Většina administrativních budov se dnes staví již ve vyšším standardu, aby získala certifikaci BREEAM či LEED. Budovy jsou navrhovány, stavěny, udržovány a spravovány tak, aby splňovaly veškerá hlediska udržitelného rozvoje.
Stávají se z nich tzv. Zelené budovy. V boji o kvalitní zaměstnance dnes některé firmy na certifikáty slyší a jsou dalším prostředkem, který v náboru využívají.
Certifikace není módní trend, ale je to budoucnost, která komerční sféru donutí stavět a provozovat budovy, tak jak dávno měla. S ohledem na životní prostředí.
Certifikáty BREEAM a LEED
Certifikáty BREEAM nebo LEED jsou již standardem při stavbě nových kancelářských budov.
Hodnotí například jakou energetickou účinnost budova má, jak se podílí na emisi skleníkových plynů, do jaké míry je budova zárukou zdraví a pohody, jaký je management pozemku, zda a do jaké míry se podílí na znečištění, nebo jak nakládá s odpady.
Oba systémy hodnotí několik společných prvků, rozdíl je však v systému hodnocení.
BREEAM
v ČR je nejrozšířenější britská certifikace pro existující budovy
vznikla v roce 1990 ve Velké Británii
vyžaduje kvalifikovaného posuzovatele
přísnější na požadovanou dokumentaci
hodnotí 10 kategorií – management, zdraví a kvalita vnitřního prostředí, energie, doprava, hospodaření s vodou, použité materiály, nakládání s odpady, využití území a ekologie, zátěž životního prostředí a inovace
LEED
vznikl v roce 2000 v USA
nevyžaduje odborníka s kvalifikací pro LEED, dosažení certifikátu je náročné
hodnotí 7 kategorií – udržitelný rozvoj lokality, hospodaření s vodou, energie a ovzduší, materiál a zdroje, kvalita vnitřního prostředí, inovace a design, regionální bonusy
Na scénu přichází certifikát WELL
Po certifikátech BREEAM a LEED přichází další certifikát WELL.
Ten posuzuje vliv komerční budovy přímo na jejich uživatele.
WELL má kořeny v lékařském výzkumu, který zkoumá spojení mezi budovami, v nichž se tráví přibližně 90 % času, a vlivem na zdraví a duševní pohodu.
Certifikace WELL vychází ze sedmi kritérií:
Ovzduší – Dostatečný přísun čerstvého vzduchu lidem v kancelářích je velmi důležitý.
Voda – Řeší se zde, jestli budova disponuje čistou pitnou vodou díky filtraci.
Světlo – Mělo by zvyšovat produktivitu práce a zároveň by mělo zachovat kvalitu spánku.
Strava – Důležité je zajistit dostupnost čerstvých a zdravých potravin v budově, podpora lepších stravovacích návyků zaměstnanců.
Tělesná kondice –Podpora aktivního životního stylu, odrazování od sedavého způsobu života ve volném čase.
Duševní zdraví –Zájem o emocionální zdraví zaměstnanců pomocí návrhů, technologií a léčebných strategií.
Pohodlí –Vnitřní prostředí budovy musí být inovativní, kreativní a pohodlné.
Doplňkovým kritériem je inovace. Tento 8. aspekt může a nemusí být splněn.
Certifikace WELL byla představena v USA v roce 2014 a každé tři roky je nezbytné opakovat zkoušky certifikace. Ověřením se zajistí kvalita budov a certifikát se nestane jen marketingovou nálepkou.
Kancelářské budovy, jimž byl přiznán tento certifikát, budou zaměstnancům poskytovat další výhody jako například sportovní aktivity a zahrady se zelení.
Certifikát WELL je doslova tahounem v oblasti stavby kancelářských budov, který může pomoci posílit zdraví a pohodu na celém světě.
Velmi dobře to sepsala společnost CBRE v článku: Certifikát WELL Building Standard™.
3 registrované budovy v ČR
V současné době se v České republice uchází o certifikát WELL 3 budovy. K získání certifikátu vede obtížná cesta, není výjimkou, že celý proces trvá i dva roky.
Výhodou je, že mnoho budov s certifikátem LEED dosáhne i WELL bez větších zásahů, minimálně tedy na jeho základní úroveň.
Registrované objekty:
Visionary
Praga Sudios
Vinohradska
Budovy Visionary a Praga Studios
2 budovy má zmíněná realitní a poradenská společnost CBRE v nabídce. Jedná se o 2 certifikované budovy Visionary a Praga Studios.
Administrativní objekt Praga Studios
Budova s rezidenčními a kancelářskými prostory se nachází v rychle rozvíjejícím Karlíně s dokonalou dostupností MHD metrem, tramvají, autobusem i cyklisty.
V objektu se nachází mnoho inovací jako je např. virtuální recepce, náladové osvětlení, chytrá aplikace budovy, která propojuje všechny služby v budově a okolí.
Pro zdraví a duševní pohodu je k dispozici krásná přilehlá zahrada s pingpongovými a šachovými stoly, relaxační terasy a příjemným prostředím s uměleckými prvky, atrium s klavírem předurčené pro setkání a restaurace situovaná v přízemí.
Moderní komplex Visionary
Objekt se nachází v industriálních Holešovicích přímo u zastávky metra Nádraží Holešovice, kde je též zastávka tramvaje, autobusu a vlaku s přímým napojením na mezinárodní spoje. Budova je nabytá nejmodernějšími technologiemi. Za zmínku stojí:
chytrá aplikace budovy, systém chytrého parkování a sdílení elektrických aut. Zdravé a příjemné pracovní prostředí je vytvářeno pomalu proudícím vzduchem. Mezi další vybavení patří místnost na úschovu kol a sprchy.