Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Předměty, které nepřežijí konec století

Dnes je běžně užíváme, i když čím dál méně, ale dalšího století se zřejmě nedočkají. Maximálně se stanou muzejními exponáty. Které věci a proč už lidé nebudou potřebovat?

BRÝLE

Brýle v podobě, v jaké je známe dnes, pomáhají lidem řešit problémy se zrakem minimálně od 13. století, kdy italští mniši vytvořili první částečně broušené čočky.

Už ve starověku si však lidé povšimli zvětšovací schopnosti vybroušeného skla a čtení si usnadňovali pomocí tzv. čtecích kamenů.

Tento převratný vynález je nicméně v poslední době stále více vytlačován kontaktními čočkami stejně jako pokrokem v oblasti laserových operací očí. Je tak možné, že se s koncem století stanou brýle minulostí.

Brýle nahrazují kontaktní čočky či laserové operace.
Brýle nahrazují kontaktní čočky či laserové operace.

DÁRCI ORGÁNŮ

Slovo „transplantace“ původně znamená „něco přesadit“ (rostlinu) z jednoho místa na druhé. I dnes ještě transplantace znamená použití orgánu jednoho člověka, zpravidla zemřelého, pro jiného. Tato definice však pravděpodobně v budoucnosti již nebude pravdivá.

S rozvojem 3D tisku dochází totiž k výraznému pokroku v oboru biotisku tkání. Očekává se, že v krátkém čase bude možné takto zhotovovat i orgány vhodné k transplantaci. Dárci orgánů tak již v blízké budoucnosti nebudou potřeba.

Transplantaci by měly vyřešit 3D tiskárny.
Transplantaci by měly vyřešit 3D tiskárny.

FOTOAPARÁTY

Záliba ve fotografování lidstvo zřejmě jen tak neopustí. To ovšem nelze s jistotou prohlásit i o aparátech, které focení dlouhou dobu umožňovaly. Lidé s aparátem zavěšeným na krku jsou již zkrátka minulostí.

Specializované fotoaparáty budou stále existovat, pár nadšenců bude zřejmě dále fotit analogovými přístroji, ale masově je již zcela převálcovaly fotoaparáty zabudované do chytrých telefonů. Ty má totiž člověk stále po ruce a jejich obsluha je absolutně nenáročná.

Dnes má kvalitní fotoaparát téměř každý mobilní telefon.
Dnes má kvalitní fotoaparát téměř každý mobilní telefon.

HODINKY

Kapesní hodinky vznikly zřejmě z potřeby přesnější časové orientace někdy po roce 1600. Měly vejčitý tvar, proto se jim říkalo „norimberská vejce“.

Nejprve byly módním doplňkem pro bohaté, éra dostupnějších kapesních měřičů času odstartovala až v polovině 19. století. Dnes jsou však stále častěji vytlačovány mobilními telefony, které stejně jako ony ukazují přesný čas. Naději na záchranu však stále mají.

Ještě pořád se najde dost milovníků tikajících (retro) strojků zdobících zápěstí, sportovně zaměřené jedince pak oslovují chytré hodinky, umožňující jim zachycovat jejich sportovní výkony.

KRAVATA

Tato dříve nedílná součást mužského šatníku, používaná bezmála 350 let, pomalu upadá do zapomnění. Dnes je jejich používání, kromě světa politiky, nejvyššího byznysu a slavnostních událostí typu svatby nebo pohřbu, prakticky jen okrajové.

Vázání kravaty navíc vyžaduje jistou míru zručnosti, na což není v rychlém moderním světě čas a mnohdy ani chuť. Dá se tak očekávat, že v budoucnu už k nezbytným módním doplňkům rozhodně patřit nebude.

Kravata má dnes uplatnění hlavně ve vyšší společnosti.
Kravata má dnes uplatnění hlavně ve vyšší společnosti.

NÁHRADNÍ DÍLY A SOUČÁSTKY

Ať už jste domácí kutil nebo ne, občas se zkrátka shánění náhradních dílů a součástek nevyhnete. V blízké budoucnosti to však s velkou pravděpodobností nebude nejen možné, ale ani nutné.

Již nyní existují 3D tiskárny, ty dostupné pro domácí použití však tisknou jen z plastu. 3D tisk kovů je zatím v plenkách a využívá se pouze v průmyslu.

V blízké budoucnosti však lze očekávat, že se stanou běžnou součástí domácnosti a tisk součástek zlevní až padesátinásobně. I zakázková výroba součástek na míru bude snazší než jejich hledání v regálech obchodů.

NOVINY

Už v roce 59 př. n. l. dával Julius Caesar tesat informace o dění ve starověkém Římě do kamene. Na čínském císařském dvoře kolovaly rukopisné věstníky od roku 713. V Evropě pak v 15. století obíhaly psané noviny mezi královskými rody a nejbohatšími občany.

Chudým je zpřístupnil až rozvoj knihtisku. Pro lidi z nejchudších regionů světa jsou papírové noviny dodnes jediným zdrojem informací, ovšem jinde už jsou systematicky nahrazovány zprávami v on-line světě.

Musíme tak jen doufat, že stejný osud nepotká i časopisy a knihy, které mají naštěstí trochu jiný účel.

Zprávy se podávají čím dál častěji v digitální podobě.
Zprávy se podávají čím dál častěji v digitální podobě.

RÁDIO

U rádiových stanic dochází už nyní k velkému úbytku posluchačů, informace jsou totiž snadno dostupné na internetu a v chytrém telefonu. Věrní jim tak zůstávají zejména řidiči, kterým zpříjemňují cesty.

I to by se brzy mohlo s očekávaným příchodem samořídicích automobilů změnit. Je však možné, že si „rozhlas“ najde svoji cestu k posluchačům i v budoucnu.

Možností je třeba internetové vysílání, jeho formát se však bude značně lišit od toho, co rádiem označujeme dnes.

Rádio zůstává oblíbené hlavně pro řidiče.
Rádio zůstává oblíbené hlavně pro řidiče.

UHLÍ

Tomuto vysoce efektivnímu zdroji energie vděčí lidstvo za mnohé. Bez něj by jen těžko odstartovala průmyslová revoluce a s ní spojený technologický pokrok, doprovázený zásadními společenskými, kulturními i politickými změnami.

Jeho používání ještě nějakou dobu zřejmě poroste, a to zejména v rozvojových zemích, ovšem za stále sílících tendencí nahradit ho alternativními zdroji energie (energie jádra, solární panely a další).

S používáním uhlí je totiž spojeno příliš mnoho zdravotních, ekonomických i ekologických rizik.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Apoštol těsnopisu prorazil díky lesníkům
Rodák z Poličky Hynek Jakub Heger pochází z chudého prostředí. Sní o studiu teologie, podřizuje se ale přání otce, aby se stal jeho pokračovatelem v rodinném hospodářství.   Není to dobrá volba, protože jeho chatrné zdraví mu neumožňuje starat se o usedlost důsledně. Právnickou kariéru ale může Hynek Jakub Heger (1808–1854) rozjet i nemocný. Vystuduje v Olomouci a […]
Vyměnila Tereza Bavorská nápadníky za vědu?
Panovníci od svých dcer většinou očekávají jediné – že se dobře provdají. Bavorské princezně Tereze však svatba pranic neříká, brání se jí zuby nehty.   Navzdory protestům rodiny se Tereza (1850–1925) pouští do něčeho pro ženu, a urozenou dámu zvlášť, naprosto neslýchaného. Zcela se ponoří do vědeckého výzkumu! Urozená dívka po sobě zanechá rozsáhlé dílo […]
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků.   Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, […]
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936 […]
Zajímavosti
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak?   V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí […]
Ve vesmíru není ticho!
Jeden člověk vám bude tvrdit, že ve vesmíru je absolutní ticho, podle druhého je tam spíš pořádný kravál. Kdo má pravdu? V jistém smyslu oba!   Zvukové vlny kolem nás nelétají jen tak, přenášejí je atomy a molekuly. Ve volném vesmírném prostoru ale atomy ani molekuly nejsou. Anebo je jich velmi málo. Zatímco v 1 […]
Krásná Semiramis: Všude byla, všechno postavila… ale existovala?
Zoufale sleduje jeho krásnou tvář bez sebemenší známky života. Ona, královna Semiramis, se chtěla stát jeho ženou. Odmítl. Takový konec si ale nepředstavovala…   Podle řeckého historika Diodóra Sicilského (asi 90–27 př. n. l.) je Semiramis dcerou rybí bohyně Derketo, která se zamiluje do smrtelníka. Toho ovšem Derketo zabije a sama se vrhne do vln. […]
S láskou a humorem v Hovorech W
První podzimní Hovory W jistě potěšily všechny příznivce kultovního seriálu Hospoda, protože hostem moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros nebyl nikdo jiný, než protivný tělocvikář a pan domácí Jonáš. „Ne, ten protivný domácí nemá s Václavem Knopem opravdu nic společného. Je to jen důkazem, že je Vašek dobrým hercem. V civilu je to […]
Záhady a napětí
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!   […]
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu […]
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Tříhlavý bůh dráždí církev
Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.   Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Josepha Haydna ničilo nešťastné manželství
historyplus.cz
Josepha Haydna ničilo nešťastné manželství
Od mládí trpí nosními polypy. Kvůli nim je jeho nos na pohled znetvořený. Při návštěvě Anglie se Haydn rozhodne podstoupit operaci, která ho tohoto trápení zbaví. Anestetika tehdy ještě neexistují, a tak chce lékař svého pacienta připoutat na židli, aby mohl v klidu pracovat. Vyděšený skladatel však ztropí takový rozruch, že ze zákroku nakonec sejde…  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
panidomu.cz
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby
Leg Godt! Nejslavnější hračka slaví kulaté výročí
epochaplus.cz
Leg Godt! Nejslavnější hračka slaví kulaté výročí
Existují tisíce různých hraček pro všechny věkové kategorie. Z nepřeberného množství typů si každý dokáže najít to pravé pro sebe i své děti. Jenže s čím si rád hraje jeden, nemusí vyhovovat tomu druhému. Navíc s věkem se mění preference, a co baví osmileté děti, už nemusí bavit ty o pár let starší. Přesto existuje hračka, která je
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Horní hrad, obestřený nejednou legendou. Chrání jej duch chrabrého kapitána?
enigmaplus.cz
Horní hrad, obestřený nejednou legendou. Chrání jej duch chrabrého kapitána?
Místní pověst z hradu Hauenstein (Horní hrad) z Karlovarského kraje nás zavede do dob třicetileté války, kdy se Švédové snažili tento hrad dobýt za každou cenu [gallery ids="146298,146296,146295"]
Wine & champagne bar Autentista oslavil páté narozeniny
iluxus.cz
Wine & champagne bar Autentista oslavil páté narozeniny
Oslavu pátých narozenin využil wine & champagne bar Autentista k představení několika novinek. První z nich je nové koktejlové menu, které staví na champagne a prémiových destilátech vyrobených z
Běžné potravinářské barvivo dočasně zprůhlední tkáně
21stoleti.cz
Běžné potravinářské barvivo dočasně zprůhlední tkáně
Vědci ze Stanfordovy univerzity zjistili, že po nanesení žlutého potravinářského barviva tartrazinu na kůži myší, dojde k jejímu zprůhlednění, a tak je možné sledovat jejich střeva a břišní orgány či
Osudová Ordinace úplně změnila Munzarové a Trnavskému život
nasehvezdy.cz
Osudová Ordinace úplně změnila Munzarové a Trnavskému život
O roli v seriálu tehdy Barbora Munzarová (52) nestála. Vzala ji kvůli penězům, i proto, že se jí hroutilo manželství s Jiřím Dvořákem (57). A osud jí tam přihrál Martina Trnavského (54). Herečka Ba
Požádejte anděly o pomoc
nejsemsama.cz
Požádejte anděly o pomoc
Naučte se komunikovat s anděly. Splní vám to, co si z hloubi srdce přejete. Nestyďte se zavolat je, kdykoli se cítíte v úzkých. Metod, jak prosit anděly, je více. Je jen na vás, kterou si vyberete a o co je poprosíte. Hledáte pomoc a divíte se, že nepřichází? Nebojte se, zkuste zavolat jednoho z andělů, a věci ve vašem životě se začnou měnit. Komunikovat s anděly
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Kamarádka byla moje sokyně!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka byla moje sokyně!
Bývala jsem vždycky spíš taková ta ženská od rány. S nikým a s ničím jsem se totiž moc nepárala. Pak se mi život tak nějak zamotal. Když jsem zjistila, že Roman, můj manžel, je nějak zádumčivý a drží se zpátky od všeho, a hlavně ode mne, bylo mi jasné, že se něco děje. Začala jsem tušit problémy. Měl všechno
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz