Jeden z nejvýznamnějších osmanských sultánů Sulejman I. (1494 – 1566) známý v Turecku jako Zákonodárce a v Evropě jako Nádherný zamřel v září 1566 při obléhání Szigetváru na jihu dnešního Maďarska.
Přestože byl nakonec pohřben v Istanbulu, jeho srdce a vnitřnosti byly pohřbeny ve zlaté nádobě v místě, kde zemřel. Přesná lokalita tohoto hrobu byla ztracená posledních 450 let.
Historici dosud znali pouze hrubé umístění hrobky, která byla vztyčena v místech, kde stál sultánův stan. Sulejman I. zemřel 5. nebo 6. září 1566 uprostřed svého třináctého válečného tažení předtím než jeho armáda porazila uherskou armádu a dobyla Szigetvár.
Jeho poradci se přitom chtěli vyhnout mocenskému vakuu, které vzniklo po jeho smrti, a proto jí tajili, než se jeho syn Selim II. (1524 – 1574) ujal trůnu.
Pomohly historické záznamy
Ve snaze nalézt Sulejmanovu ztracenou hrobku strávili archeologové poslední tři roky průzkumem okolí hradu. Jako vodítko přitom použili historické archivní registry, ze kterých víme, o jaký typ stavby se jednalo.
„Dálkový průzkum odhalil několik budov, u kterých se zdálo, že mají podobné rozložení jako Sulejmanovo mauzoleum v Istanbulu.
Jedna z budov je téměř přesně orientovaná směrem k Mekce,“ řekl Norbert Pap, archeolog z univerzity ve jihomamaďarském městě Pécs, který vykopávky vedl.
Když tým zahájil vykopávky, objevil velkou cihlovou budovu se stěnami pokrytými kamennými dlaždicemi. Centrální prostor měl rozměry asi 8 x 8 metrů.
Zloději sice někdy v 17 století prokopali středem velký příkop, ale naštěstí mnoho z dekorativních prvků, které odrážejí styl dekorací ze Sulejmanova mauzolea, zůstalo nedotčeno. K potvrzení náletu však bude nutný další výzkum.