatší drogoví dealeři?

Lesk zlata, na zakázku vyrobené zbraně a především obrovská moc, na kterou mnozí narkobaroni doplatili vězením nebo smrtí. Kteří drogoví boháči dosáhli největšího jmění?

Pablo Escobar (1949 – 1993)

Jmění: 30 000 000 000 dolarů

Pablo Escobar si díky obchodu s drogami stal jedním z nejbohatších kriminálníků v historii. Už jako dvanáctiletý byl poprvé obviněn z krádeží aut a náhrobních kamenů.

Na trh s drogami vstoupil v roce 1975, kdy kokain pašoval ve starých letadlových pneumatikách. Následně spoluzaložil kartel Medellin, který kontroloval většinu drog mířících do Mexika, Portorika a Dominikánské republiky.

Stříbro nebo olovo

Touto strategií se myslí: buď se necháš koupit, nebo zemřeš. O tom svědčí i to, že je zodpovědný za smrt celkem 4 000 lidí, včetně prezidentského kandidáta Luise Carlose Galána nebo soudců Nejvyššího soudu.

Za největšího rozkvětu vynášel kartel více než 60 000 000 dolarů denně. V přepočtu za každou investovanou korunu dostal dvě stovky nazpět. Lidmi byl ale milován, jelikož stál za výstavbou fotbalových hřišť, nemocnic, škol a kostelů.

Vězení si postavil sám

V roce 1991 se vydal kolumbijské vládě, jelikož byl přijat zákon o nevydávání kolumbijských občanů do zahraničí. Výměnou zato přislíbil pozastavení své činnosti. Luxusní vězení zvané la Catedral si sám postavil i včetně únikového tunelu.

Když se ho o rok později snažili přemístit do opravdového vězení, podařilo se mu utéct. V roce 1993 ho ale speciální jednotky při přestřelce zabily. Podle verze jeho blízkých přátel se ale zastřelil sám, aby se nedostal do amerického zajetí. Po jeho smrti se Medellinský kartel rozpadl.

Amado Carrillo Fuentes (1956 – 1997)

Jmění: 25 000 000 000 dolarů

Fuentes se dostal k drogám velice snadno. Jeho strýc byl vůdce kartelu Guadalajara. Kartel Juárez převzal poté, co zavraždil předchozího bosse.

Pán oblak se mu říkalo kvůli početné flotile letadel, které vlastnil a pravidelně jimi převážel kokain do Spojených států.

Smrtelná změna identity

Když se ho snažily různé vlády dopadnout, podstoupil v roce 1997 v Mexiku plastickou operaci, aby si úplně změnil obličej. Během operace zemřel zřejmě na komplikace způsobené léky nebo na selhání respirátoru.

O 3 měsíce později byli oba lékaři, kteří prováděli operaci, nalezeni mrtví v betonu, přičemž jejich těla vykazovala známky mučení.

Dawood Ibrahim Kaskar (*1955)

Jmění:  6 700 000 000 dolarů

Dawood Ibrahim patří mezi nejhledanější zločince světa. Už jako mladý založil 70. letech v Bombaji spolu se svým bratrem syndikát D-Company. Tato organizace má na svědomí nájemné vraždy a obchodování s drogami.

Tyto obchody putují přes jižní Asii, Střední východ a Afriku. Podílí se na velké přepravě drog do Anglie a západní Evropy.

Spolupráce s Al-Kájdou

Celá organizace se trvale snaží destabilizovat indickou vládu prostřednictvím terorismu a občanských nepokojů. Údajně je zodpovědný za bombové útoky v Bombaji v roce 1993 a má úzké styky s Al-Kajdou, která mu má pomáhat s ukrýváním se v Pákistánu. Na jeho hlavu je vypsaná odměna 25 milionů dolarů.

Khun Sa (1934 – 2007)

Jmění: 5 000 000 000 dolarů

Khun Sa byl šanský vojenský velitel a drogový boss, který prosperoval především díky obchodu s opiáty a heroinem. Na konci čínské občanské války (1927-1950) utekl do Barmy, kde vybudoval regulérní armádu tvořenou stovkami mužů.

Cílem bylo vytvořit Šanský stát oddělený od Barmy. V drogové činnosti dohlížel na výrobu a transport opiátů do jihovýchodní Asie.

Heroinový Zlatý trojúhelník

Po zabrání hranic mezi Thajskem a Barmou se stal hlavní dealerem pro pašování opia v tzv. Zlatém trojúhelníku (Barma, Laos, Thajsko). Od roku 1974 do roku 1994 pocházel z 80 % veškerý pouliční heroin New Yorku právě ze Zlatého trojúhelníku.

V roce 1988 nabídl prodat celou zásobu heroinu australské vládě za 50 milionů dolarů s tím, že zastaví veškerý svůj drogový obchod. Australská vláda odmítla. Nakonec ho v roce 1996 dopadla policie, ale vzdal se barmské armádě, která ho do USA nikdy nevydala.

Jose Gonzalo Rodriguez Gacha (1947 – 1989)

Jmění: 5 000 000 000 dolarů

Gacha se narodil v chudé rodině. Už jako mladý se nechával zaměstnávat jako nájemný vrah pro různé organizace. V tomto prostředí se seznámil s obchodníky s drogami. Poté se přestěhoval do Bogoty, kde se setkal s královnou kokainu, Veronicou Riverou de Vargas.

Ta ho představila Pablo Escobarovi, se kterým spoluzaložil kartel Medellin. Brzy se stal průkopníkem nové trasy obchodu přes Mexiko do Spojených států, především do Kalifornie a Texasu.

Mstitel proti všem

Gacha postavil jednu z největších laboratoří v džungli, kde pracovalo více než 2 000 lidí.  Když začala kolumbijská vláda bojovat proti kartelu, sám organizoval politické únosy a bombové útoky proti policistům, soudcům a členům vlády.

V roce 1989 byl při přestřelce nejprve zraněn do nohy, posléze ho trefil kulomet z vrtulníku přímo do obličeje.

Gilberto Rodriguez Orejuela (*1939)

Jmění: 3 000 000 000 dolarů

Gilberto spolu se svým bratrem Miguelem založil v 70. letech kartel Cali.

Jako ostatní bratři začínali s marihuanou, v 80. letech rozšířili svoje „portfolio“ o kokain. Na rozdíl od konkurenčního Medellinu měl kartel Cali sklon spíše ke korupci než k násilí a soustředil se především na vydělávání peněz.

Skrýš v koupelnové skříňce

Po pádu Pabla Escobara se kolumbijské úřady zaměřily právě na Cali a v roce 1995 Gilberta zatkla policie. Jen o několik dní dříve, když policie prohledávala Gilbertův domov, se skrýval v duté koupelnové skříňce s nádržkou na kyslík.

Policie chytila i jeho bratra. V roce 2006 soud oba bratry odsoudil k třicetiletému vězení.

Carlos Lehder (*1949)

Jmění: 2 700 000 000 dolarů

Carlos Lehder se proslavil jako jeden ze zakladatelů kartelu Medellin. S nelegálním obchodem začal velmi brzo. Dodával rodinnému obchodu s auty kradená americká vozidla a obchodoval s marihuanou.

V té době ho poprvé zatkli a umístili do federálního vězení ve Spojených státech. Po propuštění se rozhodl kšeftovat s kokainem.

Drogy za státní dluh

Vylepšil systém pašování drog pomocí malých letadel, které nebylo možné spatřit na radarech. V 70. letech si díky výnosům z drog koupil ostrov na Bahamách, který sloužil jako centrála rozvážky drog do USA a Kolumbie.

Jeho jmění narostlo do takových výšin, že dvakrát nabídl Kolumbii, že zaplatí celý její státní dluh výměnou za volný obchod s drogami. Lehder byl nakonec Spojenými státy dopaden a odsouzen na doživotí.

Griselda Blanco (1943 – 2012)

Jmění: 2 000 000 000 dolarů

Griselda pocházela z komplikované rodiny, proto už od svých 11 let trávila čas na ulici, kde se živila nějaký čas jako prostitutka. Údajně už v té době měla na svědomí únos, loupeže a postřelení dítěte.

Svoji drogovou kariéru rozjela se svým manželem v 60. letech v New Yorku. Přezdívku Černá vdova si vysloužila tím, že svého prvního a třetího manžela zastřelila.

Plat 80 milionů dolarů měsíčně

Po pronásledování policií se přestěhovala do Miami, kde její obchod se enormně zvyšoval. Drogová válka byla v plném proudu a poptávka po kokainu stále stoupala. Měsíčně si přišla na desítky milionů dolarů.

Vymyslela několik důmyslných obchodních metod, jako například speciální spodní prádlo, které umožňovalo pašovat až dva kilogramy kokainu. Vymyslela i unikátní způsob vraždy, tzv. motorcycle asassin, kdy jeden muž řídí motorku a druhý střílí na svou oběť. O 30. let později byla zastřelená stejným způsobem.

Joaqin „El Chapo“ Guzmán Loera (*1957)

Jmění: 1 000 000 000 dolarů

El Chapo neboli Prcek měl krušné dětství. S drogami se setkal už v 15 letech, kdy prodával marihuanu. O pár let později přešel k pašování tvrdých drog a organizovanému zločinu. Jeho výdělky šly především z obchodu s kokainem, metanfetaminem, heroinem a extází. Jeho moc vzrostla, když rozšířil svoje obchody do Číny a Thajska.

Útěk klimatizovaným tunelem

Guzmán se proslavil především svými útěky z vězení. Když uprchl v roce 2001 poprvé, Spojené stá ve své ty na něj vypsaly odměnu 5 000 000 dolarů. V roce 2014 byl chycen, ale o rok později provedl svůj nejslavnější útěk.

Jeho komplici pro něj vykopali 1,6 m dlouhý tunel s klimatizací a osvětlením. Na svobodě ještě stihl poskytnout rozhovor herci Seanu Pennovi. V roce 2016 byl znovu zadržen a vydán do USA.

Pablo Escobar Dawood Ibrahim Kaskar José Rodriguez Gacha Griselda Blanco
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců […]
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského […]
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport. […]
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest!   Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století […]
Zajímavosti
Smutný vrabčák Édith Piaf: Život plný bolesti
Její matka ji opustí krátce po narození, aby si splnila sen o kariéře slavné zpěvačky. Otec pro změnu v roce 1916 narukuje do francouzské armády, a tak děvčátko skončí u své babičky, která vede nevěstinec v Bernay v Normandii.   Úlohu milující rodiny zastanou prostitutky naprosto vzorně. Hlavně v době, kdy Édith, celým jménem Édith […]
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy […]
Osówka: Hitlerovo tajné město
Jen pár kilometrů od česko-polských hranic se poblíž polské obce Hlušice v Sovích horách nacházejí fragmenty tajemného podzemního města Osówka. Pokud by bylo dokončeno, bylo by jedním z největších stavebních projektů nacistického Německa.   Účel projektu nazvaného Reise (Obr) je tak tajný, že o něm neexistují žádné záznamy. Není znám ani zamýšlený rozsah podzemního města, […]
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s […]
Záhady a napětí
Tajuplný hrad Arundel: Hlídá ho duch bývalého majitele?
Anglický hrad Arundel není dnes známý díky své architektuře nebo slavné minulosti. Mluví se o něm spíše v souvislosti s paranormální aktivitou, která je tu údajně velmi častá. Dokonce vznikl i podrobný seznam, který má místní duchy kategorizovat a vést soupis jejich pozorování. Jaké přízraky tu obchází po chodbách?   Arundel leží nedaleko anglického města Littlehampton jen […]
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes?   Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek, […]
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině […]
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Topinky tak akorát
panidomu.cz
Topinky tak akorát
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné