reklama
Planeta Země

Peníze, drogy a smrt: Kdo byli nejbohatší drogoví dealeři?

Peníze, drogy a smrt: Kdo byli nejbohatší drogoví dealeři?

Lesk zlata, na zakázku vyrobené zbraně a především obrovská moc, na kterou mnozí narkobaroni doplatili vězením nebo smrtí. Kteří drogoví boháči dosáhli největšího jmění?

Pablo Escobar (1949 – 1993)

Jmění: 30 000 000 000 dolarů

Pablo Escobar si díky obchodu s drogami stal jedním z nejbohatších kriminálníků v historii. Už jako dvanáctiletý byl poprvé obviněn z krádeží aut a náhrobních kamenů. Na trh s drogami vstoupil v roce 1975, kdy kokain pašoval ve starých letadlových pneumatikách.

Následně spoluzaložil kartel Medellin, který kontroloval většinu drog mířících do Mexika, Portorika a Dominikánské republiky.

Stříbro nebo olovo

Touto strategií se myslí: buď se necháš koupit, nebo zemřeš. O tom svědčí i to, že je zodpovědný za smrt celkem 4 000 lidí, včetně prezidentského kandidáta Luise Carlose Galána nebo soudců Nejvyššího soudu. Za největšího rozkvětu vynášel kartel více než 60 000 000 dolarů denně. V přepočtu za každou investovanou korunu dostal dvě stovky nazpět.

Lidmi byl ale milován, jelikož stál za výstavbou fotbalových hřišť, nemocnic, škol a kostelů.

Vězení si postavil sám

V roce 1991 se vydal kolumbijské vládě, jelikož byl přijat zákon o nevydávání kolumbijských občanů do zahraničí. Výměnou zato přislíbil pozastavení své činnosti. Luxusní vězení zvané la Catedral si sám postavil i včetně únikového tunelu. Když se ho o rok později snažili přemístit do opravdového vězení, podařilo se mu utéct. V roce 1993 ho ale speciální jednotky při přestřelce zabily.

Podle verze jeho blízkých přátel se ale zastřelil sám, aby se nedostal do amerického zajetí.

Po jeho smrti se Medellinský kartel rozpadl.

Amado Carrillo Fuentes (1956 – 1997)

Jmění: 25 000 000 000 dolarů

Fuentes se dostal k drogám velice snadno. Jeho strýc byl vůdce kartelu Guadalajara. Kartel Juárez převzal poté, co zavraždil předchozího bosse. Pán oblak se mu říkalo kvůli početné flotile letadel, které vlastnil a pravidelně jimi převážel kokain do Spojených států.

Smrtelná změna identity

Když se ho snažily různé vlády dopadnout, podstoupil v roce 1997 v Mexiku plastickou operaci, aby si úplně změnil obličej. Během operace zemřel zřejmě na komplikace způsobené léky nebo na selhání respirátoru. O 3 měsíce později byli oba lékaři, kteří prováděli operaci, nalezeni mrtví v betonu, přičemž jejich těla vykazovala známky mučení.

Dawood Ibrahim Kaskar (*1955)

Jmění: 6 700 000 000 dolarů

Dawood Ibrahim patří mezi nejhledanější zločince světa. Už jako mladý založil 70. letech v Bombaji spolu se svým bratrem syndikát D-Company. Tato organizace má na svědomí nájemné vraždy a obchodování s drogami. Tyto obchody putují přes jižní Asii, Střední východ a Afriku. Podílí se na velké přepravě drog do Anglie a západní Evropy.

Spolupráce s Al-Kájdou

Celá organizace se trvale snaží destabilizovat indickou vládu prostřednictvím terorismu a občanských nepokojů. Údajně je zodpovědný za bombové útoky v Bombaji v roce 1993 a má úzké styky s Al-Kajdou, která mu má pomáhat s ukrýváním se v Pákistánu. Na jeho hlavu je vypsaná odměna 25 milionů dolarů.

Khun Sa (1934 – 2007)

Jmění: 5 000 000 000 dolarů

Khun Sa byl šanský vojenský velitel a drogový boss, který prosperoval především díky obchodu s opiáty a heroinem. Na konci čínské občanské války (1927-1950) utekl do Barmy, kde vybudoval regulérní armádu tvořenou stovkami mužů. Cílem bylo vytvořit Šanský stát oddělený od Barmy. V drogové činnosti dohlížel na výrobu a transport opiátů do jihovýchodní Asie.

Heroinový Zlatý trojúhelník

Po zabrání hranic mezi Thajskem a Barmou se stal hlavní dealerem pro pašování opia v tzv. Zlatém trojúhelníku (Barma, Laos, Thajsko). Od roku 1974 do roku 1994 pocházel z 80 % veškerý pouliční heroin New Yorku právě ze Zlatého trojúhelníku. V roce 1988 nabídl prodat celou zásobu heroinu australské vládě za 50 milionů dolarů s tím, že zastaví veškerý svůj drogový obchod.

Australská vláda odmítla.

Nakonec ho v roce 1996 dopadla policie, ale vzdal se barmské armádě, která ho do USA nikdy nevydala.

Jose Gonzalo Rodriguez Gacha (1947 – 1989)

Jmění: 5 000 000 000 dolarů

Gacha se narodil v chudé rodině. Už jako mladý se nechával zaměstnávat jako nájemný vrah pro různé organizace. V tomto prostředí se seznámil s obchodníky s drogami. Poté se přestěhoval do Bogoty, kde se setkal s královnou kokainu, Veronicou Riverou de Vargas. Ta ho představila Pablo Escobarovi, se kterým spoluzaložil kartel Medellin.

Brzy se stal průkopníkem nové trasy obchodu přes Mexiko do Spojených států, především do Kalifornie a Texasu.

Mstitel proti všem

Gacha postavil jednu z největších laboratoří v džungli, kde pracovalo více než 2 000 lidí. Když začala kolumbijská vláda bojovat proti kartelu, sám organizoval politické únosy a bombové útoky proti policistům, soudcům a členům vlády. V roce 1989 byl při přestřelce nejprve zraněn do nohy, posléze ho trefil kulomet z vrtulníku přímo do obličeje.

Gilberto Rodriguez Orejuela (*1939)

Jmění: 3 000 000 000 dolarů

Gilberto spolu se svým bratrem Miguelem založil v 70. letech kartel Cali. Jako ostatní bratři začínali s marihuanou, v 80. letech rozšířili svoje „portfolio“ o kokain. Na rozdíl od konkurenčního Medellinu měl kartel Cali sklon spíše ke korupci než k násilí a soustředil se především na vydělávání peněz.

Skrýš v koupelnové skříňce

Po pádu Pabla Escobara se kolumbijské úřady zaměřily právě na Cali a v roce 1995 Gilberta zatkla policie. Jen o několik dní dříve, když policie prohledávala Gilbertův domov, se skrýval v duté koupelnové skříňce s nádržkou na kyslík. Policie chytila i jeho bratra. V roce 2006 soud oba bratry odsoudil k třicetiletému vězení.

Carlos Lehder (*1949)

Jmění: 2 700 000 000 dolarů

Carlos Lehder se proslavil jako jeden ze zakladatelů kartelu Medellin. S nelegálním obchodem začal velmi brzo. Dodával rodinnému obchodu s auty kradená americká vozidla a obchodoval s marihuanou. V té době ho poprvé zatkli a umístili do federálního vězení ve Spojených státech. Po propuštění se rozhodl kšeftovat s kokainem.

Drogy za státní dluh

Vylepšil systém pašování drog pomocí malých letadel, které nebylo možné spatřit na radarech. V 70. letech si díky výnosům z drog koupil ostrov na Bahamách, který sloužil jako centrála rozvážky drog do USA a Kolumbie. Jeho jmění narostlo do takových výšin, že dvakrát nabídl Kolumbii, že zaplatí celý její státní dluh výměnou za volný obchod s drogami.

Lehder byl nakonec Spojenými státy dopaden a odsouzen na doživotí.

Griselda Blanco (1943 – 2012)

Jmění: 2 000 000 000 dolarů

Griselda pocházela z komplikované rodiny, proto už od svých 11 let trávila čas na ulici, kde se živila nějaký čas jako prostitutka. Údajně už v té době měla na svědomí únos, loupeže a postřelení dítěte. Svoji drogovou kariéru rozjela se svým manželem v 60. letech v New Yorku.

Přezdívku Černá vdova si vysloužila tím, že svého prvního a třetího manžela zastřelila.

Plat 80 milionů dolarů měsíčně

Po pronásledování policií se přestěhovala do Miami, kde její obchod se enormně zvyšoval. Drogová válka byla v plném proudu a poptávka po kokainu stále stoupala. Měsíčně si přišla na desítky milionů dolarů. Vymyslela několik důmyslných obchodních metod, jako například speciální spodní prádlo, které umožňovalo pašovat až dva kilogramy kokainu. Vymyslela i unikátní způsob vraždy, tzv.

motorcycle asassin, kdy jeden muž řídí motorku a druhý střílí na svou oběť. O 30.

let později byla zastřelená stejným způsobem.

Joaqin „El Chapo“ Guzmán Loera (*1957)

Jmění: 1 000 000 000 dolarů

El Chapo neboli Prcek měl krušné dětství. S drogami se setkal už v 15 letech, kdy prodával marihuanu. O pár let později přešel k pašování tvrdých drog a organizovanému zločinu. Jeho výdělky šly především z obchodu s kokainem, metanfetaminem, heroinem a extází. Jeho moc vzrostla, když rozšířil svoje obchody do Číny a Thajska.

Útěk klimatizovaným tunelem

Guzmán se proslavil především svými útěky z vězení. Když uprchl v roce 2001 poprvé, Spojené stá ve své ty na něj vypsaly odměnu 5 000 000 dolarů. V roce 2014 byl chycen, ale o rok později provedl svůj nejslavnější útěk. Jeho komplici pro něj vykopali 1,6 m dlouhý tunel s klimatizací a osvětlením. Na svobodě ještě stihl poskytnout rozhovor herci Seanu Pennovi.

V roce 2016 byl znovu zadržen a vydán do USA.

Více z Planeta Země

Přízrakem lesů Serengeti je královská leopardice

Planeta Země2.5.2022

S Davidem Attenboroughem za objevem desetiletí!

Planeta Země10.3.2022

Surikaty, tvorové, které nelze nemilovat

Planeta Země3.2.2022

Záhady kolem bermudského trojúhelníku nepřestávají udivovat

Planeta Země10.1.2022

Majitelé nejlepšího sluchu zvířecí říše: Slyší, kde se co šustne!

Planeta Země9.12.2021

Sloužilo Stonehenge jako obří hudební nástroj?

Planeta Země6.12.2021

Strašák jménem roztroušená skleróza: Pozvolna vás vyřadí z provozu!

Planeta Země2.12.2021

Jak bezpečně rozpoznat lháře?

Planeta Země29.11.2021

Kolik megapixelů má lidské oko?

Planeta Země25.11.2021
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

První filmová superstar se otráví jedem na mravence!
epochaplus.cz

První filmová superstar se...

Zesláblá postava světlovlasé Florence Lawrenceové...
Kotník dokáže zkomplikovat pohyb
panidomu.cz

Kotník dokáže zkomplikovat...

Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží...
Kukuřice pečená v troubě
tisicereceptu.cz

Kukuřice pečená v troubě

Ingredience 4 kukuřičné klasy 3 lžíce oleje 1 lžička...
Zavře ji rodina do léčebny?
nasehvezdy.cz

Zavře ji rodina do léčebny?

Autonehoda, odmítnutí...
Odtrhli nás od sebe na dlouho
skutecnepribehy.cz

Odtrhli nás od sebe na dlouho

Někdy se přihodí věci, které se...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
„MASAKRY“ ON-LINE: Co vidí satelity?
21stoleti.cz

„MASAKRY“ ON-LINE: Co...

Nikdy v historii médií nebylo tak...
Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom
epochanacestach.cz

Labské údolí: Famózní...

Labské údolí je samo o sobě...
Oslava nekompromisní kvality
iluxus.cz

Oslava nekompromisní kvality

Švýcarská hodinářská manufaktura...
Stojí v Indii chrám pokrytý tunou zlata?
enigmaplus.cz

Stojí v Indii chrám pokrytý...

Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém...
Proč se Francouzi báli papírových peněz jako čert kříže?
epochaplus.cz

Proč se Francouzi báli...

„Dosáhnete obrovských zisků ze zámořských...
Proč se zbavila svého majetku?
nasehvezdy.cz

Proč se zbavila svého majetku?

Před pár měsíci se...