Kočky jsou lidskými společníky už po dlouhou dobu a mnoho studií potvrdilo zdravotní výhody plynoucí z tohoto soužití. Na druhé straně však stojí zoonózy, nemoci přenášené ze zvířat na člověka. Jednou z nich je i tzv.
nemoc z kočičího škrábnutí neboli bartonelóza.
Onemocnění způsobuje bakterie Bartonella henselae. Tyto bakterie byly poprvé izolovány v 80. letech minulého století. Jak už vyplývá z názvu nemoci, k přenosu dochází nejčastěji škrábnutím (či kousnutím) infikované kočky.
Nákazu však přenášejí také klíšťata a blechy. A to nejenom kočičí, ale i psí.
V místě poranění po několika dnech vznikají kožní léze (hnisavé trhlinky), které často zůstávají ponechány bez povšimnutí, neboť se tváří nevině. Dost dobře připomínají hmyzí bodnutí.
Později dochází ke zvětšení krčních a šíjových uzlin, k jejich odstranění se však obvykle přistoupit nemusí. U pacientů s oslabeným imunitním systémem může docházet k dalšímu šíření bakterií a postižení vnitřních orgánů. Mohou následovat také chronické obtíže.
Mezi další průvodní jevy patří malátnost, bolesti hlavy, kloubů a svalů, nechutenství. Terapie probíhá podáváním antibiotik. Onemocnění probíhá často asymptomaticky (bez subjektivních příznaků), ve spoustě případů zůstává neodhaleno.
Lepší možnosti diagnostiky však vedou k tomu, že množství zaznamenaných infekcí roste.
U koček probíhá onemocnění zcela asymptomaticky. Rizikové bývají zvláště kočky do jednoho roku věku. K přenosu nákazy mezi zvířaty dochází především prostřednictvím blech. Nejlepší prevencí je vyvarovat se kontaktu s toulavými kočkami. Případné poranění by mělo být bez odkladu pečlivě vydesinfikováno.