Snad každá si toho všimla. Zatímco ona při snaze zhubnout dře jako kůň, její protějšek shazuje kila jakoby nic.
Proč? Příroda se účinnými mechanismy postarala, aby ženský organismus lépe ukládal tuk do zásoby. A navíc brání jeho odbourávání. Důvodem je ochrana ženy jako nositelky budoucího života.
Co dokážou hormony
Pohlavní hormony kromě jiného řídí, kde se v těle bude přednostně usazovat tuk a v jakém množství.
A další rozdíl?
U mužů se tuk zpravidla ukládá v oblasti břicha, u žen především na stehnech a hýždích, odkud se kila hůře shazují. Hormony mají i další záludnou vlastnost, díky níž vedou k vyklenutí v oblasti břicha.
Zatímco muži mají hormonální hladinu stálou, ženy čelí každý menstruační cyklus hormonálním výkyvům. Tím tělo zadržuje více vody, což může přidat 1–2 kila.
Máme méně svalů
Co ženám přebývá v tukové tkáni, o to jsou chudší, pokud jde o svalstvo. Proto míváme zvýšený sklon k únavě, nevýkonnosti, ale i ke snazšímu tloustnutí. Svaly jsou totiž hlavním spalovačem energie v organismu.
Cvičte
Řešením ke správnému hubnutí je posilování svalstva. Základní energetická spotřeba těla naroste, přestane nás trápit únava, tak častá při hubnutí, a dostaví se výsledky při formování postavy. Nebojte se, že cvičení povede spíš k růstu svalů než k hubnutí.
To je mýtus. Díky nízké hladině testosteronu ženám nikdy nenarostou svaly tak snadno jako mužům. Naopak, s přiměřenou zátěží a intenzitou docílíte krásně tvarovaných ženských křivek, zpevněné postavy a lepšího spalování.
Je ale třeba zapojovat při cvičení různé svalové skupiny a nezaměřovat se jen na takzvaně kritické partie.
* hlídejte si ideální tepovou frekvenci, při které tělo spaluje tuky: při nižší intenzitě nebudete hubnout, při vyšší spálíte hlavně cukry.
* Jaké je optimální fyzické zatížení, abyste zhubli a zpevnili tělo? Obecně platí, že byste při cvičení měli být sice zadýchaní, ale stále schopni plynule mluvit.