Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Poetické Salcbursko i pro nesportovce

Je to blízko a mají tam krásně. A nemyslete si, že taková zimní dovolená je jen pro šílence, kteří se chtějí řítit z kopců skoro kolmo dolů, a nebo šplhat po zamrzlých vodopádech.

Wellness oázy a odpočinková turistika, to jsou hlavní nelyžařské nabídky regionu. Výlety po okolí se dají zpestřit bruslením, hledáním pokladů čili geocashingem nebo ochutnáváním místních specialit na Via Culinaria.

Ovšem ani sjezdovek se nesportovci, starší generace a ti, kteří na lyžích už dlouhá léta nestáli, nemusejí bát. Pohodovou metodou, a dokonce i s instruktorem mluvícím česky si mohou osvojit základní výcvik a ztratit ostych, či dokonce strach před sjezdovkami. Takže co můžete čekat konkrétně?

Zimní turistika

Koho lákají hlavně krásy krajiny, může zkusit Zell am See. Vycházky kolem zamrzlého jezera se dají zpestřit bruslením. Atraktivním cílem jsou také ledovcové jeskyně, vyrazit se tam dá s průvodcem i na vlastní pěst.

Z místních zimních středisek se Schmittenhöhe chlubí elegantní lanovkou designu Porsche, z vrcholové stanice je navíc úchvatný výhled na okolní třítisícovky.

V dalším středisku Maiskogel se můžete úplně nelyžařsky svést na první celoročně otevřené horské dráze v Salcbursku. Po kolejnicích se projedete 1300 metrů až 40 km/h rychlostí do údolí, čímž patří tato horská dráha k nejdelším na světě.

Řádění na sněhu

Kdo lyžovat nechce, ale pohybu na sněhu se nebrání, ten může využít i nabídky na netradiční atrakce a sporty. Čím dál oblíbenější je airboarding, zimní zábava, která se zrodila ve Švýcarsku.

Jezdí se vleže na břiše na vysokém nafukovacím polštáři s polyuretanovým povrchem a skluznou vrstvou na spodní části. Je to měkké a pohodlnější než sáňky. Nutná je přilba, protože se jezdí hlavou dopředu.

K dispozici je vybavení i pro známější atrakce jako snowtubing, kdy sjíždíte speciální tratě v nafukovacích člunech, nebo zorbing, kdy se pohybujete v nafukovacích plastových koulích.

Vyzkoušet se dá také lezení po ledu, ať už na zamrzlých ledopádech nebo uměle vytvořených ledových věžích.

Via Culinaria

Tak se nazývá poznávací trasa pro labužníky, kde můžete ochutnat například Pinzgauský pivní sýr, znamenité Pinzgauské hovězí, zvěřinu z Pongau nebo pastevecký sýr z Tennengau.

Kromě místních specialit lákají restaurace i na jídla kreativní, vytvořená špičkovými šéfkuchaři, neboť na trase leží více než 70 luxusních restaurací. Kdo raději zůstane v lidovějším prostředí, má na výběr z více než dvacítky selských dvorů a horských chalup.

Zastávky vedou i přes vyhlášená místní lahůdkářství, cukrárny, pivovary a palírny. Pro lepší orientaci je celá trasa rozdělena na sedm tematických, kde je i trasa s ochutnávkami místního piva a destilátů. Svou kulinární trasu mají i milovníci sladkostí nebo zájemci o místní sýry.

Geocashing

Tuto celosvětově oblíbenou zábavu na hledání pokladů podle přesných zeměpisných souřadnic si můžete zahrát v Hochkönigu. V turistickém středisku dostanete GPS a mapu pokladů. Cílem hry je tajemnou ukrytou věc najít, popsat a vyměnit za jinou.

Kdo se s touto hrou ještě nesetkal, najde podrobný popis zde www.geocaching.cz.

Luxus v chalupě

V ubytování se rozšiřuje zajímavý trend – vedle velkých horských chalup, penzionů a hotelů se prosazuje ubytování v soukromí, ale s dokonalým zázemím.

Zvenku tradiční alpské dřevěné usedlosti a sruby uvnitř s rustikálním nábytkem, ale také se saunami, infrasaunami a whirlpooly. Veškeré pohodlí velkých hotelů, přitom v intimním prostředí, pro jednu až dvě rodiny.

Lázně

Horské středisko Bad Gastein je současně známým lázeňským a wellness rezortem díky termálním pramenům. Hotely tu proto běžně nabízejí i možnost koupání v bazénech s léčivou termální vodou.

Unikátem jsou pak místní radonové lázně v prostorách někdejších důlních štol. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, horních cest dýchacích a poruchy imunitního systému.

 Bazény s termální vodou nabízejí také hotely v sousedním městečku  Bad Hofgastein. A ještě jeden tip pro milovníky koupání: V Zell am See se nachází nejmodernější wellness komplex v Rakousku s prosklenými bazény s úchvatným výhledem na ledovec Kitzsteinhorn.

Lyžování

Pro falešné i skutečné začátečníky jsou na míru šité třídenní kurzy, které mají odbourat zábrany a strach z jízdy na lyžích. Proto kurzy probíhají bez drilu a stresu, důraz se klade na uvolněnou atmosféru.

Lyžařské školy své metodě velice věří, protože nabízejí záruku vrácení peněz, pokud za určenou dobu nenaučí zájemce lyžovat. Zatím si prý nikdo pro peníze nepřišel.

Kromě poplatku za lyžařský kurz by nespokojení účastníci dostali zpět také částku za půjčení lyží a za permanentku. Tyto výhodné kurzy ale neprobíhají po celou sezonu, takže je třeba si termín zjistit a rezervovat.

Jinou specialitou jsou lyžařské školy pro lidi nad 50 let, kteří by se vedle mladších účastníků cítili nepříjemně.

Pro lyžaře: Jeden skipas pro celé Salcbursko

Salcburská Super Ski Card platí pro 22 lyžařských regionů a celkem více než 2550 kilometrů sjezdovek. Dá se využít jako skipas na 3 – 14 dní, sezonní karta nebo desetidenní karta pro jednotlivé dny.

… a další zajímavá čísla

2200 km běžeckých tratí

120 sáňkařských drah

2600 km zimních turistických tras

68 kluzišť a bruslařských ploch na jezerech

… speciality

Nejdelší osvětlená sjezdovka pro noční lyžování se nachází v Bad Hofgasteinu, je 8 km dlouhá a s 1440 m výškovým rozdílem.

Opravdovým adrenalinovým zážitkem je pak nejdelší a nejrychlejší lanová skluzavka Flying Fox XXL v Leogangu.

Patrně nejdelší sáňkařská dráha světa je v Brambergu na Wildkogelu, měří 14 km.

Zell am See je zimní středisko spojené s přilehlým Kaprunem. Lyžuje se tu až v třítisícových výškách na ledovci Kitzsteinhorn. Dole v údolí je stejně atraktivní zamrzlé jezero Zeller See, kde se dá bruslit nebo podnikat výlety kolem břehů. Mezi typickými místními jídly určitě najdete i patrně nepopulárnější rakouský dezert císařský trhanec čili Kaiserschmarn. Trend velí uchovat tradiční ráz alpských stavení. Za termálními prameny se dá vyrazit do horských lázeňských středisek Bad Gastein a Bad Hofgastein.
Související články
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště.   V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly […]
Uvažujete o papouškovi? Sousedům by mohla vadit jeho hlučnost. Holoubek diamantový komunikuje téměř neslyšitelným pípáním, je roztomilý a hodí se i pro chovatele začátečníky.   Jedná se o nenáročného klidného ptáčka, který většinu dne jen posedává. Hodně času tráví na zemi, kde sbírá zbytky semínek Jeho domovinou je prakticky celá Austrálie s výjimkou pobřežní oblasti. […]
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně […]
Když touha po jedinečnosti nezná hranic, vznikají skvosty, které nemají obdoby. Tak jako nadstandardní úprava, která z vozu za 200 000 dolarů učinila klenot, jehož hodnota dnes přesahuje desetinásoběk. Tajemství se ukrývá v exkluzivním laku s diamantovým prachem a ručně gravírované střeše, která bere dech.   G-Falcon je manifestem toho, jak daleko může sahat lidská touha po […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz