„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří.
Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.
V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu archeologové nalezli ožvýkané kosti nejméně 11 dětí a adolescentů. Na zbloudilých pocestných zde hodoval jeden z dávných předků člověka, Homo antecessor, který před 900 000 lety místo obýval.
Po celé Evropě jsou rozesety kosti, z kterých vyplývá jediné – obyvatelé paleolitického světa, známí pod kolektivním označením hominidé, si s žádným tabu ohledně kanibalismu hlavu nedělali.
Počítání kalorií
V roce 2017 se jako vůbec první rozhodl britský archeolog James Cole z Univerzity v Brightonu spočítat faktickou kalorickou hodnotu lidského těla,.
Došel k závěru, že průměrný mužský zástupce moderního člověka o váze 66 kg má ve svalech asi 32 400 kalorií (cal), tedy množství, které by na týden zasytilo dva lidi. Nejvýživnější jsou pak stehna s 13 000 cal, játra s 2 500 cal a tuková tkáň s 50 000 cal.
Kombinace všech orgánů v těle průměrného moderního muže podle Coleových výpočtů tvoří dohromady 125 822 kalorií. Člověk se tak na první pohled jeví jako kaloricky bohatá strava, ovšem pouze do porovnání s ostatní lovnou zvěří z doby kamenné.
Mamutí švédský stůl
Jenom maso obrané z uloveného mamuta se stalo prostřeným stolem přibližně 3 600 000 cal, svalovina nosorožce srstnatého pak obsahovala 1 260 000. Tlupa 25 hominidů by tak na mršině mamuta přežila asi 60 dní, jejich kolega by jim nevystačil ani na jeden den. A nejde pouze o velikost.
Ačkoliv je člověk nejtlustější opicí – lidská žena má v průměru 36 procent a muž 20 procent tělesného tuku, zatímco samice našich nejbližších příbuzných šimpanzů bonobo mají 4 a samci dokonce i 0 procent tuku – poměr kalorií na kilogram váhy je mnohem menší než u ostatních lovných možností, které pravěký člověk měl.
Výhodnější než člověka bylo sníst i relativně malého bobra. Tento hlodavec má podobně jako kanec asi 3 600 cal na každý kilogram svalů, moderní člověk pouze 1 300 cal. Závěr studie Univerzity v Brightonu je nasnadě:
„Pro zvíře naší velikosti a váhy jsou kalorické hodnoty očekávané. Pokud je ale srovnáte s řekněme koněm, turem nebo bizonem, my lidé opravdu nemáme zajímavou kalorickou hodnotu,“ shrnul Cole.