Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Přehledně: Monstrózní loupeže, ze kterých se tají dech!

Peníze, zlato a drahé kameny lákaly zloděje už odpradávna. Některé zločiny ale výrazně předčily ty ostatní a zapsaly se nenávratně do dějin kriminalistiky. Kterým kriminálníkům se podařila dokonalá loupež?

Krádež Mony Lisy

Kde: Francie

Kdy: 1911

Ukradená částka: Tržní cena obrazu se dnes pohybuje okolo 587 milionů liber (17,5 miliardy Kč). Podle znalců má ale nevyčíslitelnou hodnotu.

O co šlo: V roce 1911 ukradl z pařížského Louvru chudý Ital Vincenzo Peruggia nejslavnější obraz na světě, Monu Lisu. Bizarní je způsob, jaký obraz odcizil.

Vincenzo Peruggia v muzeu pracoval jako pomocník skláře a podílel se na instalaci tabulí skel, které chránily nejcennější exponáty před možnými vandaly. Ten den bylo muzeum pro veřejnost zavřené a o jeho ochranu se staralo jen několik strážných.

Ukrást obraz bylo v té době velice snadné, alarmy se v obrazárnách zavedly až o mnoho let později.

Chytrý amatér

Peruggia sebral obraz ze stěny a vyndal ho z rámu. Na ochranném skle ale zanechal otisk prstu. Muzeum se chystal opustit bočním vchodem, zjistil ale, že dveře jsou zavřené. Zachoval se klidně a duchapřítomně a ze dveří kliku odstranil. Poté čekal.

Shodou okolností za chvíli přišel klempíř, kterému Peruggia řekl, že čeká, až někdo poškozené dveře konečně otevře. Řemeslník tak použil vlastní klíč a Peruggia bez problému odešel.

Nikdo obraz nehledal

Peruggia odnesl dílo do svého bytu, kde ho ukryl do dřevěné truhly pod postel. Nikomu o svém lupičském kousku neřekl. Vše pečlivě tajil více než dva roky. Nejpikantnější na celé situaci bylo, že se druhý den v Louvru nikdo po obraze nesháněl.

Když se muzeum otevřelo na další den, začal se po něm ptát až akademický malíř Louis Béroud, který jej chtěl překreslit. Strážní mu řekli, že si obraz zřejmě odnesl někdo z fotografů. Dílo ale nebylo k nalezení.

Pachatel se prozradil sám

Pařížští detektivové tak začali pátrat po pachateli. Jistá stopa je přivedla do belgického Gentu, ukázalo se ale, že je falešná. Dlouhé dva roky se na nic nepřišlo a možná by vše utichlo, kdyby se neozval sám Peruggia.

Ten obraz nabídl florentskému obchodníkovi Alfredu Gerimu. Peruggia ale požadoval, aby portrét věnoval florentské obrazárně Galleria degli Uffizi, kam podle něj patřil. Jako odměnu žádal za obraz půl milionu lir (dnes 38,5 milionu Kč).

Geri ale vše nahlásil na policii, která Peruggiu zatkla. Ital ve vězení dlouho nepobyl, propuštěn byl za pouhých sedm měsíců. Mona Lisa pak v lednu 1914 dorazila zpět do Louvru.

Největší loupež obrazů

Kde: Spojené státy americké

Kdy: 1990

Ukradená částka: Obrazy v hodnotě 376 milionů liber (11 miliard Kč)

O co šlo: Dva muži v policejních uniformách bez použití zbraní ukradli několik desítek obrazů v hodnotě přes 300 milionů liber.

V noci 18. března 1990 odcizili dva lupiči třináct uměleckých děl z Bostonského muzea Isabely Steward Gardnerové. Do muzea vstoupili v policejních uniformách. Vrátným vysvětlili, že přijeli kvůli nočnímu hlášení, spoutali je a vyřadili bezpečnostní systém.

Cennější díla nechali na místě

Mezi ukradenými kousky se nacházela díla Rembranda van Rijna nebo Jana Vermeera. Odborníci se ale domnívají, že lupiči toho o umění moc nevěděli.

Při vyřezávání obrazů z rámů se totiž nesnažili minimalizovat jejich poškození a na místě zanechali i díla s větší hodnotou. Celá loupež jim zabrala méně než hodinu a půl.

Neobjasněný zločin

Na pachatele vypsala policie pětimilionovou odměnu, po 20 letech se ale stále nepodařilo dopadnout ani zločince, ani uloupené obrazy.

Podezřelý byl gangster Bobby Donati, který byl v roce 1991 zavražděn. Pracovníci muzea stále věří, že se cenná díla jednou vrátí zpátky na místo určení.

Největší diamantová loupež

Kde: Antverpy, Belgie

Kdy: 2003

Ukradená částka: 250 milionů liber (7,5 miliardy Kč)

O co šlo: V roce 2003 organizovaní lupiči pronikli do jednoho z nejbezpečnějších sejfů na světě a odnesli si drahokamy, hotovost a cenné předměty v celkové hodnotě přes 250 milionů liber.

V noci po svátku sv. Valentýna se po více než dvou letech příprav chystala skupina italských lupičů vykrást Diamantové středisko v Antverpách – centrum obchodu s drahými kameny a sídlo diamantové burzy.

Zločinci pronikli do trezoru, který obsahoval celkem 189 bezpečnostních schránek, plných šperků a drahých kamenů. Jak se jim ale podařilo dostat do jednoho z nejstřeženějších míst na světě?

Dlouhé a důkladné plánování

Organizátorem loupeže byl turínský rodák Leonardo Notarbartolo, který vymyslel dokonalý plán. Na podzim 2000 se vydal do Antverp a vydával se za obchodníka s diamanty.

Pronajal si v okolí kancelář a ve středisku si založil jednu z bezpečnostních schránek v trezoru. Nikdo se neobtěžoval ověřovat si jeho identitu. Leonardo si pečlivě zkoumal terén, a to pomocí miniaturní kamery, kterou umístil do propisky.

Díky tomu našel mezeru v zabezpečení budovy – podzemní garáž sousedící s hlavní budovou Diamantového střediska.

Leonardovi parťáci

Sám Leonardo by ale nebyl schopen dostat se do přísně střežené budovy a otevřít číselný zámek s více než miliony možnými kombinacemi. V trezoru navíc byly i detektory pohybu, teploty a světla. Připojil tak k sobě legendární skupinu, známou jako Turínská škola.

Každý člen týmu měl nějakou specializaci. Sešel se tak odborník na zámky, expert na alarmy a také specialista na otevírání trezorů.

Dokonalou loupež zmařil sendvič

Policistům bylo po loupeži jasné, že ji provedli profesionálové. Ze 160 sejfů jich bylo vykradeno 123. Lupiči si k ukradeným diamantům vzali dokonce i všechny certifikáty, které dokládaly pravost kamenů. Zásadní chybu ale udělali zločinci už na cestě.

Zastavili v lese, kde chtěli spálit odpadky. Vyrušil je ale majitel pozemku a zavolal policii. Ta zde našla igelitový pytlík, který obsahoval videopásky z bezpečnostních kamer společně s plánem budovy. Opravdovým důkazem byl ale nedojedený toast. Z něho se podařilo získat DNA Leonarda Notarbartola.

Pachatel se vrací na místo činu

Notarbartolo se o týden později vracel zpět do Antverp, kde si chtěl vyzvednout pár věcí ve své kanceláři. Netušil ale, že má na něj policie políčeno a v tu dobu už prohledávala jeho byt v Turíně, kde objevila několik diamantů i s certifikáty.

Strážci zákona tak neměli sebemenší problém s jeho zatčením. Soud ho odsoudil na pouhých 5 let, což je v Belgii nejvyšší trest za loupež. I když se zločin obešel zcela bez násilí, mnoho rodin přišlo o miliony. Diamanty z kořisti se nikdy nenašly.

Loupež zlatých cihel

Kde: Velká Británie

Kdy: 1983

Ukradená částka: 26 milionů liber (2,5 miliardy Kč)

O co šlo: Ke krádeži došlo v nejzabezpečenějších skladových zařízení v Británii. Trezor byl opatřen 11 zámky a 5 alarmy. Ukradeny byly zlaté cihly a peníze v hodnotě 26 milionů liber.

