Nervózně poposedává na koženkové sedačce. Na tričku v podpaží se zvětšuje propocený lívanec. „Další prosím,“ pokyne ženská ruka ze dveří ordinace. Manžeta tlakoměru stlačí ruku. „Ajajaj,“ pokyvuje sestra. Obavy se naplňují.
Jenže málokdo ví, že naměření vysokého tlaku ještě nemusí znamenat hypertenzi.
Odborně se mu říká arteriální hypertenze nebo hypertonus, v laické řeči jednoduše zvýšený krevní tlak v cévním řečišti. Čím nás ohrožuje?
Přímo souvisí s rozvojem mrtvice a ischemické choroby srdeční, která vede ke vzniku infarktu myokardu. Že jde o skutečného strašáka, potvrzují i lékařské statistiky – ze všech úmrtí v České republice připadá polovina právě na choroby kardiovaskulární soustavy!
Měření tlaku by proto mělo patřit k ještě pravidelnější rutinně, než třeba návštěva zubaře. Má to ale jeden nezanedbatelný háček. Říká se mu syndrom bílého pláště. Že nejste žádný plašan, aby se vás týkal? Možná.
Ale lékařské statistiky ukazují, že postihne až třetinu lidí, kteří si nechají u lékaře změřit tlak…
Nepolykáte prášky zbytečně?
Bílý plášť dokáže divy. I ty negativní. Že je vám úplně dobře? Přesto se často srdeční tep zrychluje, dýchání je mělké, krevní tlak letí vzhůru. Jaká je optimální hodnota? 120-130/70-85 mm Hg neboli milimetrů rtuťového sloupce. Přechodný stres v ordinaci ale umí s těmito čísly zamávat.
Lékařům tak není co závidět, rozpoznat skutečný vysoký tlak od syndromu bílého pláště jde jen stěží.
Odhaduje se, že jen v České republice bere z diagnostikovaných pacientů kvůli hypertenzi bílého pláště prášky na vysoký tlak okolo 15 procent lidí – a tedy úplně zbytečně! Co s tím?
Horory nechte v knihovně
Postarší ženy, kupodivu nekuřáci a samozřejmě ti, kteří mají strach z nemocničního prostředí. To je základní skupinka těch nejohroženějších, pokud jde o „falešný“ vysoký tlak. Jak tomuto přechodnému stresu předejít?
Zkuste vzít s sebou blízkou osobu, pustit si v čekárně do sluchátek uklidňující hudbu, projděte se na čerstvém vzduchu, anebo si vezměte do čekárny knížku – ideálně mimo hororový žánr.
Pokud si myslíte, že by se syndrom bílého pláště mohl týkat právě vás, nestyďte se to lékaři říct.
Vždyť výzkumem tohoto jevu se zabývala i prestižní brazilská Univerzita São Paulo. Její výzkum varuje, že pacienti s tímto syndromem mají až 2,5krát vyšší šanci na rozvoj skutečné hypertenze.
EPOCHA měří tlak:
Syndromu bílého pláště se nejlépe vyhnete, když si budete pro kontrolu měřit krevní tlak i doma. Půl hodiny před měřením nejezte, nepijte kofeinové nápoje, necvičte a nekuřte. Nejlepší čas pro měření je ráno nebo večer. Tlak si zkontrolujte vždy dvakrát s časovým intervalem alespoň jednu minutu.
Důležitý je i výběr správné manžety a její umístění na úroveň srdce. Pokud si nejste jisti, sáhněte po tlakoměru s technologií Intellisense, která zajistí ideální nafouknutí manžety za vás.