Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost.
Najít do daleka zářící keře a stromy není vůbec těžké. Bez černý roste téměř všude. Uvidíte ho na rumištích, na okrajích lesů, podél cest i okolo řek a rybníků. Má rád vlhké a humózní půdy bohaté na dusík.
Jak jej poznáte
Bez tvoří keře nebo stromy, které mohou být až sedm metrů vysoké. V mládí má větve hladké a lysé, teprve starší dřeviny mají nepravidelně rozbrázděnou kůru. Dřevo je řídké a mladší větve mají dřeň.
Listy jsou řapíkaté lichozpeřené a květenstvím je plochý vrcholík, který dosahuje průměru až 10 cm. Možná se vám zdá zbytečné popisovat něco tak samozřejmého, ale jistota je jistota. Bez černý má totiž jedovaté dvojníky.
Pozor na záměnu
Pro neznalé by mohlo k záměně dojít především s bezem chebdí, který ovšem není keř, ale bylina a jehož květy mají rudé prašníky. Podobný bezu černému by se mohl zdát i bez červený.
Ten ovšem zase vyhledává spíše lesní porosty, zejména smrčiny, a jeho květy jsou drobnější se zřetelnými semeníky. Navíc květenství tvoří laty.
Na co se hodí?
Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, vynikající je sirup, který pak využijete v zimě. Většina z nás zná smaženou kosmatici, ale možná nevíte, že se dá udělat i na sladko. Sušený se používá do čajových směsí, nebo samostatně. Pomáhá při nemocech z nachlazení či virózách, pomůže vám důkladně se vypotit.
Jak připravit květy?
Už při sběru se podívejte, jestli se na keři neusídlily mšice. Takové květy raději nechte být, protože byste mšice těžko odstraňovali. Také samozřejmě vynechejte keře rostoucí podél frekventovaných cest.
Čerstvé květy je třeba brzy zpracovat, protože na teple vadnou a posléze hnědnou. Pro zpracování v kuchyni, zejména na smažení se nejlépe hodí květenství, která ještě nejsou plně rozkvetlá.