Byla to jedna z největších loupeží, ke kterým kdy ve Velké Británii došlo.

Překladové skladiště londýnského mezinárodního letiště Heathrow si vybrala skupina lupičů v kuklách. Se strážnými neměli sebemenší slitování. Aby získali přístupové údaje, polili muže benzínem pod pohrůžkou, že je zapálí. Hlídači jim tak bez váhání prozradili číselné kombinace k trezoru.

Překvapení lupiči

Zloději přišli do skladu pro tři miliony liber. Jaké překvapení se jim ale naskytlo, když po otevření trezoru spatřili zlatý „poklad“ o celkové váze tři tuny! Narychlo proto sehnali další dodávku, aby lup v hodnotě 26 milionů liber naložili a odvezli.

Velmi brzy se podařilo dopadnout tři z šesti lupičů. Jeden ze strážných, Anthony Black, se totiž pod nátlakem přiznal, že gangu poskytl informace o uspořádání skladišť.

Ztracené zlato

I když se polici podařilo dopadnout hlavního organizátora, Briana Robinsona a profesionálního lupiče Mickeyho McAvoye, ani po roce pátrání nenašla jedinou zlatou cihlu.

Později se ukázalo, že do loupeže bylo zapojeno mnohem více lidí a distributorů, kteří zlato překupovali. Kvůli sériovým číslům jej totiž nebylo možné volně prodávat, proto se muselo roztavit a poté znovu odlít.

Následně se odeslalo do firmy, která se zabývala distribucí šperků. Tím se lup zlegalizoval. Pachatelé pak zlato vyměnili za peníze.

Vražda policisty

Policie se zaměřila je Kennetha Noye, který měl v bance zřízený účet. Když ho ale hlídala, byla prozrazena a zločinec jednoho detektiva zabil několika ranami nožem. Při soudním procesu měl štěstí.

Jeho obhájci se podařilo přesvědčit soudce, že jednal v sebeobraně, jelikož strážci zákona útočili na jeho vlastním pozemku. Policie poté prohledala jeho zahradu a našla několik zlatých prutů. Noye dostal pokutu sedm tisíc liber a trest odnětí svobody na 14 let.

Kvůli zlatu se vraždí dodnes

Ztracené zlato se do dnešního dne nepodařilo najít. Příběh stále pokračuje. Johna Palmera, který byl do loupeže zapleten, v roce 2015 někdo zastřelil na zahradě jeho sídla v Essexu.

Podle některých zdrojů navíc zmizelo nebo bylo zavražděno celkem 18 lidí, kteří byli do loupeže namočeni.

Největší bankovní loupež na světě

Kde: Velká Británie

Kdy: 2006

Ukradená částka: 53 milionů liber (2,2 miliardy Kč)

O co šlo: V roce 2006 lupiči ukradli ve skladu bezpečnostní agentury Securitas celkem 53 milionů liber. Pachatelé drželi během loupeže jako rukojmí ředitele agentury a jeho rodinu.  Krádež dokonce oslabila ekonomickou stabilitu země.

Skupina nejméně šesti maskovaných mužů si v únoru 2006 vybrala pro svůj lup sklad bezpečnostní agentury Securitas, kde se uchovávaly peníze z banky Bank of England, které putovaly většinou do bankomatů.

Zločinci měli předem připravený plán, který zahrnoval únos ředitele agentury Colina Dixona. Bez něj bylo totiž nemožné se k penězům dostat. Aby ho donutili ke spolupráci a vytvořili si pojistku, unesli také jeho ženu a syna.

Největší nenásilná loupež

Ředitele lupiči unesli během fingované silniční kontroly, při níž byli oblečeni do policejních uniforem a spoutaného ho odvezli na nedalekou farmu. Během této doby se o něj strachovala jeho manželka. I za ní se lupiči dostali, převlečeni za policisty.

Pak už jim nic nebránilo dostat se velice snadno do skladiště. Bez násilí překonali bezpečnostní systémy a i díky zajatému řediteli zneškodnili a spoutali všech 15 členů ostrahy.

Náhrada škody

Lupiči si počínali velmi zběhle. Po dokončení lupu zavřeli všechny rukojmí do prázdných klecí, nikomu však neublížili. Na místě strávili přes hodinu a krátce po půlnoci uprchli neznámo kam.

Banka po loupeži nahlásila ztrátu 25 milionů liber, kterou získala zpětně od pojišťovny. Později se ale ukázalo, že se jednalo o 53 milionů.

Prozradil je okázalý život

Po loupeži se podařilo několik členů gangu zadržet, dva z nich ale stále spravedlnosti unikali. Lee Murry a Paul Allen prchli do Maroka, a tam utráceli peníze ve velkém za nemovitosti, auta, prostitutky, a hlavně drogy.

Ty se jim nakonec staly osudnými, jelikož je policie za jejich pašování zatkla. Allen byl deportován do Británie, zatímco Murryho tamní orgány kvůli marockému občanství odmítly vydat. Dostal ale nejvyšší trest odnětí svobody ve výši 25 let.

Velká vlaková loupež

Kde: Velká Británie

Kdy: 1963

Ukradená částka: 2,5 milionu liber (1,3 miliardy Kč)

O co šlo: Velka vlaková loupež patří k nejproslulejším zločinům 20. století. Skupina 16 lupičů přepadla 8. srpna 1963 poštovní vlak Royal Mail a odnesla si přes 2,5 milionu liber.

Poštovní vlak vyjel dne 7. srpna 1963 ze stanice Glasgow směrem do Londýna. Soupravu tvořilo 12 vagonů, ve kterých se nacházelo celkem 72 zaměstnanců pošty.

Lupiči měli zálusk především na druhý vagon, ve kterém se převážela velká finanční suma společně s doporučenými dopisy. Přálo jim štěstí, toho dne musela být z technických důvodů odstraněna zamřížovaná okna a bezpečnostní alarmy.

Zneškodnění strojvedoucích

Skupina měla velmi dobře promyšlený plán. Ve tři hodiny ráno čekala připravená na trati pod semaforem na blížící se vlak. Gang zakryl na semaforu zelené světlo a pomocí šestivoltové baterie na něm rozsvítil světlo červené.

Vlak řídili dva strojvedoucí, přičemž jeden z nich vystoupil a vydal se použít telefon zavedený na trati. Ten ale nefungoval, jelikož ho zloději před loupeží přestřihli. Druhého strojvedoucího udeřili do hlavy železnou trubkou.

Jak znovu rozjet vlak?

Zloději okamžitě odpojili nepotřebné vagony a nechali si pouze ten s penězi. Vlak ale potřebovali posunout asi o 800 metrů k mostu Bridego, kde na ně čekalo nákladní auto. Nikdo nevěděl, jak soupravu znovu rozpohybovat.

Proto se vrátili k omráčenému řidiči, aby se opět chopil řízení. Když se dostali k mostu, přesunuli se do vagonu s penězi, kde zpacifikovali zbylé a vyděšené zaměstnance.

Během 15 minut naložili na náklaďák celkem 120 pytlů s kořistí a odjížděli s ní do již připravené skrýše.

Osudná farma

Ještě před loupeží si skupina koupila opuštěný statek Leatherslade, který měl sloužit jako úkryt. Chtěli se tak vyhnout nebezpečí odhalení v případě policejní uzávěry silnic. Farma se nacházela asi 43 km od místa činu.

Když členové gangu z rádia zjistili, že policie rozšířila svoje pátrání na okruh 50 km, ocitli se v přímém ohrožení a začali panikařit. Museli tak skrýš opustit dříve, než zamýšleli, a narychlo zametli stopy. Ve spěchu nechali na místě spoustu otisků prstů, hledaná auta i poštovní pytle.

Zdařilé útěky z vězení

Během několika měsíců se policii podařilo 12 členů gangu dopadnout, u soudního procesu padaly i třicetileté tresty odnětí svobody. Třem z odsouzených se ale podařilo z vězení uniknout.

Prvním byl Charles Wilson. Dva týdny po útěku podstoupil plastickou operaci. Na svobodě zůstal ale jen do roku 1968, poté byl znovu zatčen a uvězněn na 10 let.

Nejvíce se svým útěkem proslavil Ronald Biggs, který uprchl v červenci roku 1965. Biggs také podstoupil plastickou operaci, pořídil si dokumenty s novou identitou a usadil se v Austrálii.

Jelikož po něm pátral Interpol, byl nucen se přemístit do Brazílie, kam na něj britská policie nemohla. Všechny peníze z loupeže se dodnes nepodařilo najít, bylo nalezeno pouze kolem 330 000 liber.

Mona Lisa nebyla v době krádeže nijak hlídaná, a ani se po ní nikdo nesháněl. Podle vyšetřovatelů byli lupiči amatéři, jelikož na místě nechali mnohem cennější díla. Lupiči udělali chybu, když v lese nespálili odpadky. Policisté dodnes nenašli všechno ukradené zlato. Lupiči při loupeži naštěstí nikomu neublížili. Lupiči vytvořili lidský řetěz, takže samotná loupež proběhla velmi rychle.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
historyplus.cz
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
V politice ani na bitevních polích velkých vítězství nedosáhl. A během povstání Frondy vévoda Rochefoucauld málem zemřel! Když se uzdraví, rapidně změní svůj život. Stává se mistrem hořkých postřehů o slabostech společnosti, jimiž se proslaví po celé Evropě! Pochází ze starobylé šlechtické rodiny. Vévoda François de La Rochefoucauld (1613–1680) se narodil v Paříži, získá vzdělání
Hrady a zámky v zimě nespí!
epochanacestach.cz
Hrady a zámky v zimě nespí!
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
skutecnepribehy.cz
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
Ta mrcha si počkala na třídní sraz a tam to pěkně všem řekla. Podrobně a bohužel pravdivě. Porušila tím slib, že bude mlčet, výměnou za peníze a byt, který jsem jí tehdy přenechala! Třídní srazy a vůbec všelijaké ty sedánky s bývalými spolužáky, kolegy či známými, mi byly odjakživa protivné. A to je ještě dost slabé slovo. Můj
Tradiční zelníky
tisicereceptu.cz
Tradiční zelníky
Jednoduchý recept z levných a dostupných druhů zeleniny – brambor a zelí. Doplnit je můžete špenátem, jogurtovým dipem nebo zeleninovým salátem. Potřebujete 500 g brambor 250 g kysaného zelí 1
Ukládání s vytříbenou elegancí
rezidenceonline.cz
Ukládání s vytříbenou elegancí
Komody, skříně i šatny, jež v obytném prostoru sehrávají nezastupitelnou roli z pohledu praktického mobiliáře, jsou i významným estetickým doplňkem interiéru. Přestože jejich prvotním posláním je věci především skrývat za neprůhlednými dvířky z různých materiálů, k nimž patří především dřevo v různé povrchové úpravě, v posledních letech se objevují i efektní designové prvky s vysokým
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
enigmaplus.cz
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
Když se manželé Simonovi 19. září 1991 vracejí z horské túry, všimnou si, že z ledu trčí lidská hlava a ramena. Nejprve se domnívají, že jde o nějakého ztraceného horolezce, který tu zahynul. Čas od č
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
nasehvezdy.cz
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
Porodila druhé dítě, pořídila nový byt, pustila se do jeho rekonstrukce a zdálo se, že je herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina na tohle všechno sama. Není to tak dávno, co se sp
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
21stoleti.cz
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, výv
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
iluxus.cz
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
Pytloun Sky Bar & Restaurant Prague, situovaný na střešních terasách hotelu Pytloun Boutique Hotel Prague na Václavském náměstí, přichází i letos od listopadu s oblíbeným konceptem posezení ve vyh
Tradiční anglická
nejsemsama.cz
Tradiční anglická
Kdo chce v Anglii dobře jíst, musí třikrát denně snídat, pravil anglický dramatik W. S. Maugham. Jak ale na to? Ingredience na 2 porce: ● 4 kvalitní vepřové klobásky ● 400 g bílých fazolí v rajčatové omáčce ● 2 vejce ● 4 plátky anglické slaniny ● 4 žampiony ● větvička cherry rajčátek ● 100 g žampionů ● olivový olej ● toustový chléb Postup: Fazole vlijte i
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
epochaplus.cz
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl,
Potřebujete pečovatelskou službu?
panidomu.cz
Potřebujete pečovatelskou službu?
Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly. To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz