V budově Vrchního soudu v Londýně probíhá ostře sledované líčení.
„Shledávám obžalovaného vinným ze všech zrad, vražd, znásilnění, žhářství, vykořisťování, pustošení, ničení a škod způsobených tomuto národu, k nimž došlo ve zmiňovaných válkách,“ hřímá soudce před zaplněnou místností.
„Chcete říci něco na svoji obhajobu?“ otáže se obviněného krále Anglie. Karel I. však jen nepřítomně klopí zrak a zarputile mlčí.
Je krátce po poledni 30. ledna 1649. Ozbrojenci vyvádějí před natěšený dav u londýnského paláce Whitehall spoutaného Karla I. (1600–1649), sesazeného, leč právoplatného vládce Anglie, Skotska a Irska.
Odsouzenec má na sobě dvě košile, neboť si nepřál, aby se před diváky v chladném počasí roztřásl, jelikož by se mohli domnívat, že má ze smrti strach! Kat jej připraví o život jediným čistým úderem.
Je to vůbec poprvé v evropské historii, kdy je vládnoucí monarcha odsouzen a popraven svými vlastními poddanými!
Obviní ho z válečných zločinů
Smrt neoblíbeného krále bude oplakávat zřejmě jen málokdo. Autoritářský panovník si za 23 let strávených na trůně nadělá spousty nepřátel.
V roce 1642 zatáhne zemi do občanské války, na jejímž konci jsou Karlova vojska poražena a k moci se vyšplhají republikáni v čele s Oliverem Cromwellem (1599–1658).
Vítězové krále označí za hlavního viníka konfliktu, během kterého zemřelo 300 000 obyvatel Británie a postaví vladaře před soud. Proces s ním je zahájen 20. ledna 1649. Karel je obviněn z velezrady a páchání válečných zločinů.
V průběhu týden trvajícího soudu je třikrát vyzván, aby se hájil. Vládce nicméně tomuto požadavku nemíní vyhovět a pokaždé jen odsekne: „Soudní dvůr nade mnou nemá žádnou moc!“ Monarcha je totiž přesvědčen, že král by se měl zodpovídat jedině Bohu.
Z vlastizrádce světcem
Je dojednáno. 26. ledna je vládce jednomyslně odsouzen k trestu smrti! Pod přelomový rozsudek se podepíše 59 lidí, včetně Olivera Cromwella. O 4 dny později je král veřejně sťat.
Anglie se následně přeměňuje na republiku a vlády se v úloze lorda protektora chopí ambiciózní Cromwell. Nové státní zřízení však vydrží jen něco málo přes 10 let.
Nedlouho po Oliverově smrti je obnovena monarchie a na trůn se v roce 1660 vrátí z exilu Karlův syn Karel II. (1630–1685). Ten nechá svého otce anglikánskou církví prohlásit za svatého.