Může se to stát i teď v zimě. Uprostřed spánku se najednou probudíte a zjistíte, že jste doslova zbroceni potem. Nezbývá než se převléci, vyměnit povlečení a zkusit znovu usnout.
Když se to stane jednou, může to být náhoda, ale co když se problém objevuje častěji? Příčin může být víc, od těch úplně nevinných až po takové, které napoví, že byste měli raději tento stav konzultovat s lékařem.
Teplo v místnosti
Pokud teplota místnosti, ve které spíte, je vyšší než 20 °C, a ještě k tomu používáte péřovou přikrývku, může to být důvod vašeho problému. Ten je ale snadno řešitelný. Před spaním pořádně vyvětrejte, stáhněte topení a zkuste se přikrýt něčím lehčím.
Životní styl
Před spaním byste neměli pít alkohol ani kouřit, a nedoporučuje se ani káva a další kofeinové nápoje, problém může způsobit i pití zeleného čaje.
Vyhnout byste se měli pálivým jídlům a některým kořením, například pepř, chilli, skořice, zázvor organismus zahřívají. Ve večerních hodinách rozhodně nejezte tučná jídla a pokud možno ani nekonzumujte sladké.
Infekce a záněty
Noční pocení bývá jedním z prvních signálů při infekčních onemocněních. Organismus na ně reaguje zvýšením teploty, nebo dokonce horečkou.
Pokud se objeví při zánětu dýchacích cest, nebo při běžných virózách, a nepřesáhne 38 °C, obvykle po několika dnech sama odezní a s ní i problém nadměrného pocení.
Kdy vyhledat lékaře?
* Pokud problém trvá déle než tři týdny.
* Jestliže se potíte velmi intenzivně až tak, že musíte stále měnit ložní prádlo nebo oblečení.
* Objevují se u vás ještě další problémy, třeba úbytek hmotnosti bez jakéhokoliv důvodu, déle trvající horečky, nechutenství.
* Když se noční pocení objevilo náhle a bez jasné příčiny.
* Pokud jste měli v rodině onkologické onemocnění a jste v rizikové skupině pro některý typ rakoviny.