Před velkým zrcadlem s bohatě zdobeným rámem sedí královna a češe si vlasy. „Řekni mi, zrcadlo, kdo je na světě i v zemi zdejší, kdo je nejkrásnější?“ zeptá se. Odpověď, kterou záhy dostane, ji však pobouří…
Pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících si lidé mohou poprvé přečíst v roce 1812, kdy bratři Grimmové vydají knihu svých pohádek. Podle historiků se nechávali při psaní svých příběhů často inspirovat skutečnými událostmi. A nejinak tomu prý bylo se Sněhurkou…
Zamění děti za trpaslíky?
V Německu, odkud Jacob (1785–1863) a Wilhelm (1786–1859) Grimmové pocházejí, se v minulosti objevilo několik žen, jejichž osud byl podobný tomu Sněhurčinu.
Podle současného německého historika Eckharda Sandera se předlohou pro sepsání pohádky stal život Markéty z Waldecku (1533–1554).
Dívka se totiž narodila do hraběcí rodiny, ovládající středoněmecké městečko proslavené těžbou nerostných surovin. „V dolech v té době pracovaly hojně i děti, takže opakováním příběhu mohlo dojít k jejich záměně za trpaslíky,“ myslí si současná americká publicistka Stacy Conradtová.
Markéta velmi špatně vychází se svojí macechou, ambiciózní Kateřinou z Hatzfeldu. V 16 letech proto uteče z domu a zamíří do Bruselu, kde se do ní zamiluje budoucí španělský král Filip II. (1527–1598). Dříve, než si ji ale stihne vzít, dívka za nejasných okolností umírá.
Je laskavá jako anděl
K největším lákadlům bavorského zámečku Lohr v Bavorsku patří bezmála 300 let staré zrcadlo. To je fascinující i z toho důvodu, že jde o jedno z mála tzv. mluvících zrcadel, vyráběné manufakturou v Mohuči.
Ta do něj nainstaluje jednoduchý mechanismus, díky němuž vyluzuje zvuky podobné lidskému hlasu.
Zrcadlo svého času věnuje Kryštof z Erthalu (1689–1748) své druhé ženě Klaudii, která prosluje mimo jiné i tím, že nenávidí manželovy předešlé děti.
Zejména pak jeho dceru Marii, jež od ní musí snášet nejrůznější ústrky. Právě Marie z Erthalu podle některých historiků stojí za zrodem pohádky o Sněhurce. Jak líčí dobové texty, je totiž „laskavá jako anděl“.
Macešinu zvůli však není schopná snášet a jednoho dne z domova uprchne štolami pod zámkem. Odtud prý ona pověst o trpaslících.