Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Pletky s ďáblem: České hvězdy stříbrného plátna, které spolupracovaly s nacisty!

Byli slavní, krásní a obdivovaní. Herci byli v době první republiky považováni za sečtělé, kulturní intelektuály. Někteří z nich bohužel podlehli nátlaků Němců a během okupace s nimi kolaborovali. O které hvězdy šlo? A proč to dělaly?

Lída Baarová (1914–2000)

Život krásné české herečky poznamenala nálepka kolaborantky s nacismem, kterou získala poté, co vyšel najevo její milostný poměr s říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem (1897–1945). Nikdy se jí už nezbavila.

Své umělecké jméno Baarová si zvolila podle spisovatele Jindřicha Šimona Baara, který byl rodinným přítelem a jejím velkým vzorem. Vlastním jménem se jmenovala Ludmila Babková. Ve 30. letech se stala vyhledávanou filmovou herečkou, točila až šest filmů ročně.

Měla vztah s režisérem Karlem Lamačem a zamiloval se do ní i Vlasta Burian, který se kvůli ní chtěl rozvést.

Svou krásou zamotala hlavu mnoha mužům.
Svou krásou zamotala hlavu mnoha mužům.

Miloval ji ministr nacistické propagandy

Od roku 1935 začala natáčet v Německu, kde se záhy stala populární. Zamiloval se do ní ale Joseph Goebbels, který ji nepřestal uháněl. Byl ochoten se kvůli ní zříct svého vysokého postavení i opustit manželku. Baarová to líčila takto:

„Zájem pana ministra o mne se však projevoval víc a víc různými pozváními, květinami k premiérám. Na všechny moje premiéry chodil, kruh se kolem mne stále více a více svíral.

Bránila jsem se…, ale neubránila.“ Tento vztah se ovšem nelíbil samotnému Adolfu Hitlerovi, který manžele Goebbelsovy dával za vzor jako dokonalou německou rodinu a Magdu Goebbelsovou jako ideál německé ženy a matky. Na Hitlerův příkaz tak musela Baarová Německo opustit.

Za svoji krásu zaplatila krutou daň

Po skončení války byla vyšetřována Američany, ve vězení strávila 16 měsíců. Nakonec jí nebylo prokázáno ani udavačství, ani podpora nacismu.

Za hereččin románek ale zaplatily životem její matka, která dostala infarkt při výslechu, i sestra Zorka Janů, rovněž herečka, které jako příbuzné kolaborantky zakázali hrát v divadle, proto spáchala sebevraždu.

Baarová se po návratu z vězení provdala za loutkaře Jana Kopeckého, později za rakouského lékaře Kurta Lundwalla. Dožila v Salcburku.

Vlasta Burian (1891–1962)

Byl mužem mnoha talentů, ne nadarmo se mu přezdívá Král komiků. Jako nadějný sportovec působil po přestěhování z Liberce do Prahy jako brankář ve Viktorii Žižkov a ve Spartě, věnoval se i cyklistice a tenisu. Pak jeho sportovní aktivity ustoupily divadlu.

Své bavičské nadání nejprve předváděl před přáteli, později už profesionálně. Byl i skvělý mim a imitátor, dokázal věrně napodobit ptáky, zvířata, hudební nástroje, gramofon či větrák.

Zavřen byl kvůli vynucenému obvinění Lídy Baarové.
Zavřen byl kvůli vynucenému obvinění Lídy Baarové.

Fenomenální komik trpěl maniodepresí

Proslavily ho komediální role ve filmu, byl však i ředitelem vlastního divadla, kde udělal hvězdy z Jaroslava Marvana či Jindřicha Plachty. Ač na jevišti bavil davy, v soukromí byl melancholický a náladový, trpěl maniodepresivními stavy.

V Dejvicích měl luxusní vilu, kde zaměstnával nejlepšího kuchaře té doby, Jaromíra Trejbala. Byl i štědrým mecenášem, podporoval sportovce, ale věnoval například také lachtany pražské zoo. Ke zlomu v jeho popularitě došlo v roce 1944, kdy mu divadlo zavřeli Němci.

Obvinění z kolaborace na udání Baarové

Po válce byl uvězněn do cely s esesáky a kriminálníky, kteří ho ponižovali. Propuštěn byl na intervenci Jana Masaryka.

Následně byl znovu odsouzen na základě lživého a vynuceného obvinění Lídy Baarové za kolaboraci s německými okupanty na několik měsíců těžkého žaláře a k pokutě půl milionu korun. Přišel tudíž i o svou vilu.

Byl obviněn z toho, že zesměšňoval exilovou vládu, hostil ve své vile německé okupanty včetně protektora K. H. Franka, a dokonce že hajloval. Rehabilitován byl až v roce 1994 poté, co divadelní historik Vladimír Just prosadil znovuprojednání jeho případu.

Adina Mandlová (1910–1991)

Otec ji velice rozmazoval, ostatní jí například museli vykat, měla předurčenou skvělou budoucnost. Když jí bylo osm let, otec zemřel a její život se změnil.

Matka si vodila domů „strýčky“, jeden z otčímů ji údajně i znásilnil.  V 16 letech poslali Adinu do penzionátu, ze kterého byla za špatné chování vyloučena. Začala se věnovat herectví, prorazila hlavně díky herci Hugo Haasovi, se kterým i žila. Její postelí prošla řada mužů, vdaná byla celkem čtyřikrát.

Mandlová byla jednou z nejobsazovanějších hereček té doby.
Mandlová byla jednou z nejobsazovanějších hereček té doby.

Byla milenkou říšského protektora?

Během války sice natočila pouze jeden německý film, ale hojně udržovala osobní kontakt s řadou prominentních představitelů nacistického režimu. Kolovaly o ní pomluvy, že byla milenkou samotného K. H. Franka (1898–1946), ministra pro Protektorát Čechy a Morava.

Po válce proto byla zatčena a obviněna z kolaborace. Ve věznici na pražském Pankráci strávila tři měsíce. K filmu se už vrátit nemohla, tehdejší ministr kultury jí jasně řekl: „Milostivá, vaše filmy se už nikdy v Československu hrát nebudou.

Klid našla až ve vztahu s homosexuálem

Provdala se tedy z rozumu za Josefa Kočvárka, který vstupem do RAF získal britské občanství. Spolu se dostali do Anglie. Mandlové se tam ale příliš nelíbilo. V roce 1949 se seznámila s Benem Pearsonem, který navrhoval kostýmy pro divadlo.

Mandlová se s ním spřátelila, a ač byl Ben homosexuál, později se i vzali. Pobývali dlouhá léta poklidně na Maltě, odkud je vyhnala až změna režimu.

Odstěhovali se do USA, kde žili až do Benovy smrti v roce 1990. Mandlová se poté rozhodla vrátit do Čech, kde dožila. Zemřela v příbramské nemocnici v červnu 1991.

Čeněk Šlégl (1889–1970)

Narodil se jako Čeněk Schlögel v česko-německé rodině na pražském Žižkově, hlásil se k české národnosti. Hrát začínal v malých divadlech v Táboře a Praze, až mezi roky 1925 a 1944 působil v Divadle Vlasty Buriana.

Ve filmu hrál postavy aristokratů a velkoprůmyslníků, často po boku Buriana či Oldřicha Nového. Věnoval se i režii, napsal scénáře k jedenácti celovečerním filmům.

Šlégr chtěl chránit rodinu, jelikož byl jeho příbuzný Žid.
Šlégr chtěl chránit rodinu, jelikož byl jeho příbuzný Žid.

Vše pro rodinu, i kolaborace

Během okupace se stal členem Vlajky, nacionalistického a fašistického hnutí. Pod pohrůžkou vězení pak účinkoval v několika propagandistických skečích v rozhlase, jež parodovaly exilovou vládu (k témuž byl přinucen i Burian).

V roce 1942 napsal na naléhání gestapa a čelních nacistů román Návrat s antisemitskými pasážemi. Získal i nacistické vyznamenání – Svatováclavskou orlici, na základě toho přišel o téměř všechny přátele a vypískali ho i diváci Burianova divadla. Vše však činil kvůli tomu, aby ochránil rodinu, jeho zeť byl totiž Žid.

Za své „hříchy“ tvrdě pykal

Po válce byl za kolaboraci odsouzen k trestu těžkého žaláře v délce trvání 6 měsíců, jež si odpykal na nucených pracích. Doživotně mu byla zakázána umělecká činnost, takže pracoval i přes zdravotní problémy na dělnických pozicích.

Žil osamocený, žena mu zemřela a dcera emigrovala, ve vilové čtvrti Třebešín v pražských Strašnicích, a to v bytě vily, jež mu kdysi patřila.

Později se ukázalo, že své postoje za protektorátu předstíral a prokazatelně zachránil několik životů, včetně židovských.

Nataša Gollová (1912–1988)

Vlastním jménem Nataša Hodačová pocházela ze zámožné rodiny. Umělecké příjmení si zvolila po dědečkovi, významném českém historikovi. Byla jazykově nadaná, hovořila anglicky, francouzsky, německy a rusky.

V roce 1955 získala angažmá v Divadle satiry Jana Wericha (později ABC). Největší popularitu jí ale vynesl film. Díky komediálnímu talentu točila za protektorátu jeden film za druhým.

Gollová měla velký komediální talent.
Gollová měla velký komediální talent.

Milence přebrala Mandlové

Milostný vztah udržovala s Wilhelmem Söhnelem, který zastával významnou funkci v Československém filmovém ústředí, které mělo za německé okupace dozor nad českou kinematografií. Söhnela přebrala Adině Mandlové, se kterou byly do té doby dobré přítelkyně.

Hrála i v německém filmu, čímž si vysloužila pověst kolaborantky s nacismem. Nezbavila se jí, ani když se na sklonku války přihlásila jako dobrovolnice pro péči o vězně v internačním táboře v Terezíně, kde se sama nakazila tyfem.

Stopka na 10 let

Po válce byla obviněna z kolaborace. I když bylo tažení proti ní nakonec zastaveno, její kariéru to na deset let násilně přerušilo, a později se už nikdy nevyrovnala dřívějším úspěchům.

Na filmová plátna se vrátila až v 50. letech, kdy si zahrála Sirael v komedii Císařův pekař – Pekařův císař, posléze spíše epizodní role s výjimkou tetičky Fany ve filmu Drahé tety a já.

Zemřela téměř opuštěná v domově důchodců v pražské Krči, je pohřbena na Vyšehradském hřbitově.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz