Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Pro lepší život: Baklofenová pumpa oslavila 20 let v Česku

Spasticita je stav zvýšeného napětí ve svalech, které vede k bolestem a křečím. Je jedním z projevů závažných onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, nebo stavy po úrazech mozku a míchy. Základním lékem, který svalovou ztuhlost zmírňuje, je baklofen.

Podává se buď ve formě tablet, kde je jeho účinnost nižší, nebo v roztoku přímo do páteřního kanálu. Speciální pumpa umístěná v podkoží blízko páteře dávkuje lék přímo a v násobně nižších dávkách.

Pacienti se díky léku pak mohou konečně vyspat, lépe zvládají běžné denní činnosti a někteří se vracejí zpátky do práce. Baklofenová pumpa nedávno oslavila 20 let v Česku a za tu dobu pomohla více než 350 pacientům. Léčbu plně hradí zdravotní pojišťovny.

1000krát méně a přitom účinnější

Zvýšené napětí ve svalech ztěžuje každodenní život, ale ovlivňuje i spánek. Léčebná látka baklofen, která od křečí ulevuje, se běžně podává ve formě tablet. Metabolizuje se v játrech a velká část látky se vyloučí ledvinami, účinnost je tedy nižší.

Efekt navíc postupně klesá, takže aby se zachovala účinnost látky, časem je potřeba zvyšovat dávky. S tím souvisí i zvýšení výskytu nežádoucích účinků.

Tehdy může pomoci terapie baklofenovou pumpou, která lék podává přímo do centrální nervové soustavy: v menších dávkách a s vyšším účinkem. Množství účinné látky je oproti podávání léku v tabletách tímto způsobem možné snížit až tisícinásobně.

Neurostimulátor a 50centová euromince, foto: Archiv
Neurostimulátor a 50centová euromince, foto: Archiv

Jak to funguje?

Jedná se o moderní terapii, která je šetrnější, efektivnější a oproti standardní léčbě v tabletách má minimální nežádoucí účinky. Pumpa je plně programovatelná, lze nastavit různé dávky během dne, přesně na míru potřeb pacienta.

Během operačního zákroku, který probíhá v celkové anestezii, se do těla pacienta implantuje přívod léku pomocí hadičky (katétru) do oblasti páteře i samotná pumpa se zásobníkem. Pumpa se nejčastěji umisťuje do spodní části břicha.

Účinnou látku je třeba do rezervoáru pumpy pravidelně doplňovat. Obvykle to stačí jednou za tři měsíce. Baklofen doplňuje lékař injekční stříkačkou přes kůži pacienta – jde o malý bezbolestný vpich.

Vlastní pumpa je napájená vnitřní baterií, která vydrží asi 7 let, poté se během jednoduchého chirurgické zákroku baterie vymění.

V zahraničí se léčba používá i dočasně pro pacienty po úrazech páteře, vzniklých při haváriích nebo na lyžích. Foto: Archiv
V zahraničí se léčba používá i dočasně pro pacienty po úrazech páteře, vzniklých při haváriích nebo na lyžích. Foto: Archiv

Terapie, která v Česku funguje už 20 let

U počátku léčby spasticity baklofenovou pumpou v Česku stála neuroložka Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., MHA. Rukama jí za 20 let prošlo více než 200 pacientů.

„Léčba baklofenovou pumpou je převratnou metodou a má proti perorální léčbě několik nesporných výhod: Zákrok je vratný, pacientovi lze pumpu i s katétrem kdykoliv vyjmout.

Účinnou dávku lze různě upravovat a je také možné naprogramovat různé režimy – pokud pacientovi vyhovuje vyšší dávka na noc, například kvůli kvalitnějšímu spánku, je možné léčebný program nastavit přesně tak, jak potřebuje.

Naopak, pokud potřebuje pro některé denní úkony tzv. „větší ztuhlost“ (sed ve vozíku, přesun na postel, úchop ruky atd.), je možné terapii nastavit přes den na nižší dávky. Celá terapeutická metoda má pro pacienta velmi málo rizik,“ vysvětluje prof. Štětkářová.

Neuroložka Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., MHA. Foto: Archiv
Neuroložka Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., MHA. Foto: Archiv

 

Díky terapii až do StarDance?

Jedním z pacientů, které terapie vrátila zpátky do života, je i paní Lucie. Tu na vozík upoutala akutní operace protržené aorty.

Rozsah poškození aorty i operační výkon byly natolik rozsáhlé, že invalidní vozík bere jako maličkost – oproti všemu, co se mohlo stát. Po rehabilitaci v Kladrubech se stala významně samostatnější, řadu věcí už zvládala sama bez pomoci manžela.

Svalové spasmy ji ale dlouhodobě trápily, shazovaly ji z vozíku, budily ji v noci. Práce, jízda na handbiku i výlety byly kvůli nim hodně obtížné. Baklofenové tablety navíc příliš nezabíraly, z vyšších dávek jí bylo nevolno a točila se jí hlava.

Léčbu baklofenovou pumpou jí doporučila její lékařka. Zákrok podstoupila u prof. Štětkářové v Centru léčby spasticity FN Královské Vinohrady v říjnu 2019, s pumpou se rychle sžila a od té doby vidí jen pozitiva.

Dokonce se měsíc po operaci mohla zúčastnit charitativního dílu StarDance. S pumpou začala znovu pracovat jako zdravotní sestra, jezdí s dětmi na výlety a na handbiku, ráda lyžuje. Baklofenová pumpa jí usnadnila život. „Už si ani neumím představit život bez ní,“ říká dnes Lucie.

Baklofen urychluje rekonvalescenci, ulevuje pacientům od bolesti a pomáhá jim s rychlejším návratem do života. Foto: Archiv
Baklofen urychluje rekonvalescenci, ulevuje pacientům od bolesti a pomáhá jim s rychlejším návratem do života. Foto: Archiv

Odborná centra a Klíč k léčbě

V Česku se nachází několik specializovaných center léčby baklofenovou pumpou – v Praze jsou ve FN Královské Vinohrady, FN Motol a v ÚVN Praha, další se nacházejí ve fakultních nemocnicích v Brně a Olomouci.

Rehabilitační ústavy jsou například v Kladrubech nebo Brandýse nad Orlicí. Veškerá střediska i další informace jsou na webových stránkách www.pumpyprozivot.cz.

„Klíč k léčbě“ je nástroj pro pacienta, který o baklofenové pumpě uvažuje a není si jistý, zda je pro něj vhodná. Formulář vyhodnotí lékař, který pacientovi sdělí různé možnosti a pokud by léčba mohla pomoci, nasměruje ho k dalším vyšetřením.

Baklofenová pumpa v páteři, foto: Archiv
Baklofenová pumpa v páteři, foto: Archiv
Související články
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí […]
Sedíte, pijete kávu a držíte v ruce časopis (nebo mobil) s tímhle textem. A ani jste se nepodivili nad tím, jak je možné, že jste časopis/mobil ihned vnímali jako časopis/mobil, křeslo si nespletli se stoličkou a bezpečně rozpoznali svůj hrnek. Co na to říká mozek?   Identifikace objektů se nám zdá jako ta nejvíc samozřejmá věc pod […]
Pacienti s celiakií, pšeničnou alergií a intolerancí se konečně dočkají bezlepkového pečiva kvality konvenčního pečiva. Novou recepturu vyvinul tým výzkumníků společnosti Perník s.r.o., Mikrobiologického ústavu AV ČR, Výzkumného ústavu potravinářského Praha a firmy RADANAL s.r.o. Technologická agentura České republiky (TA ČR) podpořila tento projekt v rámci Programu EPSILON.   Bezlepková bageta je výsledkem čtyřletého výzkumného […]
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Záhady a napětí
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
epochaplus.cz
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby