Odrazí se tady, odrazí se tam a pak se střemhlav vrací k vám. Zuby už si na ni brousí dvojice páček, která ji v mžiku znovu uvede do oběhu. A zatímco kulička létá jako splašená, skóre na elektronickém displeji utěšeně narůstá.
Na počátku pinballu jsou nejrůznější hry, ve kterých jde o to dostat svou kouli co nejblíže cíli. Zmiňovány jsou hlavně bocce a bowls, dva sporty, připomínající pétanque. Z nich se postupně vyvinou další hry, evokující pro změnu kulečník.
Koule už se nehází, nýbrž odpalují tyčemi, přičemž dráhu jim často kříží nejrůznější překážky. Z venkovních trávníků se takové aktivity následně přestěhují dovnitř na stoly.
Místo tága pružina
V druhé polovině 18. století je ve Francii velmi populární hra s názvem bagatelle, jakýsi hybrid kulečníku, ve kterém jde o to dostat s pomocí tága koule do jamek v nakloněném stolu, kolem kterých se nacházejí nejrůznější překážky.
Ještě před koncem století je tágo nahrazeno pružinou, s pomocí které se koule vystřelují. Britský vynálezce Montague Redgrave (1844–1934) pak hru ještě vylepší.
Z koulí se stanou kuličky, celá deska se zmenší tak, aby se vešla na bar či pult, vylepšen je i pružinový mechanismus a „hřiště“ se ještě více nakloní. V roce 1871 si Redgrave svůj výtvor nechá patentovat, čímž se v podstatě zrodí moderní verze pinballu.
Konečně páčky
Pravda, do dnešní podoby jí leccos schází. Třeba páčky, kterými se snaží hráči udržet kuličku déle ve hře.
Už zmíněné pružinové odpalovací zařízení jim musí stačit až do roku 1947, kdy se objeví Humpty Dumpty, historicky první pinballový automat s „flippers“, tedy odpalovacími páčkami. Má jich rovnou šest. Pinball tehdy prožívá zlatý věk.
Konec války nažene Američany do barů a podobných podniků, aby tu u hracích automatů zapomínali na prožité hrůzy. V tu chvíli už má pinball za sebou elektrifikaci.
Pinball vs. videohry
V 70. letech přijde další výrazná evoluce – mikroprocesory, jejichž zavedení katapultuje pinball do kategorie elektronických her. Přibudou digitální displeje, které hráčův um doplňují nejrůznějšími animacemi. Ty jdou ruku v ruce se zvukovými efekty.
Jenže uplyne pár let a pinballový boom utrží pořádnou ránu – videoherní automaty. Jejich provozovatelům přinášejí podstatně více peněz a navíc nejsou tak náročné na údržbu. A tak během 80. let postupně vytlačí pinball na okraj zájmu.
Díky konkurenci začnou pinballové stroje opět měnit podobu – přibudou nejrůznější rampy, propracované světelné show, některé automaty začnou dokonce mluvit.
Pinballová renesance
V 90. letech se nakrátko podaří zažehnout pinballovou renesanci. A to mimo jiné díky licencím k populárním filmům a ikon té doby. Pinball v duchu krále popu Michaela Jacksona (1958–2009) tak například po celou dobu hraje jeho písničky.
Důležité jsou také pestré barvy a halda světelných efektů. S koncem 90. let ovšem začne zájem o pinball opět slábnout. Respektive se přesune na počítače a domácí konzole. V posledních letech ovšem začíná fanoušků klasických strojů opět přibývat. Dokonce se pravidelně koná i pinballové mistrovství světa.