Lifestyle

Poetické Salcbursko i pro nesportovce

Poetické Salcbursko i pro nesportovce

Je to blízko a mají tam krásně. A nemyslete si, že taková zimní dovolená je jen pro šílence, kteří se chtějí řítit z kopců skoro kolmo dolů, a nebo šplhat po zamrzlých vodopádech.

Wellness oázy a odpočinková turistika, to jsou hlavní nelyžařské nabídky regionu. Výlety po okolí se dají zpestřit bruslením, hledáním pokladů čili geocashingem nebo ochutnáváním místních specialit na Via Culinaria. Ovšem ani sjezdovek se nesportovci, starší generace a ti, kteří na lyžích už dlouhá léta nestáli, nemusejí bát. Pohodovou metodou, a dokonce i s instruktorem mluvícím česky si mohou osvojit základní výcvik a ztratit ostych, či dokonce strach před sjezdovkami. Takže co můžete čekat konkrétně?

Zimní turistika

Koho lákají hlavně krásy krajiny, může zkusit Zell am See. Vycházky kolem zamrzlého jezera se dají zpestřit bruslením. Atraktivním cílem jsou také ledovcové jeskyně, vyrazit se tam dá s průvodcem i na vlastní pěst. Z místních zimních středisek se Schmittenhöhe chlubí elegantní lanovkou designu Porsche, z vrcholové stanice je navíc úchvatný výhled na okolní třítisícovky. V dalším středisku Maiskogel se můžete úplně nelyžařsky svést na první celoročně otevřené horské dráze v Salcbursku. Po kolejnicích se projedete 1300 metrů až 40 km/h rychlostí do údolí, čímž patří tato horská dráha k nejdelším na světě.

Řádění na sněhu

Kdo lyžovat nechce, ale pohybu na sněhu se nebrání, ten může využít i nabídky na netradiční atrakce a sporty. Čím dál oblíbenější je airboarding, zimní zábava, která se zrodila ve Švýcarsku. Jezdí se vleže na břiše na vysokém nafukovacím polštáři s polyuretanovým povrchem a skluznou vrstvou na spodní části. Je to měkké a pohodlnější než sáňky. Nutná je přilba, protože se jezdí hlavou dopředu. K dispozici je vybavení i pro známější atrakce jako snowtubing, kdy sjíždíte speciální tratě v nafukovacích člunech, nebo zorbing, kdy se pohybujete v nafukovacích plastových koulích. Vyzkoušet se dá také lezení po ledu, ať už na zamrzlých ledopádech nebo uměle vytvořených ledových věžích.

Via Culinaria

Tak se nazývá poznávací trasa pro labužníky, kde můžete ochutnat například Pinzgauský pivní sýr, znamenité Pinzgauské hovězí, zvěřinu z Pongau nebo pastevecký sýr z Tennengau. Kromě místních specialit lákají restaurace i na jídla kreativní, vytvořená špičkovými šéfkuchaři, neboť na trase leží více než 70 luxusních restaurací. Kdo raději zůstane v lidovějším prostředí, má na výběr z více než dvacítky selských dvorů a horských chalup. Zastávky vedou i přes vyhlášená místní lahůdkářství, cukrárny, pivovary a palírny. Pro lepší orientaci je celá trasa rozdělena na sedm tematických, kde je i trasa s ochutnávkami místního piva a destilátů. Svou kulinární trasu mají i milovníci sladkostí nebo zájemci o místní sýry.

Geocashing

Tuto celosvětově oblíbenou zábavu na hledání pokladů podle přesných zeměpisných souřadnic si můžete zahrát v Hochkönigu. V turistickém středisku dostanete GPS a mapu pokladů. Cílem hry je tajemnou ukrytou věc najít, popsat a vyměnit za jinou. Kdo se s touto hrou ještě nesetkal, najde podrobný popis zde www.geocaching.cz.

Luxus v chalupě

V ubytování se rozšiřuje zajímavý trend – vedle velkých horských chalup, penzionů a hotelů se prosazuje ubytování v soukromí, ale s dokonalým zázemím. Zvenku tradiční alpské dřevěné usedlosti a sruby uvnitř s rustikálním nábytkem, ale také se saunami, infrasaunami a whirlpooly. Veškeré pohodlí velkých hotelů, přitom v intimním prostředí, pro jednu až dvě rodiny.

Lázně

Horské středisko Bad Gastein je současně známým lázeňským a wellness rezortem díky termálním pramenům. Hotely tu proto běžně nabízejí i možnost koupání v bazénech s léčivou termální vodou. Unikátem jsou pak místní radonové lázně v prostorách někdejších důlních štol. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, horních cest dýchacích a poruchy imunitního systému. Bazény s termální vodou nabízejí také hotely v sousedním městečku Bad Hofgastein. A ještě jeden tip pro milovníky koupání: V Zell am See se nachází nejmodernější wellness komplex v Rakousku s prosklenými bazény s úchvatným výhledem na ledovec Kitzsteinhorn.

Lyžování

Pro falešné i skutečné začátečníky jsou na míru šité třídenní kurzy, které mají odbourat zábrany a strach z jízdy na lyžích. Proto kurzy probíhají bez drilu a stresu, důraz se klade na uvolněnou atmosféru. Lyžařské školy své metodě velice věří, protože nabízejí záruku vrácení peněz, pokud za určenou dobu nenaučí zájemce lyžovat. Zatím si prý nikdo pro peníze nepřišel. Kromě poplatku za lyžařský kurz by nespokojení účastníci dostali zpět také částku za půjčení lyží a za permanentku. Tyto výhodné kurzy ale neprobíhají po celou sezonu, takže je třeba si termín zjistit a rezervovat. Jinou specialitou jsou lyžařské školy pro lidi nad 50 let, kteří by se vedle mladších účastníků cítili nepříjemně.

Pro lyžaře: Jeden skipas pro celé Salcbursko

Salcburská Super Ski Card platí pro 22 lyžařských regionů a celkem více než 2550 kilometrů sjezdovek. Dá se využít jako skipas na 3 – 14 dní, sezonní karta nebo desetidenní karta pro jednotlivé dny.

… a další zajímavá čísla

2200 km běžeckých tratí

120 sáňkařských drah

2600 km zimních turistických tras

68 kluzišť a bruslařských ploch na jezerech

… speciality

  • Nejdelší osvětlená sjezdovka pro noční lyžování se nachází v Bad Hofgasteinu, je 8 km dlouhá a s 1440 m výškovým rozdílem.
  • Opravdovým adrenalinovým zážitkem je pak nejdelší a nejrychlejší lanová skluzavka Flying Fox XXL v Leogangu.
  • Patrně nejdelší sáňkařská dráha světa je v Brambergu na Wildkogelu, měří 14 km.

Více z Lifestyle

Superjachta Bugatti je rychlá jako šíp

Lifestyle1.12.2020

Rozlučte se od srdce

Lifestyle30.11.2020

Okouzlující křivky v domácím prostředí

Lifestyle26.11.2020

Soukromá pohádka v zajetí nekonečna

Lifestyle24.11.2020

Čeští developeři volí atraktivní lokality. Čím je charakteristický nový projekt Byty u parku?

Lifestyle23.11.2020

Bordeaux – Perla Akvitánie

Lifestyle18.11.2020

Pár potravin na dobré trávení

Lifestyle12.11.2020

Elektrická legenda s Cobrou ve znaku

Lifestyle10.11.2020

Angry Beards vypouští brzy novinky

Lifestyle4.11.2020
Lifestyle
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Na mostě se prý zjevují duchové. Několik řidičů kvůli nim málem havarovalo
enigmaplus.cz

Na mostě se prý zjevují duchové....

Zdá se, že nadpřirozeno není při výběru...
Neporazitelný Rocky Marciano: Boxerské legendě dá K.O. až chyba pilota
epochaplus.cz

Neporazitelný Rocky Marciano:...

Dlouhou prohrává na body a vypadá to, že...
Přírodní čili trochu jiné barvy na vlasy
panidomu.cz

Přírodní čili trochu jiné...

Ať už vás k nim přivede zvědavost nebo nežádoucí...
Kdo byl nejohroženější?
21stoleti.cz

Kdo byl nejohroženější?

Dle dat Ústavu zdravotnických informací a...
Před 290 lety byl uloven jelen šestadvacaterák
21stoleti.cz

Před 290 lety byl uloven...

V Národním zemědělském muzeu na zámku Ohrada...
Tajuplný zámek Vinařice a vznik kostela v Sýčině
epochanacestach.cz

Tajuplný zámek Vinařice a...

Ve Vinařicích, nedaleko...
Případ Gypsy Blanchardové: Tak trochu jiná mateřská láska
epochaplus.cz

Případ Gypsy Blanchardové: Tak...

Už od malička trpí leukémií a svalovou...
Katedrála v Chartres: Aplikovaná věda v období gotiky
epochanacestach.cz

Katedrála v Chartres:...

Řekne-li se katedrála...
5 inspirací pro váš domov
panidomu.cz

5 inspirací pro váš domov

Znáte to: Jednoho dne je vše kolem...
Koho skrývá zpěvačka na Bali?
nasehvezdy.cz

Koho skrývá zpěvačka na Bali?

Srdce až usedá, jaké zásadní životní problémy...
Když pryskyřice zavoní
panidomu.cz

Když pryskyřice zavoní

Zapalujete si doma aromalampu, vonnou svíčku nebo...
Tři muži, tři holky a nemluvně
nasehvezdy.cz

Tři muži, tři holky a nemluvně

Mít za manžela nějakého suchara, zřejmě by Olga...