Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Pro lepší život: Baklofenová pumpa oslavila 20 let v Česku

Spasticita je stav zvýšeného napětí ve svalech, které vede k bolestem a křečím. Je jedním z projevů závažných onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, nebo stavy po úrazech mozku a míchy. Základním lékem, který svalovou ztuhlost zmírňuje, je baklofen.

Podává se buď ve formě tablet, kde je jeho účinnost nižší, nebo v roztoku přímo do páteřního kanálu. Speciální pumpa umístěná v podkoží blízko páteře dávkuje lék přímo a v násobně nižších dávkách.

Pacienti se díky léku pak mohou konečně vyspat, lépe zvládají běžné denní činnosti a někteří se vracejí zpátky do práce. Baklofenová pumpa nedávno oslavila 20 let v Česku a za tu dobu pomohla více než 350 pacientům. Léčbu plně hradí zdravotní pojišťovny.

1000krát méně a přitom účinnější

Zvýšené napětí ve svalech ztěžuje každodenní život, ale ovlivňuje i spánek. Léčebná látka baklofen, která od křečí ulevuje, se běžně podává ve formě tablet. Metabolizuje se v játrech a velká část látky se vyloučí ledvinami, účinnost je tedy nižší.

Efekt navíc postupně klesá, takže aby se zachovala účinnost látky, časem je potřeba zvyšovat dávky. S tím souvisí i zvýšení výskytu nežádoucích účinků.

Tehdy může pomoci terapie baklofenovou pumpou, která lék podává přímo do centrální nervové soustavy: v menších dávkách a s vyšším účinkem. Množství účinné látky je oproti podávání léku v tabletách tímto způsobem možné snížit až tisícinásobně.

Neurostimulátor a 50centová euromince, foto: Archiv
Neurostimulátor a 50centová euromince, foto: Archiv

Jak to funguje?

Jedná se o moderní terapii, která je šetrnější, efektivnější a oproti standardní léčbě v tabletách má minimální nežádoucí účinky. Pumpa je plně programovatelná, lze nastavit různé dávky během dne, přesně na míru potřeb pacienta.

Během operačního zákroku, který probíhá v celkové anestezii, se do těla pacienta implantuje přívod léku pomocí hadičky (katétru) do oblasti páteře i samotná pumpa se zásobníkem. Pumpa se nejčastěji umisťuje do spodní části břicha.

Účinnou látku je třeba do rezervoáru pumpy pravidelně doplňovat. Obvykle to stačí jednou za tři měsíce. Baklofen doplňuje lékař injekční stříkačkou přes kůži pacienta – jde o malý bezbolestný vpich.

Vlastní pumpa je napájená vnitřní baterií, která vydrží asi 7 let, poté se během jednoduchého chirurgické zákroku baterie vymění.

V zahraničí se léčba používá i dočasně pro pacienty po úrazech páteře, vzniklých při haváriích nebo na lyžích. Foto: Archiv
V zahraničí se léčba používá i dočasně pro pacienty po úrazech páteře, vzniklých při haváriích nebo na lyžích. Foto: Archiv

Terapie, která v Česku funguje už 20 let

U počátku léčby spasticity baklofenovou pumpou v Česku stála neuroložka Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., MHA. Rukama jí za 20 let prošlo více než 200 pacientů.

„Léčba baklofenovou pumpou je převratnou metodou a má proti perorální léčbě několik nesporných výhod: Zákrok je vratný, pacientovi lze pumpu i s katétrem kdykoliv vyjmout.

Účinnou dávku lze různě upravovat a je také možné naprogramovat různé režimy – pokud pacientovi vyhovuje vyšší dávka na noc, například kvůli kvalitnějšímu spánku, je možné léčebný program nastavit přesně tak, jak potřebuje.

Naopak, pokud potřebuje pro některé denní úkony tzv. „větší ztuhlost“ (sed ve vozíku, přesun na postel, úchop ruky atd.), je možné terapii nastavit přes den na nižší dávky. Celá terapeutická metoda má pro pacienta velmi málo rizik,“ vysvětluje prof. Štětkářová.

Neuroložka Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., MHA. Foto: Archiv
Neuroložka Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., MHA. Foto: Archiv

 

Díky terapii až do StarDance?

Jedním z pacientů, které terapie vrátila zpátky do života, je i paní Lucie. Tu na vozík upoutala akutní operace protržené aorty.

Rozsah poškození aorty i operační výkon byly natolik rozsáhlé, že invalidní vozík bere jako maličkost – oproti všemu, co se mohlo stát. Po rehabilitaci v Kladrubech se stala významně samostatnější, řadu věcí už zvládala sama bez pomoci manžela.

Svalové spasmy ji ale dlouhodobě trápily, shazovaly ji z vozíku, budily ji v noci. Práce, jízda na handbiku i výlety byly kvůli nim hodně obtížné. Baklofenové tablety navíc příliš nezabíraly, z vyšších dávek jí bylo nevolno a točila se jí hlava.

Léčbu baklofenovou pumpou jí doporučila její lékařka. Zákrok podstoupila u prof. Štětkářové v Centru léčby spasticity FN Královské Vinohrady v říjnu 2019, s pumpou se rychle sžila a od té doby vidí jen pozitiva.

Dokonce se měsíc po operaci mohla zúčastnit charitativního dílu StarDance. S pumpou začala znovu pracovat jako zdravotní sestra, jezdí s dětmi na výlety a na handbiku, ráda lyžuje. Baklofenová pumpa jí usnadnila život. „Už si ani neumím představit život bez ní,“ říká dnes Lucie.

Baklofen urychluje rekonvalescenci, ulevuje pacientům od bolesti a pomáhá jim s rychlejším návratem do života. Foto: Archiv
Baklofen urychluje rekonvalescenci, ulevuje pacientům od bolesti a pomáhá jim s rychlejším návratem do života. Foto: Archiv

Odborná centra a Klíč k léčbě

V Česku se nachází několik specializovaných center léčby baklofenovou pumpou – v Praze jsou ve FN Královské Vinohrady, FN Motol a v ÚVN Praha, další se nacházejí ve fakultních nemocnicích v Brně a Olomouci.

Rehabilitační ústavy jsou například v Kladrubech nebo Brandýse nad Orlicí. Veškerá střediska i další informace jsou na webových stránkách www.pumpyprozivot.cz.

„Klíč k léčbě“ je nástroj pro pacienta, který o baklofenové pumpě uvažuje a není si jistý, zda je pro něj vhodná. Formulář vyhodnotí lékař, který pacientovi sdělí různé možnosti a pokud by léčba mohla pomoci, nasměruje ho k dalším vyšetřením.

Baklofenová pumpa v páteři, foto: Archiv
Baklofenová pumpa v páteři, foto: Archiv
Související články
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě.   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než […]
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to. „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin od vykouření […]
V dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, kdysi starověké metropoli Girsu, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem.   Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
Na první pohled se mohou jevit jako přežitek, který už dávno překonal svou dobu. Opak je pravdou. Přechodové rituály tvoří nedílnou součást našeho života. Znamenají totiž nejen změnu naší společenské definice, ale zejména individuálního chápání sebe sama.   Podrobně se na tento fenomén životních změn zaměřil antropolog a religionista s francouzskými kořeny Arnold Van Gennep […]
reklama
Historie
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport. […]
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest!   Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století […]
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu […]
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba s žádostí o pomoc…   Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) […]
Zajímavosti
Osówka: Hitlerovo tajné město
Jen pár kilometrů od česko-polských hranic se poblíž polské obce Hlušice v Sovích horách nacházejí fragmenty tajemného podzemního města Osówka. Pokud by bylo dokončeno, bylo by jedním z největších stavebních projektů nacistického Německa.   Účel projektu nazvaného Reise (Obr) je tak tajný, že o něm neexistují žádné záznamy. Není znám ani zamýšlený rozsah podzemního města, […]
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s […]
Odkud vzala Evropa své jméno?
Evropa je něco víc než jen geografický útvar. Tento pojem přitom vznikne dříve, než lidé začnou rozlišovat různé části světa na kontinenty.   Starověcí Řekové rozdělují svět do tří hlavních celků: Evropy, Asie a Libye, tedy tehdy známé severní části Afriky. Tyto rozdíly použije antický učenec a „otec kartografie“ Klaudios Ptolemaios (asi 85–168) pro mapu […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací.   K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, […]
Záhady a napětí
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes?   Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek, […]
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině […]
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
epochaplus.cz
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace.
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali