Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Poznejte 16 nejkrásnějších přírodních jevů světa!

Příroda dokáže vyčarovat neuvěřitelné úkazy, které okouzlí nejedno oko.  Na naší planetě existují tisíce zázraků. EpochaPlus.cz vám představí ty nejúžasnější z nich…

Modrá láva

Kde: Indonésie

O co jde: Z otvoru sopky uniká při velmi vysoké teplotě modré magma

Vybuchující sopky děsily lidstvo po celá staletí. Ve východní části ostrova Jáva se nachází unikátní sopka Gunug Merapi, jinak nazývaná „Hora ohně“. Nejedná se ale o obyčejný vulkán, tento chrlí modrou lávu. Jak je to možné?

V přilehlé oblasti se totiž nalézá bohaté naleziště síry.

Když jsou sirné plyny vystaveny kyslíku a ozářené roztavenou horkou lávou, zbarvuje ji do safírově modré barvy.  Její tok je navíc pomalejší a má vyšší teplotu v rozmezí 600–900 °C. Plameny je ale možné vidět pouze v noci.

Zamrzlé květiny

Kde: Arktida

O co jde: Květiny se vyskytují v arktických vodách a vznikají vlivem rozdílných teplot mořské vody a okolní atmosféry.

Ledové květy dávaly vědcům dlouho zabrat. Tyto přírodní útvary vyrůstají z povrchu nově vytvořeného ledu, a to za nízkých okolních teplot a suchého podnebí. Jejich struktura je velmi jemná a mají tvar podobný lístku kapradí.

Rostliny zkoumal i tým brněnských vědců pomocí elektronového mikroskopu.

Čeští výzkumníci tak vyvrátili hypotézu, že ledové květy mají podíl na vzniku slaných aerosolů v polárních oblastech, které nepříznivě ovlivňují ozonovou vrstvu.

Ohnivý vodopád Koňský ohon

Kde: Kalifornie, Spojené státy americké

O co jde: Ohnivý vodopád vzniká díky září zapadajícího slunce.

V Yosemitském národním parku se nachází vodopád nazývaný „Koňský ohon“, který padá z 610 metrů vysokých skalních útesů nejvyššího žulového monolitu světa, hory El Capitan. Jev, který vidíte na obrázku, je k vidění pouze za určitých příznivých podmínek.

Ty tvoří je dostatečné množství vody a sklon slunečních paprsků. Vzniká tak úžasný optický klam, že z útesů padá dolů žhavá sopečná láva.

Jezero smrti Natron

Kde: Tanzanie

O co jde: Některá zvířata zde zkameněla. Voda v jezeře má totiž podobné vlastnosti jako louh sodný.

Africké jezero s rozlohou 600 km2 a hloubkou 3 metry patří k nejpodivnějším místům na zemi. Zvířata se zde mohou změnit v kámen. Jak je to možné? Voda v jezeře má velmi zásadité pH, a proto působí jako žíravina.

A její teplota dosahuje až 60 °C.  Pro zvířata, která tu nejsou zvyklá žít, to může znamenat rozsudek smrti. Voda je může popálit, hlavně na kůži a očích. I přesto se mnozí živočichové dokázali na život zde adaptovat.

Postupem času se tu vytvořil unikátní ekosystém a Natron překvapivě překypuje životem.

Kvetoucí poušť

Kde: Chile

O co jde: Jen jednou za několik let se poušť Atacama mění v nádhernou kvetoucí zahradu.

Poušť Atacama v Chile patří mezi nejsušší místa na Zemi. Prší zde jen velmi zřídka. V jejím středu se údajně nacházejí oblasti, kde nepršelo stovky až tisíce let. O to zajímavější je úkaz, který se děje jednou za 5 až 7 let.

Naposledy se tak stalo v roce 2015, kdy Atacamu skropily silné lijáky a proměnily ji v růžově kvetoucí oázu. V některých částech zde napršelo během 12 hodin tolik, co jindy za celých sedm let. Vykvetly zde květy slézu a dalších 200 rostlin.

Nekonečná vlna

Kde: Brazílie

O co jde: Dvakrát do roka se atlantský příliv setkává s proudem říční vody v ústí Amazonky a vzniká tento unikátní jev.

Člověk si představuje nekonečné vlny většinou na širém moři. Tento úkaz se ale vyskytuje na řece Amazonce v období února a března. Místní indiáni jej nazývají slovem pororoca. Jak se ale na největší řece světa objeví?

K vytvoření vlny dochází k momentu, kdy se oceánský příliv dostane k ústí Amazonky. Vlna zpočátku dosahuje výšky kolem 5 metrů, postupně se ale snižuje. Přesto je k vidění ještě 800 km proti proudu řeky.

Parní věže

Kde: Island

O co jde: Vznikají vlivem geotermální činnosti a v kombinaci s polární září vypadají nádherně.

Tajemný ostrov Island je proslulý svou geotermální činností a vulkanickou aktivitou. Nachází se zde mnoho gejzírů a horkých pramenů, ale také tzv. parních věží. Ty se nacházejí především v oblasti Hverir.

Vyskytují se zde také černé řeky, které dotvářejí velmi zvláštní a ponurou atmosféru.

Vulkanické blesky

Kde: po celém světě

O co jde: Při sopečných erupcích vzniká obří elektrostatický náboj, který bouřky způsobuje.

V běžných bouřkách jsou původcem blesků srážky krystalků ledu, které třením generují dostatek elektrického náboje k vyvolání blesku. Sopečný mrak je méně předvídatelný. A jak vzniká? Podobně jako ten klasický.

Příčinou je statická elektřina, která vzniká třením prachových částic v hustých mračnech popela. Vzniklý náboj pak vygeneruje blesk. Druhý zdroj blesků je ve stratosféře vysoko nad zemským povrchem, kde dochází ke tření ledových krystalků.

Krvavý vodopád

Kde: Antarktida

O co jde: Krvavě červenou barvu Taylorova ledovce způsobuje slaná voda s vysokým obsahem železa.

Krvavé vodopády v Antarktidě objevil v roce 1911 Griffith Taylor. Ještě dlouho poté ale zůstaly zahaleny rouškou tajemství.

Vědci totiž nemohli přijít na to, proč voda pod ledovcem nezamrzá, i když je její průměrná teplota -17 °C, a co je příčinou její prapodivné červenohnědé barvy. Původně si mysleli, že barvu způsobuje aktivita červených řas.

Speciální radar ale prokázal, že zbarvení vyvolává oxid železa. Pod ledovcem se totiž nachází síť řek se slanou vodou, která obsahuje oxid železnatý. Sůl ve vodě pak navíc vytváří teplo, díky čemuž voda neustále taje. I v tomto nehostinném prostředí žijí i unikátní druhy bakterií.

Podvodní vodopády

Kde: Mauricius

O co jde: Ve skutečnosti o žádné vodopády nejde. Krásnou iluzi vytvářejí proudy písku, „stékající“ do moře.

Tento přírodní fenomén se ukrývá u jihozápadní části ostrova Mauricius v Indickém oceánu. Místo patří k nejfotografovanějším místům světa hlavně kvůli optické iluzi, kterou vytváří. Voda totiž vypadá, jako by prudce padala do středu Země.

Průzkumy ale ukázaly, že se jedná o velké nánosy písku z pobřeží, které se vlivem oceánských proudů přesouvají od pláže směrem do oceánu.

Věčná bouřka

Kde: Venezuela

O co jde: město, kam udeří 40 000 blesků denně

Ve Venezuele existuje město Maracaibo, které proslulo jako magnet na blesky. Tato neustálá bouře trvá už miliony let. Jak to tomuto jevu došlo?

Vědci jsou přesvědčeni, že příčinou bouřky jsou geologické vlastnosti terénu kolem řeky, které způsobují neustálý nízký tlak. Vliv má jistě i studený vzduch z And a ionizovaný metan z rozkládající se vegetace u jezera.

Místní si přejí, aby bouře nikdy neustala, jelikož je tato energie největším přírodním generátorem ozonu na planetě.

Velká modrá jáma

Kde: Belize

O co jde: Jde o útvar, který vznikl krasovou činností v dobách, kdy tu ještě nebylo moře.

V Honduraském zálivu, asi 72 km od Belize City, se nachází Velká modrá jáma. Tato prohlubeň dokonalého kruhového půdorysu o průměru 300 metrů a hloubce 124 metrů vznikla během dob ledových, kdy byla hladina moře výrazně nižší, než je v současnosti.

Jedná se o závrt krasového původu, kdy se rozpouštěla vápenatá hornina. Časem se tak utvořila jeskyně, u které se probořil strop, a celá formace se ocitla pod vodou.

Vodní vír Malström

Kde: Norsko

O co jde: Silný mořský proud v Norském moři vzniká střetem dvou příbojových vln.

V Norském moři mezi Lofotskými ostrovy se objevuje silný mořský proud, který získal označení Malström. Tento unikátní jev vzniká díky specifickým vlastnostem přílivu a odlivu a zvláštnímu povrchu mořského dna.

Vír o průměru 40 až 50 metrů ale na rozdíl od ostatních vírů nevzniká v průlivu ani zátoce, nýbrž v otevřeném moři. Nejsilnější je v období od července do srpna.

Duhové eukalypty

Kde: Filipíny

O co jde: Pigmenty, které obsahují mikroorganismy, vytvářejí na kmenech eukalyptů nádherné barevné kompozice.

Duhové eukalypty vynikají nejen svou krásou, ale také tím, že patří mezi jediný druh blahovičníku, který neroste v Austrálii.

Nejtypičtější je na něm jeho barevný kmen. Kůra se z něj totiž loupe sama, a to způsobem, že se pod ní ukazují různě zbarvené pruhy lýka.

V posledních letech se také zjistilo, že tento blahovičník výborně zpevňuje erodovanou půdu a dokáže rychle zaplnit prázdná místa po vytěžených lesích. Jedná se totiž o nejrychleji rostoucí strom světa.

Podvodní „kruhy v obilí“

Kde: Japonsko

O co jde: Autory těchto geometrických tvarů jsou samci ryby fugu (čtverzubec). Vytvářejí je oscilačními pohyby svých ploutví.

Velké a překrásné podmořské kruhy trápily vědce velmi dlouho dobu. Tajemné obrazce byly připisovány nadpřirozeným silám nebo mimozemšťanům. Vysvětlení je ale mnohem prostší. Obrazce vytváří japonská rybka, konkrétně čtverzubec.

Maličcí samečci čtverzubce tímto uměním lákají samičky k páření. Poprvé byly tyto rybky spatřeny v roce 1995. Samci budují kruhy opakovaným narážením na dno, přičemž útvary hloubí svými ploutvemi.

Migrace rudých krabů

Kde: Vánoční ostrov

O co jde: Na Vánočním ostrově putuje každoročně 120 milionů krabů z lesa směrem k oceánu.

Migrace „vánočních“ krabů je označována za jeden ze zázraků přírody. Na svou několikakilometrovou cestu se vydává více než 120 milionů rudě zabarvených suchozemských krabů.

Pro kraby je to trasa mimořádně náročná, musejí překonávat nejrůznější překážky a mnoho z nich končí pod koly automobilů.

Migrace trvá dva týdny, přičemž ji zahajují monzunové deště na začátku listopadu, kdy krabi opouštějí své příbytky v pralese a směřují k moři, kde se rozmnožují.

U sopky se také nachází malebné vulkanické jezero s tyrkysově zbarvenou vodou. Koupání v něm se ale nedoporučuje. Jedná se totiž o nejkyselejší jezero na naší planetě. Ohnivý vodopád lze pozorovat jen několik dnů v měsíci únoru kolem poledne. Místo v tu dobu patří k nejvyhledávanějším fotografickým atrakcím. Uhličitan sodný, který je obsažen ve vodě, je skvělým konzervantem. Využívali ho již staří Egypťané k mumifikaci. Nejkrásnější jsou parní pilíře s polární září, kdy se jejich pára odráží v obrazu na hvězdné noční obloze. Blesky bývají dlouhé až 100 metrů. Byly pozorovány nad činnými sopkami Redoubt, Sakurajima, Eyjafjallajökull nebo Etna. V realitě je díra hlubší jen o přibližně 10–20 metrů než výše položená část šelfu. Jakmile dojde k páření se samičkou, samci se přestanou o kruhy zajímat a po rozmnožení místo zcela opouštějí.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Záhady a napětí
Děsivé vlkodlačí dědictví: Je polský rod Laski prokletý?
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Tajemství Kosovy Hory: Poltergeist, kostlivec a místo posledního soudu
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Zahrada se probudila. A s tím se objevuje spousta práce
panidomu.cz
Zahrada se probudila. A s tím se objevuje spousta práce
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě
Staré hodiny z trhu byly prokleté
skutecnepribehy.cz
Staré hodiny z trhu byly prokleté
Přála jsem si mít starožitné hodiny. Měla jsem štěstí. Když jsme šli s manželem na bleší trhy, přesně jedny takové tam jeden pán prodával. Vždycky jsem tíhla ke starožitnostem, mohla jsem hodiny stát v krámě a obdivovat staré kousky. Vysnila jsem si, až budu vydělávat víc peněz, koupím si domů nějaký krásný starý kousek nábytku nebo doplněk. Čas od času jsme
NASA pod Trumpem: Z vědy otloukánek, priorita Mars a Měsíc
21stoleti.cz
NASA pod Trumpem: Z vědy otloukánek, priorita Mars a Měsíc
Plánovaný rozpočet pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by zásadně celou organizaci proměnil. Z původního širokého spektra vědeckých výzkumů by se agentura pod taktovkou Donalda Tru
Apendix, žlučník a ledviny: Zbytečné, nebo nenahraditelné?
epochaplus.cz
Apendix, žlučník a ledviny: Zbytečné, nebo nenahraditelné?
Apendix, žlučník, ledviny – tyto orgány hrají v těle důležitou roli, ale přežít bez nich je možné. Od „zbytečného“ apendixu po životně důležité ledviny, moderní medicína a přirozené mechanismy těla umožňují život i po jejich ztrátě. Přečtěte si, jak tělo zvládá absence těchto orgánů. Apendix: K čemu je dobrý? Jde o červovitý přívěsek na konci
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
Zkáza dobyté Moskvy: Doprovázel tažení francouzské armády jaderný výbuch?
enigmaplus.cz
Zkáza dobyté Moskvy: Doprovázel tažení francouzské armády jaderný výbuch?
Když v roce 1812 do Moskvy vstoupí Napoleonova armáda, najde město zcela prázdné. Vzápětí jej navíc pohltí požár, který z neznámý příčin vzniká na různých místech Moskvy. O tom, co mohlo být příčinou
Rourke se nechal připravit o balík peněz
nasehvezdy.cz
Rourke se nechal připravit o balík peněz
Americký oscarový herec Mickey Rourke (72), známý například z filmu 9 a 1/2 týdne, přišel o pořádný balík peněz! Při své účasti v britské televizní reality show Celebrity Big Brother, ke které se nec
Nenápadná změna – velký efekt
nejsemsama.cz
Nenápadná změna – velký efekt
Nemáte ráda výrazné rtěnky, ale přesto chcete své rty líčit? Zkuste odstíny nude, tedy tělové. Sluší ženám v kaž­dém věku. Nude rtěnka vám dodá přirozený a svěží vzhled a může ubrat i léta. Stačí si najít ten svůj odstín a můžete je nosit naprosto všude. Jaký vybrat odstín? Nude rtěnky mohou být v odstínech béžové, pískové, do růžova nebo do hněda.
Neschopný Petr ze Šternberka: Prohrál všechny bitvy, jichž se zúčastnil!
historyplus.cz
Neschopný Petr ze Šternberka: Prohrál všechny bitvy, jichž se zúčastnil!
„Konečně zemi zbavím toho jedovatého plevele,“ šeptá si šternberský vladař skrz sevřené rty. Husitské války jsou v plném proudu a on má na kontě už dvě ostudné prohry s kališníky. U Poříčí nad Sázavou se mu ovšem naskýtá jedinečná příležitost jim vše vrátit. Daří se mu zde totiž obklíčit Žižku a jeho muže. Přesto ani
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz