Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Posedlí sexem: Zvířata, která milují erotické radovánky více než lidé!

Je sex pro potěšení pouze výhradou člověka? Odpověď zní jednoznačně. Není! I zvířata si dokážou milování užívat a neslouží jim pouze k reprodukci.

V přírodě existují zvířata, která mají možná i vřelejší vztah k sexu než lidé a umějí si ho náležitě užívat – a dokonce i zažívat i orgasmy, které lidé považovali dlouhou dobu za svou výsadu.

Podle pozorování živočichů nejsou výjimečné ani homosexuální vztahy, znásilňování nebo skupinový sex.

Šimpanz bonobo

Výskyt: střední Afrika

Vzhled: Šimpanzi dosahují přibližně 50 kg hmotnosti a výšky asi 95 cm. Dožívají se 35 až 40 let, přičemž většinu času včetně noci tráví na stromech, kde si každou noc zhotovují z větví a listí hnízdo.

Šimpanz bonobo patří mezi velmi inteligentní opice, které se ve svém vývoji oddělily od šimpanzů učenlivých před více než dvěma miliony lety. Podobnost s člověkem ale rozhodně nezapřou. A to především v sexuální oblasti.

Zatímco šimpanzi učenliví používají násilí, aby si sex vynutili, bonobové si ho náležitě užívají, aby násilí mezi sebou odvrátili. Milostný akt jim slouží také k usmiřování nebo začlenění nové samice do skupiny.

Šimpanzí fetiš

Tomuto šimpanzímu druhu vládnou na rozdíl o jiných druhů samice. Ty drží za každé situace při sobě, a to i v případě útoků samců. Mají k sobě natolik blízko, že se nevyhýbají ani společnému homosexuálnímu styku.

Klasický akt probíhá velice podobně jako u člověka, tedy tváří v tvář. Při něm může samice dokonce dosáhnout orgasmu. Samotný sex ale trvá asi jen velmi krátce, okolo čtvrt minuty.

Specifickým sexuálním chováním je praktika zvaná sploshing. Při něm hraje hlavní roli jídlo a tělo partnera. Jídlo pokládají šimpanzi jeden druhému na různé části těla a pojídají ho z něj.

Bonobové se oddávají sexu klidně 50x denně. Během té doby vystřídají i 10 partnerů.
Bonobové se oddávají sexu klidně 50x denně. Během té doby vystřídají i 10 partnerů.

Králík domácí

Výskyt: po celém světě

Vzhled: Králíci mohou vážit mezi 2 až 5 kg. Oproti divokému druhu má silnější zadní končetiny, které využívá k rychlému pohybu a velkým skokům.

Králík domácí je domestikovanou formu evropského králíka divokého, který pochází z Pyrenejského poloostrova. Tam byl už od pravěku oblíbenou lovnou zvěří. Ve středověku pak králíky chovali mniši v klášterech, neboť maso z mláďat se pokládalo za postní pokrm.

Sexuální divoši

Králíci pohlavně dospívají přibližně ve třech měsících a vyznačují se divokým sexuálním chováním. Ještě před aktem mezi nimi probíhají základní rituály, jako je očichávání, tulení, vzájemné čištění, ale také pronásledování samice.

V některých případech dochází i k postříkání partnera proudem moči. Když už dojde k samotnému aktu, dochází u samice k provokované ovulaci. To znamená, že se vajíčka vyplaví až při dráždění pochvy samcem. Ejakulace nastává ihned po zavedení penisu do vaginy.

Je tak rázná, že samec spadne na záda nebo na bok. Během chvíle se opět zvedne a začne se opět pářit.

Ztloustne-li samice, přichází dočasně o možnost mít mladé. Březost se vrátí například dietou, kdy se jí podává jen seno a voda.
Ztloustne-li samice, přichází dočasně o možnost mít mladé. Březost se vrátí například dietou, kdy se jí podává jen seno a voda.

Delfín skákavý

Výskyt: moře a oceány tropického, subtropického a mírného pásu, včetně Středozemního a Černého moře

Vzhled: Tělo má dlouhé 2,5–4 metry a dožívá se 30–36 let. Hřbetní zašpičatělou ploutev mají zřetelně protaženou dozadu.

Delfíni jsou společenští a inteligentní tvorové, kteří žijí ve skupinách po 5 až16 kusech, občas se ale houfují i do větších skupin, kde mají svoje konkrétní postavení, a dokonce i svůj vlastní jazyk i jméno.

A i když vypadají jako mírumilovná stvoření, dokážou být neskutečně zákeřní a brutální.

Únosy a znásilňování

Delfíni provozují sex hned několikrát denně, často pouze pro své potěšení. Není u nich nic výjimečného, že mají i homosexuální styky. Jejich doménou je ale hromadné znásilňování samic.

Tu skupina dvou až tří samců odežene od zbytku skupiny, a pak jí proti její vůli nutí k sexu. Kvůli uspokojování svých potřeb ji drží v zajetí celé týdny, ale i měsíce.

Navíc pokud se delfínům nedostává pravidelného sexu, troufnou si i na jiné zvířecí druhy, včetně člověka. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila i hollywoodská herečka Demi Moore, když plavala v jednom delfináriu a ochočený samec se ji pokusil znásilnit.

Jelikož se delfíni adaptovali na páření ve vodě, jejich penis je zakončený háčkem, kterým se při páření do samičky zasekne.
Jelikož se delfíni adaptovali na páření ve vodě, jejich penis je zakončený háčkem, kterým se při páření do samičky zasekne.

Lev pustinný

Výskyt: Afrika a nevelká část Indie

Vzhled: Samci váží 150–250 kg a samice 90–165 kg. V divočině se lvi dožívají 10–14 let.

Lev pustinný patří mezi jednoho ze čtyř druhů velkých koček rodu Panthera a po tygrovi je druhou největší kočkovitou šelmou. Jedná se o společenská zvířata a loví ve smečkách. Ne nadarmo se této kočce říká Král zvířat, platí to u ní i kvůli sexuálnímu apetitu.

Páří se v jakémkoli ročním období. Pár spolu kopuluje pravidelně 20x – 40x denně, klidně každých 20 minut po dobu několika dní.

Lvice-nymfomanka

Sexuální akt požaduje hlavně samice. Během říje stráví několik dnů a nocí nepřetržitým sexem až s pěti různými partnery. Samotný styk je velice hlučnou a někdy i násilnou záležitostí.

Zajímavostí je, že byl u samic zaznamenán orální sex, kterým chtěly urychlit samcovo vzrušení. Pozorovatelé taktéž zaznamenali, že obě pohlaví vykazují znaky homosexuality, když se například lví samci o sebe starali a tiskli se k sobě.

U některých poddruhů dávají samice přednost lvu s velkou a hustou hřívou, která bývá znakem dobré plodnosti.
U některých poddruhů dávají samice přednost lvu s velkou a hustou hřívou, která bývá znakem dobré plodnosti.

Užovka proužkovaná

Výskyt: Severní Amerika, jižní Kanada, Mexiko

Vzhled: Dospělí hadi mohou narůst do délky 46–140 cm. Hlava se méně odlišuje od zbytku těla, a má poměrně dlouhý ocas.

Obývá hlavně Severní Ameriku. Jedná se o štíhlého vícebarevného a nejedovatého hada, který dává přednost mokrým a bažinatým oblastem. Aktivní je hlavně ve dne, kdy loví převážně ryby, žáby nebo mloky.

Tato užovka je unikátní především tím, že na rozdíl od jiných hadů neklade vejce, ale rodí živá mláďata.

Hadí orgie

Rozmnožování hraje v životě užovky významnou roli, má dokonce přednost před konzumováním potravy. Páření ale není jednoduchou záležitostí především pro samičku.

Na jednu totiž připadne klidně i sto samců, kteří se na ni vrhnou, vytvoří klubko a všichni se chtějí pářit. Častokrát ji tak místo milování rozmačkají. Nijak zvlášť jim to nevadí, velmi záhy si najdou další samičku.

Včela medonosná

Výskyt: po celém světě

Vzhled: Její tělo se skládá ze tří hlavních částí – hlavy, hrudi a zadečku. Tyto části jsou od sebe oddělené zúžením, které jim umožňuje pohyblivost.

Včela medonosná patří mezi blanokřídlý hmyz a jde o jednoho z nejznámějších zástupců společenského hmyzu. Včelstvo je založeno na určité kastovní hierarchii, které je zpravidla složeno z jedné matky, mnoha dělnic a určitého množství trubců.

Matkou je včelí samička, která má jako jediná z celého včelstva vyvinuté pohlavní orgány.

Trubec musí zemřít

Během jednoho páření se královna dokáže spojit až se 40 trubci, které potkává vysoko ve vzduchu na tzv. trubčích shromaždištích, kde už na ní trubci čekají. Jeden trubec dokáže dodat až 11 milionů spermií.

Na konci aktu si samička odnáší až 60 milionů spermií, které si ukládá do zvláštní schránky – spermatotéky, v níž spermie vydrží až do konce jejího života. Trubec po dokončení aktu exploduje a jeho genitálie zůstávají v těle královny.

Ve včelím společenství platí, že čím více je královna promiskuitnější, tím více k ní dělnice vzhlíží.

Makak červenolící

Výskyt: Japonsko

Vzhled: Má červenou hlavu a uši, dlouhé licousy a bradku. V tlupách, které mohou čítat 500–600 jedinců, existuje dělení na určité „pozice“. Jsou zde vůdci, sluhové i členové stáda.

Tento druh makaka je velice odolný a přizpůsobivý okolnímu prostředí. Jako jeden z mála je schopný čelit chladným zimám, sněhu i mrazivým teplotám. Při hledání potravy se dokonce dokáže prohrabat vrstvou sněhu až do hloubky 1,5 metru. Mají k tomu uzpůsobenou hustou rezavohnědou srst.

Páření se srnou?

O tom, že i makakové holdují sexu pro potěšení, dokazuje svědectví dvou italských výzkumníků, kteří pozorovali makaky celkem 238 hodin. Za tu dobu došlo na sex celkem 240x.  Kuriózní situace se také stala na ostrově Jakušima, kdy vědci natočili makaka při pokusu o sexuální styk se samicí jelena sika.

K průniku ale kvůli odlišnosti obou zvířat nedošlo. Podobný případ pohlavního styku mezi dvěma různými druhy zvířat byl zaznamenán mezi lachtanem a tučňákem patagonským.

Makak je jediný druh primáta kromě člověka, který žije v Japonsku. Samička je schopná dosáhnout orgasmu podobně jako člověk.
Makak je jediný druh primáta kromě člověka, který žije v Japonsku. Samička je schopná dosáhnout orgasmu podobně jako člověk.

Medvěd hnědý

Výskyt: Evropa, Asie a Severní Amerika – nejvíce jich žije v Rusku a Kanadě

Vzhled: Medvědi patří mezi mohutné šelmy s dlouhou srstí a velkou hlavou. Váží až 900 kg.

Medvěd hnědý je jediný zástupce své čeledi, vzácně se dodnes vyskytuje na území České republiky. V současné době se počet volně žijících medvědů hnědých ve světě odhaduje na 200 000 jedinců.

Po většinu roku žije samotářsky, ačkoli byly v některých oblastech již několikrát zpozorovány skupiny medvědů. Medvědi se páří od května do července, v párech zůstávají několik dnů, ale i týdnů.

Brutální sex medvědů

Medvědi jsou v sexuální oblasti velmi teritoriální a sexuálně náruživí. Je dokonce prokázáno, že pro zábavu provozují i orální sex a nevyhýbají se ani homosexuálním stykům.

To potvrdili výzkumníci, když 116 hodin pozorovali dvojici samců medvěda v chorvatské rezervaci. Během této doby zaznamenali celkem 28x orálních aktů, které provozovali asi každé 4 hodiny.

Medvědí stopy se velmi podobají lidským. Mají i podobnou kostru a jsou velmi inteligentní.
Medvědí stopy se velmi podobají lidským. Mají i podobnou kostru a jsou velmi inteligentní.

Vakomyš tlustoocasá

Výskyt: Austrálie

Vzhled: Na délku měří 6–9 cm s ocasem dlouhým 4–7 cm, její hmotnost se pohybuje mezi 10 až 20 g. Svrchu je plavá nebo hnědá a spodní část jejího těla je bílá.

Vakomyš je nevelký masožravý vačnatec, který se vyskytuje se v sušších oblastech v celé jižní polovině Austrálie, v řídkých lesích a savanách.

V období březosti samice kopuluje hned s několika samečky, což má za následek, že sourozenci v jednom vrhu mají více otců.

Smrtelný akt

Pářicí rituál vakomyší patří mezi ty nejdelší, může trvat až 12 hodin. Zajímavostí je, že samečci mají pouze omezené množství spermií a přesně určený čas k páření. Proto stráví dva až tři týdny sexuálním stykem s co nejvíce samicemi.

Celý proces je pro ně ale natolik náročný, že se samečkovi vyplaví mnohdy velké množství stresových hormonů, které způsobí kolaps jeho imunitního systému a smrt.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
historyplus.cz
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
V politice ani na bitevních polích velkých vítězství nedosáhl. A během povstání Frondy vévoda Rochefoucauld málem zemřel! Když se uzdraví, rapidně změní svůj život. Stává se mistrem hořkých postřehů o slabostech společnosti, jimiž se proslaví po celé Evropě! Pochází ze starobylé šlechtické rodiny. Vévoda François de La Rochefoucauld (1613–1680) se narodil v Paříži, získá vzdělání
Hrady a zámky v zimě nespí!
epochanacestach.cz
Hrady a zámky v zimě nespí!
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
skutecnepribehy.cz
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
Ta mrcha si počkala na třídní sraz a tam to pěkně všem řekla. Podrobně a bohužel pravdivě. Porušila tím slib, že bude mlčet, výměnou za peníze a byt, který jsem jí tehdy přenechala! Třídní srazy a vůbec všelijaké ty sedánky s bývalými spolužáky, kolegy či známými, mi byly odjakživa protivné. A to je ještě dost slabé slovo. Můj
Tradiční zelníky
tisicereceptu.cz
Tradiční zelníky
Jednoduchý recept z levných a dostupných druhů zeleniny – brambor a zelí. Doplnit je můžete špenátem, jogurtovým dipem nebo zeleninovým salátem. Potřebujete 500 g brambor 250 g kysaného zelí 1
Ukládání s vytříbenou elegancí
rezidenceonline.cz
Ukládání s vytříbenou elegancí
Komody, skříně i šatny, jež v obytném prostoru sehrávají nezastupitelnou roli z pohledu praktického mobiliáře, jsou i významným estetickým doplňkem interiéru. Přestože jejich prvotním posláním je věci především skrývat za neprůhlednými dvířky z různých materiálů, k nimž patří především dřevo v různé povrchové úpravě, v posledních letech se objevují i efektní designové prvky s vysokým
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
enigmaplus.cz
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
Když se manželé Simonovi 19. září 1991 vracejí z horské túry, všimnou si, že z ledu trčí lidská hlava a ramena. Nejprve se domnívají, že jde o nějakého ztraceného horolezce, který tu zahynul. Čas od č
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
nasehvezdy.cz
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
Porodila druhé dítě, pořídila nový byt, pustila se do jeho rekonstrukce a zdálo se, že je herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina na tohle všechno sama. Není to tak dávno, co se sp
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
21stoleti.cz
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, výv
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
iluxus.cz
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
Pytloun Sky Bar & Restaurant Prague, situovaný na střešních terasách hotelu Pytloun Boutique Hotel Prague na Václavském náměstí, přichází i letos od listopadu s oblíbeným konceptem posezení ve vyh
Tradiční anglická
nejsemsama.cz
Tradiční anglická
Kdo chce v Anglii dobře jíst, musí třikrát denně snídat, pravil anglický dramatik W. S. Maugham. Jak ale na to? Ingredience na 2 porce: ● 4 kvalitní vepřové klobásky ● 400 g bílých fazolí v rajčatové omáčce ● 2 vejce ● 4 plátky anglické slaniny ● 4 žampiony ● větvička cherry rajčátek ● 100 g žampionů ● olivový olej ● toustový chléb Postup: Fazole vlijte i
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
epochaplus.cz
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl,
Potřebujete pečovatelskou službu?
panidomu.cz
Potřebujete pečovatelskou službu?
Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly. To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz