Irsko je ve 12. století rozdrobeno na desítky malých, vzájemně bojujících království. Hlavou celé země je velkokrál.
Od roku 1166 se tímto titulem pyšní Ruaidrí Ua Conchobair který má nevyřízené účty s Diarmaitem Mac Murchadou , králem Leinsteru (na východě Irska).
Napřesrok proto svolá své spojence a ambiciózního rivala připraví o trůn. Svržený Diarmait (asi 1110–1171) si jen tak tak zachrání život útěkem do Anglie.
„Pomozte mi získat nazpět to, co mi patří, a stanu se vaším vazalem,“ požádá Jindřicha II. Plantageneta (1133–1189). Anglického krále tato nabídka zaujme.
Problém je, že zrovna válčí s Francouzi, a nemůže proto tříštit své síly. Proto dá zoufalému Irovi svolení hledat pomoc mezi anglickými šlechtici.
Jeden z nich, Richard FitzGilbert, řečený Strongbow (1130–1176), vycítí příležitost k nápravě pošramocených vztahů s Jindřichem II.
Slib dodrží
V květnu 1169 se na jihovýchodním pobřeží Irska vylodí Strongbowův předvoj. Na otevřeném bojišti se Irové nemohou Angličanům rovnat. Koncem léta 1170 dorazí do Irska sám FitzGilbert s hlavním invazním vojskem. Pokračuje ve spanilé jízdě svých krajanů. Dobývá důležitá města a poté i celé království Leinster.
Bohužel, Diarmait se z navráceného panství dlouho radovat nebude, už v květnu 1171 umírá. Každopádně slib, který dal svému „zachránci“, platí. Strongbow se ožení s jeho nejstarší dcerou a stává se pánem Leinsteru.
FitzGilbert získal velkou moc, což je ale problém. Tuší, že anglický král Jindřich II. z jeho úspěchů příliš nadšený nebude.
Vetřelce podcení
Přispěchá do Anglie a poklekne před svým králem. FitzGilbert mu odevzdá vše, co v Irsku nedávno dobyl. Dokonale ho tím odzbrojí, jak doufal. Jindřich potvrdí Strongbowa jako pána Leinsteru a jeho irské majetky mu vrátí. Ovšem ne všechny – Dublin a Waterford prohlásí za královská města.
Na podzim 1171 Jindřich osobně přijíždí do Irska a prohlásí se zdejším pánem. Místní velmožové si z toho těžkou hlavu nedělají. Věří, že to dopadne jako vždycky. Plantagenet není první „chvástal“, jenž by rád vládl jejich zemi.
Jenže tentokrát to bude jiné. Angličané na ostrově zůstanou a začnou zde rozšiřovat svůj vliv. V 17. století si pak Irsko zcela podmaní.
(Zdroj: HISTORY revue)