Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Přejezte se ve snu! Zhubnete!

Jak zastavit epidemii obezity? Konečně svítá naděje. Zbrusu nové objevy přinášejí revoluční pohled na léčbu nadváhy.

V Americe se vědci zaměřili na zastavení samotného procesu tloustnutí, australští obezitologové naopak zkoumali, proč většina lidí není schopná si po zhubnutí ideální váhu udržet. Špatným životním stylem to zřejmě nebude. A lze hubnout pomocí fantazie? Rok 2012 zřejmě přepíše dietologické zásady…

Podle posledních statistických dat obývá Zemi více než 1 500 000 000 lidí s nadváhou, z toho 400 000 000 lidí trpí obezitou. Takřka čtvrtina (21,4 %) lidí má nadváhu a takřka 6 % obyvatel naší planety je tedy obézních.

Nejvíce postižení jsou obyvatelé Americké Samoy, z vyspělých států to jsou USA, naopak nejlépe jsou na tom Japonci.

Epidemie burácí i u nás – čeští muži se se svou hmotností dostali v roce 2011 na 1. místo v Evropě, ženy jsou na evropském žebříčku jen o tři příčky níže. Data jsou neúprosná. Všichni se shodují na tom, že chorobnou nadváhu lidstva je třeba zastavit.

Jak se léčí obézní opice?

„Máme prototyp léku proti obezitě,“ přichází na sklonku roku 2011 ze Spojených států dobrá zpráva. Převratný medikament, pojmenovaný Adipotide, je schopný selektivně ničit tukové buňky.

„Jde o úplnou novinku, neboť současné léky na hubnutí pracují buď na principu kontroly chuti k jídlu, nebo zamezují vstřebávání tuku z potravy,“ říká členka výzkumného týmu Renata Pasqualiniová, specialistka na funkční interakce proteinů.

„Lék již máme úspěšně odzkoušený na primátech. Očekáváme, že stejně dobře půjde léčit i lidi,“ říká vedoucí výzkumu Kirstin Barnhartová z texaské univerzity. Vědci novým lékem léčili obézní opice – primáty druhu makak rhesus.

Výsledky čtyřtýdenní terapie byly ohromující – každý makak ztratil v průměru 11 % své hmotnosti.

Převrat v léčbě na obzoru?

Makakové se během experimentu stravovali stejně jako doposud a měli i stále stejnou pohybovou aktivitu, tedy téměř žádnou. A přesto opice hubly, což se prokázalo nejen úbytkem hmotnosti, ale i snížením BMI indexu (viz box) a obvodu pasu.

Úbytek tukové tkáně navíc prokázala i měření rentgenem či magnetickou rezonancí.

„Vývoj této látky pro humánní užití přinese způsob, jak nechirurgicky zamezit nahromadění bílého tuku,“ dodala vědkyně. Lék totiž působí cíleně na bílou adipózní tkáň, tedy přímo na tukové buňky (viz box).

Texaský tým vytvořil syntetický peptid, tedy krátký protein složený ze dvou či více aminokyselin, který je schopný se navázat na specifickou bílkovinu. Ta je přítomna výlučně v cévách, jež vedou k tukové tkáni a vyživují ji.

V laboratořích se hubne!

Peptid pak v cévách spustí cílenou apoptázu, což je termín označující proces úmrtí pro organismus již nepotřebných buněk. Působením peptidu se cévy smrští, krevní podpora tukových buněk je odstraněna a buňky hynou. V organismu se pak vstřebají.

Dřívější preklinické testy Adipotidu na hlodavcích byly také velmi úspěšné, obézní myši shodily průměrně 30 % své hmotnosti.

„Většina experimentálních léků proti obezitě selže při přechodu z hlodavců na primáty,“ vysvětluje Pasqualiniová s tím, že metabolismus a kontrola apetitu centrální nervovou soustavou u hlodavců prostě fungují jinak, než primátům a potažmo lidem.

„Jsme hrdí na to, že můžeme sledovat tak velký úbytek hmotnosti u primátů, v modelu tak blízkém lidským podmínkám,“ dodala.

Obézní makakové před tímto výzkumem ztloustli spontánně. „Prostě se sami přejídali tím stejným jídlem, které jsme dávali i ostatním opicím ve skupině. Také si dopřávali méně pohybu,“ řekla vedoucí výzkumu Kirstin Barnhartová.

Kdy zmizí ledvinové obtíže?

„Stejný princip přenosu peptidu, využitý u myší i opic, jsme nedávno potvrdili i u lidského bílého tuku,“ zdůrazňuje doktorka Barnhartová.

Zázračný lék podle všeho navíc nezpůsobuje nauseu (pocity na zvracení) či nechutenství, což většina přípravků na hubnutí ano.

Během měsíčního experimentu se však objevil vedlejší účinek – opice více močily a byly dehydrované, což poukazuje na problémy s funkcí ledvin. „Ledvinový efekt byl podmíněný dávkováním, očekávaný a hlavně vratný,“ poznamenala Barnhartová.

Nyní se vědci zaměří na odstranění ledvinových problémů a začnou klinické testy u lidských pacientů. Lék má pomoci i těm s rakovinou. Léčba rakoviny prostaty s sebou nese zvýšení tělesné váhy, což má za následek sérii vedlejších chorob.

„Je nasnadě, že pomoc jednoduchou cestou pacientům uleví od nadbytečné zátěže,“ uzavřela Barnhartová.

Australané experimentovali

Dietologové při práci s obézními lidmi vždy počítají i s jistým relapsem (navrácením). Opětovný nárůst hmotnosti po skončení redukční terapie totiž čeká drtivou většinu pacientů.

Váhu, na kterou otylí lidé zhubli, si podle statistických dat udrží jen 20 % z nich. To si dosud výživoví specialisté vykládají zejména slabou vůlí obézních, kteří se po terapii postupně vrátili ke starým zlozvykům.

Australští vědci však s tímto tvrzením nesouhlasí. Podle australských lékařů způsobí drastické snížení kalorií nezvladatelný hlad vyprovokovaný hormony, a proto selhávají konzervativní rady pro změnu životního stylu.

Mění nízkokalorická strava chuť k jídlu?

Vědci své závěry zjistili při klinické studii pacientů.  Do testu se zapojilo 50 dospělých osob s BMI mezi 27 a 40, průměrné váhy 95 kg, což je spektrum všech tří stupňů obezity i nadváha.

Tito dobrovolníci se podrobili redukční dietě.

Po dobu 10 týdnů jedli výrazně nízkokalorickou stravu a měřila se jim hladina hormonu regulujících chuť k jídlu. Měření hormonů probíhala na začátku, na konci programu a rok po počátečním hubnutí.

Hlad, hlad, hlad

Na konci redukčního programu zhubli všichni účastníci experimentu. Průměrný úbytek váhy byl 13 kg na osobu. Poslední měření (rok po skončení terapie) ukázalo, že většina lidí zase přibrala, a to okolo 5 kg.

Měření ukázala, že s počátečním úbytkem váhy se výrazně změnila hladina hormonů, které ovlivňují hlad. Zvýšená hladina hormonů, a tedy i chuti k jídlu však byla trvalá a objevovala se ve všech případech recidivy minimálně po dobu jednoho roku.

Změnit návyk nepomůže?

Z dat vyplývá, že recidiva má hluboký fyziologický základ a není pouze výsledkem návratu ke starým zlozvykům.

Vedoucí výzkumu profesor Joseph Proietto tvrdí, že  „hladový hormon“ je těžké ovládat vůlí a proto selhávají celosvětové kampaně proti obezitě, které doporučují změnu životního stylu.

„Nemůžeme právě kvůli účinkům hormonů epidemii obezity vyléčit. Bude nejefektivnější zaměřit ochranu veřejného zdraví k prevenci obezity u dětí, než očekávat spásu v novém životním stylu,“ uvedl Proietto.

Studie nyní prokázala, že hlad, který hubnutí vyvolává, nelze přehlížet a je třeba jej řešit. Vůlí jej překonat téměř nelze. Snáze by to šlo pomocí nové farmakologické léčby. Jak, to se zatím musí vyzkoumat.

Lze hubnout fantazií?

Jednoduchá poučka lidem s nadváhou a obezitou říká, že pokles hmotnosti o 10 % vede k poklesu všech metabolických komplikací až o 50 %. Posunutí ručičky na váze směrem doleva znamená více, než jen dopnutí posledního knoflíku u kalhot.

Pro obézní to je kvalitnější život. Jde hubnout jinak, než pomocí medicíny? Harvardský výzkum tvrdí, že pomůže fantazie.

„Máte chuť na čokoládu? Představujte si, že ji jíte. Mlsná vás za chvíli přejde, nebo ve výsledku sníte sladkostí mnohem méně,“ tvrdí behaviorální psycholog Carey Morewedge z Harvardské univerzity.

Princip tkví v tom, že se jedlík musí ve své představě doslova prokousat celou potravou až na konec a nesmí myslet jen na jediné sousto.

Potrava totiž chutná jinak při prvním soustu, kdy přichází první stimul do mozku, a při posledním kousnutí, kdy je nasycen nejen žaludek, ale i mozek.

Kdo si představí jídlo, zhubne!

Harvardský psycholog to dokázal na sérii pokusů s 50 lidmi. Nejprve si představovali, že 30x vhazují minci do automatu a poté že jedí 3 bonbóny.

Druhá skupina naopak ve svých představách 3x vhazovala minci a pak 30x jedla bonbón. Poté před sebe dostal každý dobrovolník mísu s bonbóny, aby ohodnotil jejich chuť. Výsledek? První snědli v průměru 6 sladkostí, zatímco druzí jen 4.

Další sérií testů Morewedge prokázal, že pro výsledný efekt je důležité představovat si konkrétní jídlo, na které má člověk chuť. Když si účastníci pokusu představovali, že jedí sýr, na následnou konzumaci čokolády to nemělo vůbec žádný vliv.

Stejně tak představy, že bonbón, který poté skutečně jedli, jen v představách odkládají na misku. Harvard tedy radí: nebojte se myslet na jídlo. Správné představy chuť zaženou.

Zleva doprava: „zdravý“ muž má obvod pasu 84 cm, muž s nadváhou 114 cm a obézní jedinec 152 cm. (Zdroj: Wikimedia) Obezita stála již odnepaměti i v centru karikaturistů či umělců. (Zdroj: wellcomeimages.org, wikimedia)
Související články
Vědci z Botanického ústavu AV ČR se podíleli na dvou významných studiích, které byly publikovány v časopisech Science a Science Advances. Tyto studie se zaměřují na vliv atmosférické depozice dusíku na diverzitu bylinného patra lesů v Evropě a Severní Americe. Výsledky výzkumu prokázaly posun rostlinných druhů na západ i pokles diverzity bobovitých rostlin.   Atmosférické […]
Vědci z Botanického ústavu AV ČR, ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi, odhalili původ mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii, které patří mezi nejbohatší na světě. Výzkum, publikovaný v časopise The Holocene, ukázal, že zdrojem této rozmanitosti jsou světlé lesy z doby ledové, ve kterých se mohla vyskytovat řada druhů dnešních luk.   Druhově nejbohatší […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje.   Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za […]
Diabetes je závažné onemocnění, které neovlivňuje jen hladinu cukru v krvi, ale může způsobit i vážné poškození zraku. Diabetická retinopatie (poškození sítnice oka), jedna z nejčastějších komplikací cukrovky, patří k hlavním příčinám slepoty ve světě.   Avšak moderní technologie přinášejí naději, jak těmto komplikacím předejít. Nový diagnostický nástroj jménem Aireen, založený na umělé inteligenci, umožňuje rychlou […]
reklama
Historie
Nejkrásnější české kašny: Musely se kvůli nim bourat brány?
Dostal zakázku od Českých Budějovic. Hlavní mušli Samsonovy kašny mistr Horn vytesá v kamenolomu u Besednice nedaleko Českého Krumlova. Nádrž má tak velký průměr, že se nevejde ani do jedné z budějovických bran. Radním proto nezbývá než improvizovat…   Kvůli těžbě stříbra má středověká Kutná Hora problém s nedostatkem pitné vody, protože horníci při práci […]
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zastřelil se krotitel Dunaje kvůli ženě?
historyplus.cz
Zastřelil se krotitel Dunaje kvůli ženě?
V bratislavských ulicích je už od rána vidět hloučky lidí. Rozčileně gestikulují, vypadají překvapeně. „Opravdu spáchal Lanfranconi sebevraždu? A proč?“ dohadují se o nečekaném osudu úspěšného inženýra, který „zkrotil“ Dunaj. Už dávno nebyl v tehdejším Prešpurku (Bratislavě) cizincem. Enea Grazioso Lanfranconi (1850–1895) se sice narodil do známé majetné rodiny v Lombardii, do Bratislavy se ale přestěhoval s rodiči, když
Podvedl mě v den svatby
skutecnepribehy.cz
Podvedl mě v den svatby
Strávili jsme spolu hezké roky, ale pak se na oslavě mých narozenin opil a přiznal, že mi byl nevěrný už v den naší svatby a potom ještě několikrát! Nemohla jsem uvěřit tomu, co slyším. Můj Josef, a nevěrný? To prostě nebylo možné! Koukala jsem na něho, zda třeba nevyprskne smíchy, jak mě nachytal, ale on ne. Tvářil
Do mise na mapování jižního pólu Měsíce budou zapojení i Češi
21stoleti.cz
Do mise na mapování jižního pólu Měsíce budou zapojení i Češi
Jižní pól Měsíce je centrem zájmu Evropské vesmírné agentury, je totiž plánovaným místem pro přistání další lidské posádky na něm. Povrch jižního měsíčního pólu však ještě nebyl dostatečně detailně pr
Vánoční nákupy u našich sousedů – Střední Evropa
nejsemsama.cz
Vánoční nákupy u našich sousedů – Střední Evropa
Vánoce se blíží a s tím také nákupy dárků. Mnoho Čechů každoročně vyráží do zahraničních měst, která leží jen kousek od hranic. Vybrali jsme pro vás šestici těch nejoblíbenějších. Pasov Velká nákupní centra jsou rovněž v německém Pasově, který leží jen kousek za šumavskými kopci, asi 60 km od našich hranic. Návštěvníci tu nejraději nakupují v obchodních centrech The
Nový design A380 k příležitosti 125. výročí AC Milán
iluxus.cz
Nový design A380 k příležitosti 125. výročí AC Milán
Letecká společnost Emirates a hlavní partner AC Milán, představily odvážnou podobu letounu A380 s výraznými klubovými barvami, které oslavují 125 let existence tohoto ikonického fotbalového klubu.
Teotihuacán: Stojí za zkázou multikulturní válka?
epochanacestach.cz
Teotihuacán: Stojí za zkázou multikulturní válka?
Calzada de los Muertos, Cesta mrtvých, protíná Teotihuacán. Středem města míří 2,5 kilometru dlouhá ulice přímo k posvátné hoře Cerro Gordo. Čtyřicet metrů širokou hlavní třídu lemují významné budovy až k Pyramidě Měsíce, která kopíruje tvar masivu za sebou. Kolem Měsíční pyramidy se nachází dvanáct menších pyramid. Nejspíše sloužily pro praktikování lidských a zvířecích obětí.
Jako táta Hanzlík nepomohl
nasehvezdy.cz
Jako táta Hanzlík nepomohl
S jediným potomkem Jaromír Hanzlík (76) příliš nevycházel. První manželkou Jaromíra Hanzlíka (76) se nestala žádná z jeho krásných kolegyň, ale zdravotní sestřička Jaroslava, kterou si vzal jako d
Cuketové dobroty
panidomu.cz
Cuketové dobroty
Pochází z Itálie a známe ji pod názvem cuketa nebo tykev. Skvěle se z ní připravují polévky, placičky, je výbornou surovinou ke grilování a navíc se hodí do sladkých i slaných koláčů, pomazánek, salátů nebo čalamád. Mladé plody můžete jíst syrové v salátech či s těstovinami. Linguine s cuketovým krémem Budete potřebovat 1 lžíci másla,
Tajemství „vodního tygra“ z Patagonie: Je to fantom z pravěku?
enigmaplus.cz
Tajemství „vodního tygra“ z Patagonie: Je to fantom z pravěku?
Patagonie je rozsáhlým územím na jihu Jižní Ameriky. Je pověstná relativně nedotčenými přírodními krásami. Kryptid, který je však s touto oblastí spojován, není žádné neviňátko škemrající na turistech
Proč americká špionáž angažovala českého radistu Hradeckého?
epochaplus.cz
Proč americká špionáž angažovala českého radistu Hradeckého?
Češi patřili vždy k elitním špionům. Jeden z nich měl dostat šanci zapsat se zajímavým činem do dějin. Na jeho jméno už se ale zapomněla. Pojďme si jeho osud připomenout. Americký diplomat a právník Allen Dulles (1893–1969) se v roce 1942 „stal šéfem americké tajné služby OSS (Office of Strategic Services) v Evropě se sídlem ve švýcarském
Dokonalá rajčatová směs s vejci
tisicereceptu.cz
Dokonalá rajčatová směs s vejci
Tento pokrm je oblíbený hlavně v Izraeli a Tunisku. Lidé si ho dávají ke snídani, ale i k večeři. Ingredience 3 lžíce rajčatového protlaku 1 plechovka loupaných rajčat 1 menší červená cibule
Když si příroda s technikou podají ruce
rezidenceonline.cz
Když si příroda s technikou podají ruce
Složitý svahovitý terén představuje pro architekty pokaždé výzvu. Příkrý sráz komplikuje návrh a vyžaduje důvtipná technická řešení. Výsledkem pak ale může být originální projekt. Jedním z obvyklých řešení je částečné zapuštění budovy do svahu. Čím strmější sráz, tím je tato varianta vhodnější. Mění se potom ale zpravidla tradiční uspořádání vnitřní dispozice domu. Nejinak je tomu
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz