Zpočátku to vypadá jako běžné nachlazení. Pak se přidá bolest hlavy a uší, vysoké teploty nebo i zvracení a poruchy vědomí. Náš organismus napadly pneumokoky. Nakazit se jimi není vůbec těžké. Ochranou proti nim je očkování.
Pneumokoky jsou bakterie, které se vyskytují všude kolem nás, běžně na sliznicích horních cest dýchacích.
Jejich zákeřnost ale spočívá v tom, že ve chvíli, kdy se obranný mechanismus sliznice poruší – například poraněním nebo virovým zánětem – mohou se šířit do oblastí, kde se běžně nevyskytují, a udělat tam „paseku“. Nejčastěji způsobují tzv.
neinvazivní choroby, jako je zánět středního ucha, vedlejších nosních dutin apod., které se dají poměrně dobře léčit.
Když má ale člověk porušenou imunitu, invazivní typy pneumokoka jsou schopné proniknout do krve a do orgánů, kde se bakterie běžně nevyskytují a způsobit těžký zápal plic, zánět mozkových blan, pobřišnice nebo otravu krve. A tam už jde o život.
Jak se šíří
Pneumokoková infekce se šíří kontaktem s lidmi, nejčastěji kapénkovou nákazou při kašli a rýmě. Ideální prostředí je v uzavřených místnostech plných lidí.
Pokud vaše dítě chodí do školky či jeslí nebo tam má staršího sourozence, onemocnění si předávají mezi sebou. Snadno také nakazí třeba babičku a dědečka, kteří mohou být oslabení jiným chronickým onemocněním, což je u seniorů časté.
Příznaky
Pneumokoky způsobují především respirační onemocnění. Mezi nejčastější příznaky tedy patří horečka, rýma, kašel, bolesti ucha či hlavy.
K neinvazivním formám pneumokokové infekce patří např. zánět středního ucha. Invazivní formy infekce, to jsou zánět plic či zánět mozkových blan.
Léčba
Na lehčí formy nemocí se používají léky na rýmu, kašel, teplotu a bolest. Při komplikovanějším průběhu je nutná léčba pomocí antibiotik. Opakovaným zánětům způsobeným pneumokokovými infekcemi lze předejít pomocí očkování.
Chrání před zánětem středního ucha (spousta rodičů o tom neví), mozkových blan či závažným zápalem plic.